Haroldo Bermano Vakarų teisės tradicijos krizės koncepcija


Berman vakarų teisės tradicijos. Berman vakaru teises tradicijos krize. Vakaru teises tadicijos krize. Berman vakaru teises tradicija. Bermano teises. Vakaru teises tradicijos bruozai.

Įvadas. Vakarų teisės tradicijos ištakos. Vakarų teisės tradicijos pagrindas: germanų liaudies teisė. Vakarų teisės tradicijos ištakos xi a. Pab. – xii a. Pr. Vakarų teisės tradicijos bruožai. Bandymai sugriauti vakarų teisės tradiciją ir jos gyvybingumas. Vakarų teisės tradicijos krizės koncepcija. Išvados. Literatūros sąrašas.

Šio kursinio darbo tema yra „Haroldo Bermano Vakarų teisės tradicijos krizės koncepcija“. Ši tema yra aktuali visoms valstybėms, kurių teisės sistemos yra priskiriamos Vakarų teisės tradicijai, tarp jų ir Lietuvai. Ypatingą šio kursinio darbo temos svarbą atskleidžia tai, kad Haroldas Bermanas kvestionuoja pagrindinių įstitikinimų ir postulatų, kurie yra Vakarų teisės tradicijai priklausančių valstybių teisės sistemų pamatas, egzistencijos Vakarų civilizacijos sąmonėje galimumą XX a.

Vakarų teisės tradicijos krizės koncepcija – tai Haroldo Bermano sukurta teorinė konstrukcija, kurioje postuluojama, kad XX a. Vakarų teisės tradicija patiria krizę, didžiausią iš visų kada nors buvusių, kai yra abejojama Vakarų teisės tradicija kaip visuma, kai byra patys Vakarų teisės tradicijos pamatai ir prie jų byrėjimo jau nebeįmanoma prisitaikyti. Ši koncepcija nėra įrodyta moksliškai, jos pagrindinis ramstis – Haroldo Bermano intuityvi nuojauta.

Šio kursinio darbo tikslas yra, apsvarsčius Haroldo Bermano pateiktąją Vakarų teisės tradicijos krizės koncepciją, atskleisti, ar Vakarų teisės tradicija XX a. išgyvena giliausią, pavyzdžio neturinčią Vakarų teisės tradicijos kaip visumos, o ne atskirų jos elementų ar koncepcijų, krizę.

Iš pradžių kursiniame darbe yra pateiktos Vakarų teisės tradicijos ištakos, detalizuojant, kad Vakarų teisės tradicijos pagrindas yra germanų liaudies teisė, o pačios tradicijos ištakos siejamos su XI a. pab – XII a. pr. įvykiais, Haroldo Bermano išskirti Vakarų teisės tradicijos bruožai, bandymai sugriauti Vakarų teisės tradiciją ir tradicijos gyvybingumas – tai fundamentalūs pagrindai, kurie padeda suvokti Vakarų teisės tradicijos esmę, Haroldo Bermano išdėstytą Vakarų teisės tradicijos krizės koncepciją ir ir įgalina tolesniems svarstymams, ar Vakarų teisės tradicija iš tiesų XX a. – XXI a. pr. patiria beprecedentę krizę. Toliau yra aptarta Vakarų teisės tradicijos krizės koncepcija ir jos sąlyginiai vertinimai.

Norint pasiekti šio kursinio darbo tikslą, yra naudojami istorinis, socialinis ir lyginamasis teisės aiškinimo metodai.

Labai svarbu yra plačiai aptarti Vakarų teisės tradicijos ištakas, nes tik tada bus galima suvokti ir įsisąmoninti XX a. pab. ištikusią Vakarų teisės tradicijos krizę kaip fenomeną, kuris neapsiriboja vienos ar kelių nacionalinių teisės sistemų pamatiniu irimu, bet apima visą Vakarų teisės tradiciją kaip visumą, tik tada bus galima suprasti šios krizės apraiškos formas, atrasti jas mus supančioje realybėje arba pripažinti, jog Haroldo Bermano sukurta Vakarų teisės tradicijos krizės koncepcija kaip teorinis darinys, konstrukcija tėra tik pramanas, iliuzija, temdanti Vakarų teisės tradicijos raidą. Istorija yra įrankis, kurio pagalba šis kursinis darbas atskleis, ar pakankamai radikalus Haroldo Bermano požiūris yra pateisinamas apskritai, iš dalies ar visiškai nesuderinamas su dabartine tikrove, kurioje vienu metu veikia visuomeniniai, politiniai, ekonominiai, socialiniai, teisiniai ir daugelis kitų veiksnių.

Haroldas Bermanas teigia, kad pavojinga kalbėti apie ištakas, kad visada esama ankstesnių pradmenų, tačiau, buvo toks metas, kada tai, kas dabar vadinama teisės sistema, užgimė. Tai buvo tik XI a. pab. – XII a. pr., o šis laikotarpis siejamas su Grigaliaus reforma.

Tačiau dar iki Grigaliaus reformos kiekvienoje Vakarų visuomenėje egzistavo tam tikra formacija, kurios vienas iš elementų buvo teisėtvarka ta prasme, kad būta teisėtai sudarytų valdžių, taikiusių teisę. Žinoma, tik labai maža teisės dalis buvo užrašyta, susisteminta, išskirta iš visumos socialinių procesų kaip savitas reiškinys, pasižymintis santykine autonomija. Galime sutikti pavienius germanų tautų karalių išleistus papročių teisės rinkinius, vadinamus įstatymais – tai Salijų įstatymas, Bavarų įstatymas, Ripuarų įstatymas, Vestgotų įstatymas ir kiti. Karalių pastangos užrašyti paprotinę teisę, buvo susijusios su noru įtvirtinti savo autoritetą, tačiau tuometinės politinės, ekonominės ir socialinės sąlygos lėmė karalių valdžios poveikio silpnumą ir jų įstatymų neveiksmingumą. „Nebūta nepriklausomo, vientiso, besivystančio teisinių principų ir procedūrų organizmo, aiškiai atsiskyrusio nuo visuomenės organizacijos procesų ir sąmoningai artikuliuojamo specialiai šiam reikalui parengtų asmenų korpuso“.

  • Teisė Kursinis darbas
  • Microsoft Word 64 KB
  • 2011 m.
  • 35 puslapiai (8175 žodžiai)
  • Universitetas
  • Monika
  • Haroldo Bermano Vakarų teisės tradicijos krizės koncepcija
    10 - 1 balsai (-ų)
Haroldo Bermano Vakarų teisės tradicijos krizės koncepcija. (2011 m. Kovo 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/haroldo-bermano-vakaru-teises-tradicijos-krizes-koncepcija.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 19:55
×