Homeras „Odisėja“: Epinio pasakojimo poetika Odisėjo paveikslas ir jo kūrimo būdai


Homeras „Odisėja“. Uždavinys. „Odisėjoje“ pasakojama. Poemos kompozicija ir pasakojimo kaita. Odisėjo simbolika. Odisėjo charakteristika. Kodėl toks likimas dievų nulemtas Odisėjui. Pavojai ir pagundos. Užmaršties pavojus – lotoso žiedai p. Kiklopų - vienaakių žmogėdrų saloje. Dievo Ajolo dovana - reikalingi vėjai. Panašią užmarštį Odisėjo draugams suteikia burtininkė Kirkė. Hado šalyje – savo likimo numatymas ir susitikimas su Trojos karo didvyriai. Kalipsė – amžinos jaunystės ir nemirtingumo pagundos. Fajakų rojus, turtai ir Nausikajos grožis – ištikimybės išbandymas. Alkinojas atskleidžia Odisėjo tapatybę. Darbas trimis grupėmis. X giesmės. Lotofagai ir Kirkė – užmaršties pavojus žmogiškumui. XII giesmė. Seirėnių išbandymas ir „Tarp Scilės ir Charibdės“. Giesmė. Deivės Kalipsės gundymai. Namų darbams. „Odisėjos“ idėja. Kirkė. Kokia pagrindinė savybė padeda Odisėjui pasiekti Itakę? Xiii g. Grįžimas į Itakę. Sūnaus Telemacho kelionė. Penelopės gudrybės. Penelopės laukimas. Odisėjo išbandymai namuose. „Grožiu Homeras laiko tai. Peržengtos ribos. Homero priesakai. Hegzametras. Homeriškųjų kūrinių herojai. Platonas apie Homerą. „Iliadoje“ svarbu ne tragiška mūšio baigtis. Homeriškieji kūrinių herojai. Ar supratom. Namų darbams.


Išsiaiškinsim kūrinio simboliką, kompoziciją, herojaus nuotykių turinį. Raiškiai skaitysim ištrauką. Nuolat pildysim Odisėjo charakteristiką. Dirbsim trim grupėmis, nagrinėdami trys herojui tekusius išbandymus. Kitos pamokos gale likus 20 min. pristatysim darbus. Svarbiausia – suprasime, kokiomis savybėmis turi pasižymėti žmogus, siekiantis savo užsibrėžto tikslo.

Kas užjaučia kitus ir stengias branginti dorybę, Tokio garsą visur plačiausiai paskelbia praeivių Lūpos ir pagarbiai jo vardą kartoja kiekvienas.

Dievų sprendimas liepti jūros nimfai paleisti Odisėją. Įvykiai Odisėjo namuose Itakėje. Fajakų krašte Odisėjas pasakoja apie savo klajones, palikus Troją iki karaliaus Alkinojo namų. Odisėjo grįžimas į Itakę ir jo kerštas jaunikiams.

Pats Odisėjas simbolizuoja visų graikų norą grįžti į tėvynę, tik tas grįžimas yra labai sudėtingas ir sunkus: Jį kankina nostalgija; Tenka įveikti daug kliūčių ir pagundų; Įveikti įvairius pavojus.

Kodėl toks likimas dievų nulemtas Odisėjui? Kokias klaidas jis padaro? Žr. p. 113.

Dievus užrūstina žiaurus ir nepagarbus graikų elgesys su trojėnais užkariavus Troją. Ypač nepalanki Atėnė (graikų pusėje buvo), sukelia audras. Jūrų dievas Poseidonas ir saulės dievas Helijas nubaudžia Odisėją ir jo bendražygius:.

Ką Polifemas daro Odisėjo bendražygiams? Kaip herojus jį apgauna? žr. p. 128.

Ryja juos; Odisėjas pasivadina Nieku, pasprunka iš urvo įsikabinęs į avino papilvę.

  • MS PowerPoint 4205 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 42 puslapiai (1520 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Laura
  • Homeras „Odisėja“: Epinio pasakojimo poetika Odisėjo paveikslas ir jo kūrimo būdai
    10 - 3 balsai (-ų)
Homeras „Odisėja“: Epinio pasakojimo poetika Odisėjo paveikslas ir jo kūrimo būdai. (2019 m. Sausio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/homeras-odiseja-epinio-pasakojimo-poetika-odisejo-paveikslas-ir-jo-kurimo-budai.html Peržiūrėta 2019 m. Birželio 27 d. 14:06
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema