Homeostazė ir medžiagų šalinimas


Homeostazė ir medžiagų šalinimas. Bup. Homeostazės samprata. Homeostazę palaiko šios organų sistemos. Homeostazės pavyzdžiai. Smegenys. Homeostazės valdymo sistemą sudaro. Neigiamas grįžtamasis ryšys. Teigiamas grįžtamas ryšys. Pastovi H2O ir druskų koncentracija kraujyje. Termoreguliacija. Šaltakraujų gyvūnų termoreguliacija. Šiltakraujų gyvūnų termoreguliacija. Šilumos gavimas ir išskyrimas šiltakraujų gyvūnų organizme. Kaip gali sutrikti termoreguliacija? Odos reikšmė termoreguliacijai. Odos sandara. Odos funkcijos. Odos reikšmė termoreguliacijai. Kai atvėsęs kraujas ir odos šalčio receptoriai signalizuoja apie šaltą aplinką. Kai sušilęs kraujas ir odos karščio receptoriai signalizuoja apie šiltą aplinką.


Homeostazė – tai procesai organizme, palaikantys pastovią vidinę terpę. Vidinė terpė – tai aplinka, kurioje funkcionuoja ląstelės, audiniai, organai ir organų sistemos (pvz.: kraujas, audinių skystis, limfa, citoplazma).

Šalinimo ir kvėpavimo sistemos (pastovus pH); Širdies ir kraujagyslių, šalinimo, nervų sistemos (kraujospūdis); Virškinimo ir endokrininė sistema (gliukozė kraujyje); Kvėpavimo sistema (CO2 ir O2 koncentracija arteriniame kraujyje); Šalinimo ir endokrininė sistema (Na, K, Ca konc. audinių skystyje).

Pastovi H2O ir druskų koncentracija kraujyje. Pastovios kūno temperatūros palaikymas. Pastovios gliukozės koncentracijos palaikymas kraujyje.

Receptoriai (reaguoja į dirgiklį ir perduoda veiksmo pokytį į valdymo centrą). Valdymo centras (analizuoja veiksmo pokyti ir informaciją siunčia į efektorius). Efektoriai (vykdo valdymo centro “paliepimus”). Homeostazės valdymo sistema veikia vadinamu neigiamu grįžtamuoju ryšiu. Teigiamas grįžtamas ryšys paprastai sistemą išmuša iš homeostazės būsenos.

Suvalgius daug sūraus maisto padidėja druskų konc. kraujyje, H2O sumažėja. Kraujas, turintis didelę druskų konc., teka pro tarpines smegenis, o ten esantis pagumburis užfiksuoja, kad druskų konc. yra per didelė. Pagumburio receptoriuose susidaro nervinis impulsas, kuris siunčiamas į hipofizę. Hipofizė į kraują išskiria hormoną ADH (vazopresiną).

Kraujas nuneša ADH į inkstus. ADH padidina vingiuotų kanalėlių pralaidumą vandeniui (į kraują grįžta daugiau vandens, šlapimo kiekis sumažėja, jis tampa labiau koncentruotas). Taip palaikomas H2O ir druskų konc.

  • MS PowerPoint 1361 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 26 puslapiai (984 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Robertas
  • Homeostazė ir medžiagų šalinimas
    10 - 3 balsai (-ų)
Homeostazė ir medžiagų šalinimas. (2018 m. Sausio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/homeostaze-ir-medziagu-salinimas.html Peržiūrėta 2019 m. Sausio 22 d. 18:40
×