Hemodinamika referatas


Širdies ir kraujagyslių fizikinis modelis. Sistemos ypatumai. Didysis kraujo apytakos ratas. Kraujo tėkmė. Arterinis kraujo slėgis. Tradicinis AKS matavimo būdas. Oscilometrinis AKS matavimo būdas. Difuzija. osmosas. Mechaninis širdies darbas. Išvados. Literatūra.

Medicinoje, labai svarbu žinoti kaip veikia širdies ir kraujagyslių sistema, kokie yra hemodinamikos rodikliai ir kokia jų reikšmė, svarbu mokėti įvertinti situaciją ir atitinkamai reaguoti.

Tikslas - išsiaiškinti, kaip veikia širdies ir kraujagyslių sistemos modelis, kokie yra šios sistemos ypatumai, kokie reiškiniai vyksta didžiąjame kraujo apytakos rate, kokie yra AKS matavimo būdai ir kaip tinkamai jį matuoti, ką svarbu žinoti prieš matuojant.

Mūsų kraujas teka nuolatiniu ratu, kurį sudaro kelių tūkstančių kilometrų ilgio kraujagyslės. Iš jų kapiliarų, 100 000 km ilgio labai plokščių vamzdelių, tinklas. Širdies ir kraujagyslių sistemą sudaro širdis ir įvairaus skersmens kraujagyslių tinklas. Pagrindinės šios sistemos funkcija yra užtikrinti nepertraukiamą kraujo tekėjimą kraujagyslių sistemoje.

Venų tinkle, kurių skerspjūvio plotas vidutiniškai du kartus didesnis už arterijų skerspjūvio plotą, kraujo tekėjimo greitis nedidelis, slėgio kitimai nežymūs. Prie širdies didžiosiose venose slėgis yra keliais šimtais gyvsidabrio stulpelio milimetrais mažesnis nei atmosferos, tokiomis sąlygomis kraujas teka dėl krūtinės ląstos prisiurbiančio poveikio įkvepiant.

Normaliomis sąlygomis kraujagyslių sistema yra uždara ir neturi sąlyčio su atmosfera, kraujagyslės išsidėsčiusios įvairiomis kryptimis, tačiau dauguma arterinių ir veninių kraujagyslių, kuriomis kraujas teka priešingomis pusėmis, viena kitos atžvilgiu yra išsidėsčiusios lygiagrečiai. Šios kraujagyslės tarpusavyje jungiasi kapiliarais, taigi kraujo hidrostatinis slėgis juose, kaip ir susisiekiančiuose induose, vienodas ir į kraujotakos sistemą galime žiūrėti kaip į horizontalių vamzdelių sistemą.

Normaliomis sąlygomis kraujo tekėjimas – laminarus. Pažeidus tam tikras sąlygas, pvz, staigiai sumažėjus kraujagyslių spindžiui, nepilnai atsidarant ar nepilnai užsidarant širdies ar aortos vožtuvams, kraujo tekėjimas tampa turbulentinis.

Arteriniam kraujo spaudimui matuoti dažniausiai naudojami du metodai.

Metodas, kai į manžetę pripumpuojamas oras ir visiškai sustabdoma kraujotaka arterijoje, tada po truputį išleidžiamas oras. Kai slėgis manžetėje susilygina su slėgiu arterijoje, kraujo srovė per suspaudimo zoną teka sukeldama garsus, kurie girdimi fonendoskopu. Šie garsai reiškia, kad slėgis manžetėje lygūs slėgiui arterijoje. Taip nustatomas sistolinis ir diastolinis slėgis. Rezultatai matomi manžetėje.

Metodo trūkumai: reikia fonendoskopo naudojimo įgūdžių – neįpratus matuoti, gaunami netikslūs rezultatai. Matavimo rezultatams gali daryti įtaką bloga klausa ar regėjimas, išsiblaškymas, pašaliniai garsai, oro išleidimo greitis. Be to matuojant kraujo spaudimą tokiais matuokliais, kraujo slėgis dažnai būna apvalinamas iki 0 ar 5. Techniškai sudėtingas, nes pačiam pacientui sunku pasimatuoti, taigi didėja klaidų tikimybė.

  • Medicina Referatas
  • Microsoft Word 9084 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 17 puslapių (2197 žodžiai)
  • Jurga
  • Hemodinamika referatas
    10 - 8 balsai (-ų)
Hemodinamika referatas. (2015 m. Lapkričio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/hemodinamika-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 14:58
×