Gyvūnų dauginimasis


Netiesioginis su metamorfoze Varliagyvis Tiesioginis be metamozfozės. Netiosioginis poembrioninis vystymasis skirtinguose gyvūnuose Vabzdys. Tiesioginis poembrioninis vystymasis skirtinguose gyvūnuose. Tiesioginio ir netiesioginio vystymosi palyginimas. Žmogaus embrioninis vystymasis. Spermatozoido ir kiaušialąstės prisitaikymas funkcijai atlikti. Spermatozoido ir kiašialąstės palyginimas. Žalingų veiksnių poveikis gemalo raidai.


Kiaušialąstė ir spermatozoidai susitinka vandenyje. Žiuželius turintys spermatozoidai yra labai judrūs, todėl priplaukia prie kiaušialąsčių ir jas apvaisina.

Į patelės organizmą patenka daug spermatozodų, todėl didelė apvaisinimo tikimybė. Storą lukštą turintys roplių ir paukščių kiaušiniai apsaugoti nuo išdžiuvimo, daugumos žinduolių organizme vystosi organizmas, kuris yra itin apsaugotas.

Išoriniame lytinės ląstelės susitinka vandenyje, o vidiniame - patelės organizmo viduje.

Išoriškai apvaisina beuodegiai varliagyviai, kaulinės žuvys, o vidiniu būdu žinduoliai, paukščiai, ropliai.

Embrioninis: prasideda nuo zigotos ir baigiasi gimimu arba išsiritimu iš kiaušinio. Zigota dalijasi skilimo būdu. Susidaro morulė. Atsiradus vidinei ertmei morulė tampa blastule. Įvyksta gastruliacija ir gemalas tampa gastrule. Susiformuoja vidurinis gemalinis lapelis.

Įvyksta pasikeitimai: pranykta žiaunos, susiformuoja plaučiai. Iš dviejų širdies skyrių susiformuoja trys. Vietoj vieno kraujotakos rato, atsiranda du. Išnyksta šoninė linija. Sutrumpėja žarnynas, nes pradeda maitintis gyvūniniu maistu.

Lerva, dar vadinama nimfa. Maitimusi, išorine sandara, gyvenimo būdų panaši į suaugėlį, tačiau neturi sparnų ir lytinės sistemos. Lerva daug kartų neriasi, kol tampa panaši į suagėlį.

Lerva, dar vadinama vikšru. Visiškai nepanaši į suaugėlį. Gausiai maitinasi ir virsta nejudria lėliuke. Gyvena visiškai skirtingoje aplinkoje nei suaugėlis.

Lėliukė, šiai stadijai būdinga ramybė ir dideli pokyčiai. Persitvarko ir susiformuoja suaugęs drugys.

Mailius. Aktyviai maitinasi mikroorganizmais, vėžiagyviais, vandens gyvūnais. Panašus į suaugėlį.

Lerva, dar vadinama buožgalviu. Turi žiaunas, buožgalvis turi žuvims būdingų sandaros bruožų: vieną kraujo apytakos ratą, dviejų dalių širdį, kvėpuoja žiaunomis, turi šoninę liniją, minta augaliniu maistu, todėl turi ilgą žarnyną.Vėliau pradeda augti kojos, žarnynas trumpėja, formuoja plaučiai, du kraujo apykaitos ratai ir buožgalvis panašėja į suaugėlį.

  • Biologija Konspektas
  • Microsoft Word 17 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (1535 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Nemira
  • Gyvūnų dauginimasis
    10 - 2 balsai (-ų)
Gyvūnų dauginimasis. (2017 m. Vasario 07 d.). https://www.mokslobaze.lt/gyvunu-dauginimasis.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 10:04
×