Holokausto kontraversijos lietuviškoje istoriografijoje


Holokausto kontraversijos lietuviškoje istoriografijoje. Įvadas. Išvados. Naudota literatūra.

Antrasis pasaulinis karas, į Lietuvą atėjo labai greitai. Štai 1940 birželio 15 dieną, tada, Lietuvą okupavo SSRS, o jau 1941 metų birželio 22d. Lietuvoje pasirodo Nacistinės Vokietijos kariuomenė. Šios datos išskiriamos dėl to, kad daugiau negu per metus laiko, Lietuvai teko būti sudėtimi, šalių, kurios turėjo sukūrusios tvirtus visiškai skirtingus ideologinius pamatus. Kuo šios datos svarbios mano temai? Tai buvo pradžia to, ką vėliau mūsų valstybės istorijoje kun. Julius Sasnauskas įvardijo, kaip didžiąją Lietuvių nuodėmę. Kartu su birželio 23 dienos antisovietiniu lietuvių sukilimu prasidėjo žydų pogromai: plėšimas patyčios prievartavimas, netgi žudymas. Kokios priežastys nulėmė, tai kad iki šiol šalyje, kurioje, nebuvo ryškaus antisemitizmo, 1940 metų birželio 23 dieną prasideda žydų žudynės?Kas buvo kalti dėl tokio lietuvių požiūrio į žydus? Ir kokios nuotaikos vyravo tuometinėje visuomenėje?

Kodėl nagrinėjant holokaustą Lietuvoje kyla tiek daug klausimų? Kas sudarė sąlygas vykdyti masines žydų žudynes, šalyje, kurioje iki Antrojo pasaulinio karo nebuvo antisemitizmo politikos? Jau 1926 metais iracionali sovietų sistema nepaisydama jokių teisinių principų skirstė žmones pagal klasinį požymį į savus ir liaudies priešus. Tad galima sakyti, jog dar neprasidėjus Antrajam pasauliniam karui, Lietuvoje, buvo galima įžvelgti antisemitizmo užuomazgas. Pirminė priežastis kodėl Lietuvoje pradėtas vykdyti holokaustas, buvo nacistinės Vokietijos politika žydų atžvilgiu. Anot Mykolo Riomerio, pirminis Lietuvos antisemitizmas buvo ne tautinės kovos, bet smulkiųjų ir vidutinių ūkininkų kovos prieš smulkiuosius žydų tautybės tarpininkus išraiška.1923 m. žydai kontroliavo 77% prekybos ir 22% pramonės įmonių, o tarpukariu 78,89% verslo rinkos priklausė žydams. Ar krikščionių bažnyčia, taip pat buvo priešiška žydams? Dabar daugeliui aišku, jog antisemitizmą, o vėliau ir holokaustą paskatino religija, jau nuo pat krikščionybės sklaidos, žydai įgavo priešišką pobūdį.

1941 metų birželio 22d. Lietuvoje pasirodo Nacistinės Vokietijos kariuomenė, kartu su savo antižydiška politika, dabar prie lietuvių susidaryto žydo įvaizdžio kurį aprašiau ankščiau, prisideda ir Adolfo Hitlerio postulatai.

  • Microsoft Word 15 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (1873 žodžiai)
  • Eglė
  • Holokausto kontraversijos lietuviškoje istoriografijoje
    10 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Holokausto kontraversijos lietuviškoje istoriografijoje. (2015 m. Gegužės 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/holokausto-kontraversijos-lietuviskoje-istoriografijoje.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 20:52
Peržiūrėti darbą
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo