Harodlės unija


Lietuvos ir Lenkijos santykiai iki Harodles akto. Harodles suvaziavimas ir jo aktai. Lietuva ir Lenkija esančios neperskiriamos. Lietuva turės savo atskirą valdovą ir po Vytauto mirties. Katalikų bajorams buvo suteiktos privilegijos. Lietuvos bajorai. Nuspręsta įkurti Lietuvoje tokį pat krašto valdomąjį aparatą , koks buvo Lenkijoje. Lenkiskuju herbu suteikimas Lietuvos bajorams. Harodles aktu reiksme. Buvo patvirtinta savarankiška Vytauto sukurtoji valstybė.

1413m. rugsėjo-spalio mėn. sandūroje Jogaila, Vytautas ir Lenkijos diduomenės atstovai susitiko Harodlėje – Lenkijos teritorijoje, esančioje netoli Lietuvos valstybės sienos.

Katalikų bajorams buvo suteiktos privilegijos, - iš vienos pusės, buvo reikalingos tam, kad pabrėžtų Lietuvos katališkumą, o iš kitos pusės, tai buvo lenkų sumanyta gudrybė Lietuvos bajorams priartinti prie savęs, kad jie niekuomet nenorėtų skirtis su Lenkija. Lenkų bajorai turėjo daug didesnes teises ir nuo bajorų buvo priklausomas net pats karalius.

Lietuvos bajorai Vytauto laikais jau įgijo didelę reikšmę. Ypač jų reikšmė išaugo, kai Vytautas panaikino visas didžiąsias kunigaikštystes ir vietoje kunigaikščių ėmė skirti savo vietininkus iš bajorų tarpo. Be abejo, nuo to laiko visais svarbesniais reikalais jis ėmė tartis su bajorais. Bajorų pritarimas jam buvo reikalingas ir siekiant savarankiškumo. Taip pat Vytauto laikais sudarant svarbesnius aktus dalyvaudavo jau nebe kunigaiščiai, bet bajorai.

Pirmąsias teises bajorams dokumentaliai patvirtino Jogaila 1387 m. Toji privilegija lietė tik jų asmens ir turto valdymo teises. Tačiau jiems nebuvo suteikta jokių teisinių valstybės reikalų sprendime. Harodlės aktais jiems nebuvo duota jokių naujų teisių dalyvauti valstybųs gyvenime, buvo tik patvirtintos jų asmens ir turto valdymo teisės, kuriomis jie jau seniai naudojosi. Tačiau šiuo kartu jau buvo nuspręsta įkurti Lietuvoje tokį pat krašto valdomąjį aparatą, koks buvo Lenkijoje. Taip pat buvo garantuota, kad visos steigiamos valstybės urėdų vietos bus duodamos tik bajorams katalikams. O tokie urėdai turėjo būti vaivados ir kaštelionai. Jie turėjo gauti tam tikrų teisių krašto valdyme ir karo atveju turėjo vadovauti savo vaivadijos bajorams.

  • Istorija Referatas
  • Microsoft Word 13 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (990 žodžiai)
  • Karolina
  • Harodlės unija
    10 - 3 balsai (-ų)
Harodlės unija. (2015 m. Gruodžio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/harodles-unija.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 16:50
×