Henrikas Nagys


Henrikas nagys skaidres. Henrikas nagys interpretacija. H nagys skaidres.

Kauno universitete studijavo lituanistiką, germanistiką ir filosofiją, vėliau germanistiką ir meno istoriją Freiburgo ir Insbruko universitetuose. 1949 m. apgynė daktarinę disertaciją apie G.Traklio kūrybos evoliuciją, dėstė literatūrą Monrealio universitete ir gimnazijose, redagavo savaitraštį „Nepriklausoma Lietuva" (1968-1969), savo pirmąją lyrikos knygą „Eilėraščiai" (1946) išleido Insbruke. „Žemės" antologijos dalyvis ir „Literatūros lankų" kritikas, reikalavęs antikonformistinės menininko laikysenos standartizuotoje civilizacijoje ir pasiryžimo „kalbėti už tuos, kurie tildomi ir kurie amžiams nutildyti" gimtajame krašte.

1949 m. Apgynė daktarinę disertaciją apie g. Traklio kūrybos evoliuciją, dėstė literatūrą monrealio universitete ir gimnazijose, redagavo savaitraštį nepriklausoma Lietuva (1968-1969), savo pirmąją lyrikos knygą eilėraščiai (1946) išleido insbruke. žemės antologijos dalyvis ir literatūros lankų kritikas, reikalavęs antikonformistinės menininko laikysenos standartizuotoje civilizacijoje ir pasiryžimo kalbėti už tuos, kurie tildomi ir kurie amžiams nutildyti gimtajame krašte.

Jau 1938-1939 m. Įtrauktas į nuolatinių naujosios romuvos bendradarbių sąrašą, h. Nagys - vienas iš Lietuvių poetinio žodžio reformatorių - kategoriškai atmetė čiobrelinės poezijos naivų jausmingumą ir dainingąją ritmiką. Skandinavų literatūros herojai jį traukė romantiniu dvasios polėkiu ir drąsiu vienatvės išdidumu. Sielvartingo nerimo ir vidinio maištavimo gaida, nepripažįstanti taikos nei su pasauliu, nei su savimi, tapo h. Nagio lyrikos šerdimi.

Iš vaikystės įspūdžių, iš pasakų apie karalaites ir literatūrinių legendų apie didįjį molną lapkričio naktys (1947) eilėraščiuose h. Nagys konstatavo idealumo erdvę, ieškodamas čia žmogiškos ir meninės pilnatvės. Šiuo atžvilgiu jis tęsė Lietuviškąją pasaulio poetizacijos tradiciją, išsižadėjęs tik metaforinio puošnumo ir gležno tono, bet ne pačios esmės, kurią bandė paneigti avangardizmas. Poetinį išgyvenimą atsisakė atmiešti filosofinėmis refleksijomis bei erudicija.

Nepasiekiami idealybės simboliai - aitvaras, sakalas - iškyla ir vėlesnėse h.

  • Lietuvių kalba Referatas
  • Microsoft Word 5 KB
  • 2011 m.
  • 2 puslapiai (466 žodžiai)
  • Henrikas Nagys
    9 - 3 balsai (-ų)
Henrikas Nagys. (2011 m. Rugpjūčio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/henrikas-nagys.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 22:42
×