Henrikas Radauskas skaidrės (2)


Henrikas Radauskas. Biografija. Baigęs 4 klases Henrikas Radauskas turėjo palikti šią įstaigą. Radausko Brolis prisimena. Vedybos. Klaipėdoje – atminimo lenta Henrikui Radauskui. Asmenybė. Kiti rašytojai apie Henriką Radauską. Alfonsas Nyka-Niliūnas. Henrikas Radauskas apie savo atrastą kelią į poezijos pasaulį. Kūrybos ypatumai. Regimanto Tamošaičio mintys apie Radausko eilėraščius. Eilėraščių rinkiniai. Kūrybos temos. Lyrikos bruožai. Poezija – tai poeto kelionė iš tikrovės į pasaką. Gamta gyvesnė už žmogų. Vaizduojant gamtą pasitelkiama muzikos sąvokos ir įvaizdžiai. Vadinasi. Eilėraščių pasakotojas. Katastrofos patirties. Mirties nuojautos. Todėl žmogų aplanko begalinis liūdesys. Apie eilėraščius. Kultūros ženklai Radausko poezijoje. Estetizmas. Išvados.

1929m. Radauskui buvo savarankiško gyvenimo pradža, kai baigęs mokytojų seminariją, nuo rudens jis tampa Vievio pradinės mokyklos mokytoju. Tų pačių metų vasarą JAUNOSIOS LIETUVOS žurnalo 5-6 numeryje pirmąkart spaudoje pasirodo Henriko Radausko vardas. Pirmasis jo eilėraštis buvo pavadintas ,,Tyluma“. Tai būtų tarsi oficiali poetinio gimimo data. Deja, pirmojo pasiskelbimo džiaugsmas jaunam poetui- žinant jo nepaprastą opumą – atmieštas nemaža kartėlio doze. Į šį debiutą buvo įgriozdinta nelemta, prasmę keičianti korektūros klaida. Visame eilėraštyje poetas kalba apie ,,tylumos varpus“, bet trečiame baigiamajame, ketureilyje žodį ,,varpai“ staiga išstumia kažkokie tylumos ,,vargai“.

1937–1941 m. – Švietimo ministerijos knygų leidimo komisijoje, Valstybinėje leidykloje Kaune. 1944 m. pasitraukė į Vakarus; karo pabaigą sutiko Berlyne.1946 m. persikėlė į Hahno miestą. Trejus metus gyveno Reutlingene, prancūzų kontroliuojamoje zonoje.1949 m. iškeliavo į JAV, gyveno Baltimorėje, Čikagoje, ir Vašingtone, kur dirbo Kongreso bibliotekos tarnautoju. Mirė 1970 m. rugpjūčio 27 d. Vašingtone.

1937 m. liepos 29 d. vedė Verą Sotnikovaitę.

Savo poezijai Radauskas buvo itin jautrus: poeto amžininkas pamena, kaip pasipiktino poetas, viename laikraštyje greta savo eilėraščio radęs patarimus, kaip troškinti kopūstus dėl to parašė skundą redaktoriui.

Dėl savo išskirtinės lyrikos Radauskas plunksnos brolių buvo nesyk peikiamas, laikomas ne tik estetu, „meno formalistu“, „meno alkoholiku“, bet net ir snobu ( žmogumi, be atodairos mėgdžiojančiu laikyseną, manieras, skonį, pažiūras tos žmonių grupės, kuriai pats norėtų priklausyti, bet nepriklauso). Taip pat dažnai jam buvo prikišamas apolitiškumas, apilietiškumas, atautiškumas.

  • Lietuvių kalba Skaidrės
  • MS PowerPoint 3018 KB
  • 2015 m.
  • 64 puslapiai (2304 žodžiai)
  • Eveliukas
  • Henrikas Radauskas skaidrės (2)
    10 - 6 balsai (-ų)
Henrikas Radauskas skaidrės (2). (2015 m. Sausio 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/henrikas-radauskas-skaidres-2.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 06:27
×