Harry Stack Sullivan


HARRY STACK SULLIVAN 1898 – 1949. S Sullivan profesinė biografija. Svarbiausi. S Sullivan darbai. Interpersolalinė asmenybės teorija. Įtampos poreikiai ir nerimas. Dinamizmai , jų rūšys. Prieš – paauglystės stadija. Suaugusiojo amžius Branda.


Harry Stack Sullivan gimė mažame miestelyje Norvič, Niujorke. Kilęs iš vargingos airių šeimos. Jo mama Ella Stack Sullivan jį pagimdė būdama 39 – erių metų. Be H. S Sullivano ji turėjo dar du vaikus, kurie mirė pirmaisias savo gyvenimo metais, dėl šios priežasties Sullivan buvo labai lepinamas ir saugomas mamos. H. S Sullivano tėvas buvo labai drovus, nekalbus ir užsisklendęs, dėl to nepalaikė labai stiprių sąntykiu su sunumi. Taip buvo iki motinos mirties ir H. S Sullivanui tapus žinomu gydytoju.

Sullivanas vaikystėje turėjo tik įsivaizduojamus draugus, dėl savo aštraus proto ir airiško akcento nebuvo populiarus klasėje ir negalėjo susirasti draugų. Tačiau aštuonerių su puse metų pradėjo bendrauti su berniuku gyvenančiu jo kaiminystėje – Clarence Bellinger. Berniukai buvo labai panašūs nors ir Sullivano draugas buvo vyresnis. Jie palaikė prastus socialinius sąntykius su kitais žmonėmis, panašus intelektinių lygių gebėjimas, abu tapo psichiatrais ir niekada nesukūrė šeimos. Draugystė su Clarence turėjo didelę įtaką tolimesnei Sullivano veiklai.

Sullivanas gerais pažymiais baigė mokyklą 16 metų. Stodamas į Cornell universitetą norėdamas tapti fizikų, tačiau taip pat mąstė ir apie psichiatriją. Mokslai tesėsi tik metus, nes iš Cornell universiteto Sullivanas buvo išmestas už nepažangumą ir dingo dviems metams iš socialinės aplinkos. Vienų autorių teigiama, kad jis kentė šizofrenijos sutrikimą ir gulėjo psichiatrinėje ligoninėje. Sullivano paslaptingas dingimas 1909 – 1911m gali būti, kad padėjo jam subręsti akademiškai ir seksualiai.

1911m., Čikagos universitete Sullivanas pradėjo studijuoti mediciną ir baigė 1915m. 1921m. be jokių oficialių mokymų psichiatrijoje jis nuėjo į St. Elizabeth ligoninę Vašingtone, kur jis susipažno su William Alanson White, vienu iš žinomiausių neuropsichiatrų Amerikoje. Šioje ligoninjėje Sullivanas turėjo pirmą galimybę dirbti su dideliu skaičiumi šizofreniją sergančiais žmonėmis. Apie 1931-uosius persikraustė i Niujorką ir atidarė privatų kiabinetą. Sullivano persikėlimas į Niujorką turėjo įtakos jo naujoms pažintims, susipažino su keliais psichiatrais, mokslininkais, tarp jų Karen Horney, Erich Fromm, ir Frieda Fromm-Reichmann. Dar prisidėjus Sullivanui ir Clara Thompson sukūrė ,,Zodiako“ grupę. (neoficiali organizacija, kuri susitikdavo reguliariai, kad aptartų senas ir naujas mintis psichiatrijojos ir socialiniuose moksluose).

1949m. Sullivanas lankėsi Amsterdame, Pasaulinėje psichinės sveikatos konferencijoje. Keliaudamas mirė Paryžiaus viešbutyje nuo galvos smegenų hemorogijos (kraujo įsiliejimas į galvos smegenis) likus kelioms savaitėms iki 57- ojo gimtadienio.

Psichoanalitinės krypties atstovas, jo teorija palyginti mažai žinoma ir išnagrinėta.

Sullivano teigimu, asmenybė vystosi visuomenėje ir kiti žmonės padeda formuotis asmenybei. Tyrinėjant tarpasmeninius santykius įmanoma suprasti asmenybę(Perminas A., Goštautas A., Endriulaitienė A.) Sullivan pabrėžė, kad visuomenė yra tikras žmonaus asmenybės kūrėjas. Žmogus neegzistuoja kaip paprasta asmenybė; jo asmenybė gali tiktai egzistuoti dėl kitų. Asmens formuojantis išsivystymo periodas yra svarbus asmenybei. Jei jūs gyvensite nestabilioje aplinkoje, tai asmenybė bus blogai išssivysčiusi.

Sullivanas kaip Jungas ir Freudas asmenybę matė kaip energijos sistemą. Energija gali egzistuoti kaip įtampa arba kaip savarankiški veiksmai. Energijos transformacija įtampą pakeičia į slapta arba atvirą elgiasį nukreiptą į poreikio patenkinimą ir nerimo sumažinimą. Įtampa yra potencialumas veiksmui, kuris gali ar negali būti patirtas suvokime, dėl to ne visa įtampa yra sąmoningai jaučiama. Susirūpinimas, nujautimas, mieguistumas, alkis, ir seksualinis susijaudinimas – tai įtampos rūšys, kurios ne visada sąmoningai suvokiamos. Iš tikrųjų, turbūt visa jausta įtampa yra bent jau daliniai tikrovės iškraipymai. Sullivanas išskyrė su įtampos tipus: nerimą ir poreikius. Poreikis paprastai yra produktyvių veiksmų priežastis, tuo tarpu susirūpinimas priveda prie neproduktyvaus elgesio.

  • Psichologija Referatas
  • Microsoft Word 28 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (4486 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gabrielė
  • Harry Stack Sullivan
    10 - 2 balsai (-ų)
Harry Stack Sullivan . (2017 m. Gegužės 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/harry-stack-sullivan.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 10:10
×