H.Ibseno dramų analizė


Ibseno drama. Heda gabler analizė.

Santuokiniai ryšiai. Ibseno dramose „ Lėlių namai “ ir „ Heda Gabler “. Skirtingų lyčių vaidmenys šeimoje. Visuomenės įtaka santykiams. Moterų elgesio ypatumai.

Šiame skyriuje, kaip jau buvo paminėta įvade, bus paanalizuoti ir tarpusavyje palyginti dramos „Lėlių namai“ veikėjų – jaunos moters Noros ir advokato Torvaldo Helmerio bei dramos „Heda Gabler“ veikėjų Hedos Gabler ir Jorgeno Tesmano vaidmenys šeimoje bei elgesys vienas kito atžvilgiu.

Dramoje „Lėlių namai“, žvelgiant į moters vaidmenį šeimoje, ypač susitelkta į santuokos ir motinystės svarbą. Tai labai aiškiai matyti iš gan siauro Torvaldo Helmerio požiūrio į moterį ir į jos pareigas. Pasak jo, Noros pagrindinė pareiga yra tiesiog būti jam gera žmona ir gera jų bendrų vaikų motina. Tai ypač atsispindi jo pasakytuose žodžiuose, kai Nora nori sužinoti apie savo švenčiausias pareigas: „Ir man reikia dar tau pasakyti? Ar tai nėra pareigos savo vyrui, savo vaikams?“. Jis taip pat aiškina Norai, kad būtent moteris turi būti atsakinga už vaikų moralinį elgesį. Pavyzdžiui, kalbėdamas apie Krogstadą, dėl jo anksčiau padaryto nusikaltimo jis linkęs kaltinti jo motiną: „[...] Beveik visi anksti iškrypę iš kelio žmonės turėjo melages motinas“. Helmeris žvelgia į savo žmoną lyg į mažą vaiką ir bejėgę būtybę, kuri yra atskirta nuo realybės. Jis mano, jog moteris yra tarsi moralinė jėga, kuri privalo skleisti bendruose namuose tyrumą, grynumą, gėrį ir rūpintis tik namų reikalais, o visi kiti reikalai – ne jos nosiai.

Nora iš pradžių sudaro itin nuoširdžios, atviros bei kilnios moters įspūdį. Ji atrodo labai patenkinta savo aplinka ir savo veiksmais vyro atžvilgiu – be galo jį myli ir stengiasi rūpintis ir įtikti jam kiekviename žingsnyje. Susidaro įspūdis, kad Nora yra labai priklausoma nuo savo vyro ir nenori nieko daryti, kas galėtų įskaudinti Torvaldą. Vis dėlto dramos pradžioje yra keletas užuominų, kurios prieštarauja tikrajai Noros prigimčiai, slypinčiai giliai jos viduje. Tai rodo keli jos melavimo savo vyrui atvejai, kurie nutinka dar prieš sužinant apie didžiausią melą – visą jų aštuonerius metus trukusią santuoką. Kaip pirmajį pavyzdį galima pateikti situaciją, kai Nora, grįžusi iš miesto parsineša migdolinių pyragaičių. Helmeris jau anksčiau buvo perspėjęs savo žmoną, kad ji neleistų pinigų tokiems niekams ir nepirktų saldumynų, kurie ją storina – jis juk nori gražios, patrauklios žmonos, kuri galėtų tinkamai reprezentuoti savo vyrą visuomenėje. Nora puikiai tai supranta, todėl slepia nuo jo savo saldžius pirkinius ir į vyro įtarinėjimus atsako melu bei priduria: „Man nė į galvą neateina padaryti ką nors, kas tau nepatinka“.

  • Microsoft Word 31 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (2599 žodžiai)
  • Universitetas
  • Eglė
  • H.Ibseno dramų analizė
    10 - 3 balsai (-ų)
H.Ibseno dramų analizė. (2015 m. Rugpjūčio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/hibseno-dramu-analize.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 21 d. 16:30
×