Hipotekos santykių reglamentavimas ir taikymas Lietuvos respublikoje


Teisės referatas. Hipotekos kilmė ir esmė. Hipotekos kilmės istorija. Hipotekos objektai. Hipotekos rūšys. Hipotekos įregistravimas. Antra byla. Bylos esmė. Pirmosios ir apeliacinės instancijų teismų sprendimo ir nutarties esmė. Kasacinio skundo ir atsiliepimo į kasacinį skundą teisiniai argumentai. Kasacinio teismo argumentai ir išaiškinimai.


Įvairiose šalyse, tarp jų ir Lietuvoje hipotekos objektu laikoma tik nekilnojami daiktai. Toks faktas buvo įtvirtintas Lietuvos civiliniam kodekse ( 4.170 str. 1d.; 4.171 str. 1 d.). Per ilgą hipotekos gyvavimo laikotarpį teisinėse sistemose susiklostė taip, kad objektais buvo pripažinti ir laivai bei orlaiviai, nors šie daiktai ir yra iš prigimties kilnojami. Šių daiktų pripažinimą lėmė tai, kad įkeičiant šiuos objektus jie visuomet išlieka valdomi įkeitimo davėjo, nes naudojant šiuos objektus yra uždirbami pinigai paskolai grąžinti. Taip pat laivai ir orlaiviai yra didelės vertės turtas, turi gerą išliekamąją vertę. Nors hipoteka pagal civilinį kodeksą (CK) numatoma tik nekilnojamasis turtas, laivai ir orlaiviai registruoti atitinkamuose registruose, įstatymo (CK 1.98 str. 3d.) priskiriami prie nekilnojamųjų daiktų ir taip pat gali būti hipotekos objektu. Hipoteka taip pat gali būti nekilnojamojo daikto dalis, pagrindinis daiktas ir visi esami ar būsimi daiktai, išskyrus daikto pajamas. Civiliniame kodekse taip pat pabrėžiama, kad įkeičiamas daiktas turi būti apdraustas, išskyrus žemę. Hipoteka apima ir nekilnojamojo daikto draudimo atlyginimą. Jeigu daiktas priklauso bendrosios dalinės nuosavybės teise keliems savininkams, įkeičiama dalis turi būti tiksliai nustatyta bendraturčių sudaryta ir notaro patvirtinta naudojimosi daikto tvarkos nustatymo sutartimi. Įkeisto daikto savininkas negali sumažinti daikto vertės ir įkeisto daikto atsitiktinis žuvimas, sugedimas taip pat tenka įkeisto daikto savininkui.

Hipotekos objektas turi būti įregistruotas viešame registre taip pat turi būti civilinėje apyvartoje ir gali būti parduodamas viešose varžytinėse.

Kaip matome iš pateiktos schemos priverstinis hipotekos registravimas pasikeitė nuo 2012 metų liepos pirmos dienos. Registruojant hipoteką nuo 2012 metų liepos pirmos dienos teismui nustačius priverstinę hipoteką, kreditoriui nereikia pateikti priverstinės hipotekos lakšto hipotekos skyrius.

Apžvelgus trečia ir ketvirta schemas, kuriose pateikta sutartinės hipotekos įregistravimo procedūros, matoma, kad buvo atsisakyta hipotekos teisėjo funkcijų registruojant hipoteką ir hipotekos skyrių prie apylinkių teismų. Hipotekos (įkeitimo) registravimo procese nedalyvauja hipotekos teisėjas, todėl nebeatliekamas pakartotinis sandorio teisinis tyrimas. Sandorį patvirtinęs notaras Hipotekos registrui pateikia duomenis hipotekai įregistruoti. Neliko standartizuotos hipotekos (įkeitimo) lakšto formos. Sutartinė hipoteka šalims galioja nuo hipotekos sandorio sudarymo momento, jeigu hipotekos sandoryje nenustatyta kitaip. Iki 2012 m. liepos 1 d. sutartinė hipoteka įsigaliodavo tik ją įregistravus Hipotekos registre. Duomenis apie sudarytą hipotekos ar įkeitimo sandorį Hipotekos registrui elektroniniu būdu teikia notarai. Hipotekos sandorio įregistravimo procedūra tapo greitesnė, kadangi hipotekos registravimas tapo administraciniu, o ne teisminiu procesu.

  • Teisė Referatai
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • Roberta
  • 10 puslapių (2067 žodžiai)
  • Teisės referatai
  • Microsoft Word 183 KB
  • Hipotekos santykių reglamentavimas ir taikymas Lietuvos respublikoje
    10 - 8 balsai (-ų)
Hipotekos santykių reglamentavimas ir taikymas Lietuvos respublikoje. (2015 m. Rugsėjo 27 d.). http://www.mokslobaze.lt/hipotekos-santykiu-reglamentavimas-ir-taikymas-lietuvos-respublikoje.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 24 d. 09:45