Gyvūnų ir žmogaus kvėpavimas


Kvėpavimas. Žmogaus kvėpavimas. Organų sistema. Nosies ertmę sudaro. Gerklas sudaro. Plaučiai. Dujų apykaita plaučiuose ir audiniuose. Vienaląsčių kvėpavimas. Paukščių kvėpavimas. Žuvų kvėpavimas. Vabzdžių kvėpavimas (trachėjų sistemaVarliagyvių ir roplių kvėpavimas.

Tarp plaučių, alveolėse vyksta išorinis kvėpavimas, CO2 su iškvepiamu oru yra pašalinamas iš organizmo, O2 kraujyje susijungia su eritrocitų hemoglobinu ir sudaro junginį oksihemoglobiną. Veninis kraujas plaučių kapiliaruose virsta arteriniu.Arterinis kraujas O2 neša į organizmo audinių ląsteles. Į audinius atitekėjusiame kraujyje jo yra daugiau, o audinių ląstelėse - mažiau. Todėl pagal koncentracijos gradientą:

Kadangi mikroskopiškai jie maži, jų paviršiaus ploto ir tūrio santykis didelis. Kuo didesnis organizmo paviršiaus plotas, palyginti su jo tūriu, tuo greičiau vyksta dujų apykaita.

Paviršius visada drėgnas(gyvena vandenyje) ir membrana plona. Todėl lengvai juda vanduo su ištirpusiomis medžiagomis difuzijos būdu pagal konc. gradientą (dujos juda viena kryptimi). O2 difunduoja į ląst. , o CO2 į aplinką.

Paukštis skrisdamas pakelia sparnus, oro maišai išsiplečia ir iškvėptas oras patenka į plaučius. Nuleidžiant sparnus, oro maišai susispaudžia ir išstumia orą. Iškvepiant iš plaučių išstumiamas naudotas oras, o į juos iš galinių oro maišų patenka šviežio oro. Oro į plaučius patenka dar kartą iškvepiant. Paukščiui įkvepiant ir iškvepiant oras plaučiais srūva du kartus.

Žuvys kvėpuodamos sunaudoja iki 25proc. savo energijos kiekio, kai sausumoje žinduoliai tik 1-2proc.

Oro vamzdelių sistema eina per visą vabzdžio kūną, ir būtent jie, o ne kraujas, į ląsteles atneša deguonį. Oras į trachėjas patenka pro kvėptukus. Iš čia oras juda į mažesnes tracheoles, kuriomis pasiekia ląsteles, kur vyksta dujų apykaita.

  • Microsoft Word 20 KB
  • 2016 m.
  • 5 puslapiai (1207 žodžiai)
  • Akvilė
  • Gyvūnų ir žmogaus kvėpavimas
    10 - 7 balsai (-ų)
Gyvūnų ir žmogaus kvėpavimas. (2015 m. Sausio 05 d.). https://www.mokslobaze.lt/gyvunu-ir-zmogaus-kvepavimas.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 09 d. 10:20
×
126 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo