Gyvulinkystė ir galvijų veislės


Įvadas. Galvijų veislės. Simentalai. Herefordai. Lietuvos šėmi galvijai. Laikymo salygos. Plintančios ligos tarp galvijų. Šėrimo ligos. Kojų ligos. Išvados. Šaltiniai.


Gyvulininkystė – žemės ūkio šaka, apimanti naminių gyvulių (galvijų, kiaulių, arklių, avių, ožkų), paukščių, kailinių žvėrelių, bičių, žuvų auginimą ir naudojimą. Teikia maisto produktus (mėsą, pieną, riebalus, kiaušinius), žaliavas (vilną, kailius, odą, šerius, kaulus, kraują), darbo jėgą, pramogas ir organines trąšas. Iš gyvulininkystės produktų ir atliekų gaminami pašarai (kraujamilčiai, kaulamilčiai, mėsos ir kaulų miltai, separuotas pienas, vaistiniai preparatai (gydomieji serumai, hormonų preparatai). Gyvulininkystės vystymasis, jos produktyvumas glaudžiai susijęs su augalininkyste, žemės naudojimo intensyvumu.

Tai galvijų veislė. Kuri išvesta Šveicarijoje. Labiausiai pasaulyje paplitęs pieninių – mėsinių simentalių tipas. Greta šio tipo paskutiniais dešimtmečiais Vokietijoje ir kai kuriose kitose šalyse susiformavo mėsinių simentalių tipas. Tai stambūs, greitai augantys, nereiklus gyvuliai. Jie ypač populiarūs Vokietijos rytinėse žemėse. Lietuvoje jie veisiami grynuoju veisimu ir naudojami kryžminimui su pieniniais galvijais, veisiami tik mėsinio tipo simentaliai. Veislėje vyrauja du pagrindiniai tipai: dvejopos paskirties (pieno ir mėsos) ir mėsiniai simentalai.

Simentalių spalva žalmarga, geltmarga, arba žala. Galva dažnai balta. Liemuo ilgas, raumenys išvystyti gerai. Karvės pieningos, todėl veršeliai gerai auga. Karvių svoris – 700-800 kg, bulių – 1100-1300 kg. Dvejopos paskirties simentalai susiformavo, juos importavus į Austriją ir Bavariją 1830 m. Tuo metu simentalai garsėjo pieningumu ir traukiamąja jėga, bet buvo vėlai bręstantys, grubių kaulų. Taikant uždarą veisimą ir atranką, susiformavo labai pieningi galvijai su puikiai išvystytais raumenimis ir didele traukiamąja jėga. Kartais šios dvi pagrindinės simentalų populiacijos (dvejopos paskirties ir mėsiniai) pasikeičia buliais. Tai modernūs, šių dienų poreikius atitinkantys galvijai. 2006 m. Lietuvoje buvo 11 dvejopos paskirties Austrijos simentalų veislės karvių. Vidutiniškai iš šių karvių buvo primelžta po 6126 kg 5,98% riebumo ir 4,08% baltymingumo pieno

Tai viena seniausių ir labiausiai paplitusių mėsinių galvijų veislė pasaulyje. Veislė išvesta Škotijoje. Tai greitai bręstantys, nereiklūs, labai gerai išnaudojantys ganyklą gyvuliai. Seno Škotiško tipo Herefordai žemų kojų, gilaus liemens, labai anksti ir greitai kaupiantys riebalus gyvuliai. Pereito šimtmečio viduryje Europos šalyse pradėjo formuotis sustambinto tipo Herefordų populiacijaŠios populiacijos gyvuliai kaupia nežymiai mažiau riebalų ir yra stambesni.

  • Microsoft Word 2327 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2144 žodžiai)
  • Kolegija
  • Ugnius
  • Gyvulinkystė ir galvijų veislės
    10 - 1 balsai (-ų)
Gyvulinkystė ir galvijų veislės. (2020 m. Vasario 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/gyvulinkyste-ir-galviju-veisles.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 05 d. 09:04
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo