Hermeneutika


Filosofijos referatas.

Įvadas. Hermeneutika. Kas tai? Hermeneutika anksčiau. Hermeneutinis supratimas. Pagrindiniai atstovai. Hermeneutinio supratimo bruožai. Hermeneutinis ratas. Interpretacija. Išvados. Literatūros sąrašas.


Kas yra hermeneutika? Sąvokos paiškinimas ir pavyzdžiai. Hermeneutinio supratimo atskleidimas. Hermeneutikos lyginimas anksčiau ir dabar, kaip keitėsi hermeneutikos supratimas nuo seniausių laikų iki dabar, tuo pačiu aptariami pagrindiniai hermeneutikos atstovai ir jų žymiausios frazės. Hermeneutinio rato, kaip sąvokos, paaiškinimas ir tai,kad svarbiausia – paaiškinimas kam reikalinga hermeneutika ir kokią įtaką jį daro mūsų mąstymui, bendravimui.

Darbo objektas

Išanalizuoti, kaip hermeneutika buvo suprantama anksčiau ir kaip dabar. Atrasti panašumus ir skirtumus. Padėti suprasti, kas iš visto yra ta interperetacijos teorija.

Hermeneutika – filosofinė refleksija, skaitytojo svarstymai teksto akiratyje. Skaitytojas laikomas dialogo su kūriniu dalyviu. Hermeneutika domisi esmėmis: būtimi, tiesa, sąmone, refleksija. Jos uždavinys – padėti išvengti klaidingo supratimo.

Embleminiu straipsniu laikomas Gadamerio „Tiesa ir metodas“. Sakoma, jog kūrinio skaitymas išplečia ir savęs, ir pasaulio supratimą.

„Grožio aktualumas“ knygoje pateikiama meno kaip ritualo, apeigų samprata, susidedanti iš žaidimo, simbolio, šventės. Žaidimas kaip vaidinimas įsisteigia taisykles ir yra kolektyvinis veiksmas, savyje turintis tikslą. Simboliui suteikiamos reikšmės : jusliškumas ir prasmių neapibrėžtumas, neišsemiamumas. Šventė – ypatingas laikas. Skaitymas vadinamas amžinybės laiku, priešinamas kasdienybei.

Svarbu ne tik suprasti, bet ir tinkamai pasakyti tai, ką supratai. Interpretacija pasireiškia kaip kūrinio performavimas:

Verčiant į publicistinę – meninę kalbą;

Verčiant į kitą meninę kalbą, diskursą (pvz. kūrinio inscenizacija).

Interpretacija prilyginama antrinei autorystei. Jos kokybė priklauso nuo žinojimo kokybės ir žinių bagažo.

Interpretacija kaip žvilgsnis iš šalies tegali būti apytikslis. Interpretuojant remiamasi asociacijų tinklais, asmenine patirtimi. Skaitytojas kūrinyje „įskaito“ savo problemas. Savo patirties perkėlimas tekstui ir simbolinės kūrinio kalbos vertimas nauja simboline raiška vadinamas transferu. Jis atkartoja tikrovės santykį su literatūra.

 • Filosofija Referatai
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Alina
 • 9 puslapiai (1481 žodis)
 • Universitetas
 • Filosofijos referatai
 • Microsoft Word 56 KB
 • Hermeneutika
  10 - 9 balsai (-ų)
Hermeneutika. (2016 m. Vasario 19 d.). http://www.mokslobaze.lt/hermeneutika.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 18 d. 22:29