Homeostazės svarba


Homeostazės svarba. Gliukozės kiekio kraujyje reguliavimas. Visos žmogaus ląstelės energijos gauna iš ląstelinio kvėpavimo metu oksiduojamos gliukozės. Pastovios kūno temperatūros palaikymas. Šilumos gamybą ir išskyrimą reguliuoja pagumburis, gaunantis nervinius signalus iš šilumos ir šalčio receptorių, esančių odoj.

Visos žmogaus ląstelės energijos gauna iš ląstelinio kvėpavimo metu oksiduojamos gliukozės. Įvairių angliavandenių ypač gausu...

Visos žmogaus ląstelės energijos gauna iš ląstelinio kvėpavimo metu oksiduojamos gliukozės. Įvairių angliavandenių ypač gausu augalinės kilmės maisto produktuose. Tačiau skirtingų angliavandenių pasisavinimo greitis skiriasi. Iš karto į kraują įsiurbiami monosacharidai (gliukozė), o polisacharidų (krakmolo) molekulės per didelės, todėl jos turi būti suskaidytos virškinamajame trakte iki monosacharidų ir tada šie jau gali būti įsiurbiami į kraują.

Sveiko žmogaus organizme gliukozės koncentracija kraujyje yra santykinai pastovi.

Reguliuojant angliavandenių apykaitą, palaikant pastovią jų koncentraciją kraujyje, labai svarbi kasa.

Pavalgius į kraują patenka gliukozės, todėl jos koncentracija kraujyje padidėja (1). Pokytį nustato kasos Langerhanso salelės ir beta ląstelės (2) išskiria į kraują daugiau insulino, o šis prisijungia prie kepenų, raumenų ir riebalinių ląstelių membranų receptorių, padidinamas šių ląstelių membranų laidumą gliukozei. Taip ląstelės greičiau pasisavina gliukozę ir kraujyje šios medžiagos sumažėja (4). Kepenyse ir raumenyse gliukozės perteklius verčiamas glikogenu (3), o riebaliniame audinyje – riebalais.

Tarp valgymų gliukozės koncentracija kraujyje sumažėja (5). Langerhanso salelių alfa ląstelės (6) nustato pokytį ir išskiria gliukagoną. Šis hormonas jungiasi su kepenų ląstelių membranų receptoriais ir aktyvina ląstelių fermentų veiklą.Glikogenas skaidomas į gliukozę, ši išskiriama į kraują (8) ir kraujyje gliukozės padaugėja.

  • Biologija Konspektas
  • Microsoft Word 2061 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (941 žodžiai)
  • Iveta
  • Homeostazės svarba
    10 - 5 balsai (-ų)
Homeostazės svarba. (2015 m. Lapkričio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/homeostazes-svarba.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 12:26
×