Gyvybės medis skaidrės


Gyvybės medis. Tai mitinis motyvas, išreiškiantis universalią pasaulio koncepciją. Gyvybės medžio samprata. Medis turi simbolinę reikšmę visose pasaulio kultūrose. Gyvybės medis lietuvių kultūroje. Su medžiais susijusi visa mūsų žmonijos istorija. Žmogaus gyvenimas ir gyvybės medis. Alksnis Laikomas nešventu, netgi prakeiktu. Medžių simbolika. Eglė Šis amžinai žaliuojantis augalas simbolizavo gyvybės amžinumą. Diemedis. Klevas/medžliepis Dainose iš klevo dirbamas laivelis. Liepa Manyta, kad liepos motiniškai globoja žmogų. Pušis Nuolat žaliuojančios šventos pušys yra glaudžiai susijusios su senaisiais mitiniais vaizdiniais apie mirtį. Šermukšnis Stebuklingas, piktąsias dvasias nuvaikantis medis.

Alksnis Laikomas nešventu, netgi prakeiktu. Lietuvių dainose ryški humoristinė, menkinantį atspalvį turinti alksnio įvaizdžio tradicija. Alyva Šio krūmo žiedai turi laimės/nelaimės simboliką. Beržas Vienose sakmėse siejamas su velniu, kitose sakmėse beržo šakos saugo nuo perkūnijos. Liaudies dainose iš beržo daroma žagrelė , lovelė, tveriama tvorelė.

Eglė Šis amžinai žaliuojantis augalas simbolizavo gyvybės amžinumą. Sakmėse valnias negali slėptis po eglėmis, nes jos šakos auga kryžmai.Po egle velnias saugo pinigus, kartas slepiasi nuo Perkūno. Erškėtis Simboliškai akcentuojami erškėčio dygliai. Mėgstama erškėtį lyginti su našliu, šešuru, dieveriu. Erškėtis beveik neturi sinonimų.

Diemedis Jo žiedas taip pat menamas, nes tai visžalis augalas. Diemedis apsaugo nuo raganų. Jis yra laimės simbolis. Drebulė/epušė Tautosakoje ji laikoma prakeiktu medžiu. Epušės siejimą su velniu nurodo priežodis: „Įsižiūrėjo kaip velnias į epušę“. Kadagys/ėglis Naudojamas žalias arba smilkomas saugantis nuo Perkūno, dvasių. Dainose gretinamas su našliu, iš jo daromas laivelis.

  • Menai Skaidrės
  • MS PowerPoint 486 KB
  • 2014 m.
  • 11 puslapių (476 žodžiai)
  • Indrė
  • Gyvybės medis skaidrės
    10 - 2 balsai (-ų)
Gyvybės medis skaidrės. (2014 m. Spalio 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/gyvybes-medis-skaidres.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 12:06
×