Horacijaus kūrybos reikšmė Antikinės literatūros referatas


Įvadas. Horacijus. Horacijaus eilės. Pamokymai poetams. Poezijos medžiaga. Veikėjai ir choras. Poetas. Horacijaus Poezijos meno reikšmė. Išvados. Literatūra.

Horacijaus kūryba padėjo stiprų pamatą šiuolaikiniam menui. Jis rašė apie tokias gyvenimiškas vertybes, apie kokias kalbame ir šiandieną. Šio darbo tikslas yra įvertinti Horacijaus kūrybos autoritetą Naujųjų laikų epochoje. Paminėti kūrėjus, kurie rėmėsi Kvintu Horacijus Flakas (lot. Quintus Horatius Flaccus, 64–8 m. pr. Kr.).

Antikos poetai neduodavo eilėraščiams pavadinimų. Horacijus (65–8 m. pr. Kr.) irgi niekaip nepavadino trečiosios odžių knygos paskutiniojo eilėraščio. Naujųjų laikų žmonės jį praminė„Paminklu“. Žodį „paminklas“ randame pirmoje eilėraščio eilutėje. Lotyniškas žodis monumentum yra kilęs iš veiksmažodžio monere (priminti). Jis susijęs su žodžiais memoria, memini, mens, reiškiančiais prisiminimą, mąstymą ir visiškai atitinka lietuvių „paminklą“. Šiuo žodžiu romėnai vadino žymių žmonių statulas, antkapius, triumfo arkas, istorinius dokumentus. Sakydamas: „Sau paminklą baigiau“, Horacijus turi galvoje ne materialius statinius, o savo kūrybą ir pirmiausia – odes. Prieš tai sukurtuose Pašnekesiuose, dabar tradiciškai vadinamuose satyromis, poetas teigė, jog nei komedijos, nei satyros nelaikytinos poezija, nes šie žanrai kalba apie kasdienius dalykus, jiems trūksta dvasios didybės. Tačiau į septynetą metų kurtas odes Horacijus žvelgia kitaip. Jis parašė tris jų knygas, bet skaitytojus pasiekė ne pavienės knygos, o trys ritinėliai, išleisti vienu kartu, sudarantys tarsi trijų dalių rinkinį. Tas iš tiesų įspūdingas paminklas pasirodė 23 m. pr. Kr. Vėliau poetas sukūrė dar vieną odžių ir dvi laiškų knygas, bet mūsų aptariamas paskutinysis pirmojo rinkinio eilėraštis tinka ir visai Horacijaus kūrybai apibūdinti.

Atrodytų, kad svarbiausiu nuopelnu Horacijus laiko graikiškos metrikos prisijaukinimą. Dabar, prabėgus dviem tūkstančiams metų po jo mirties, mums, Naujųjų laikų žmonėms, regis, kad poetas,akcentuodamas tik eilėdarą, pasakė ne viską. Mums labai svarbu, kad odėse Horacijus ragina nevergauti turtui, laikytis saiko, gieda himnus dievams, šlovina valstybės veikėjus ir tautos didvyrius, didžiuojasi Romos ir Italijos grožiu. Tvirtiname, kad pirmąja romėnų poezijos styga5 Horacijus gali būti vadinamas dėl apmąstymų apie žmogaus gyvenimo trumpumą, dėl aukso vidurio idėjos, dėl pakartotų graikų stoikų ar epikūrininkų minčių. Mes linkę vadinti jo paminklu šias ar panašias į jas eilutes:

DILYTĖ, Dalia. Senovės Romos kultūra. Vilnius: Metodika, 2011. ISBN 978-609-444-061-8

  • Microsoft Word 34 KB
  • 2015 m.
  • 15 puslapių (3091 žodžiai)
  • Universitetas
  • Samanta
  • Horacijaus kūrybos reikšmė Antikinės literatūros referatas
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Horacijaus kūrybos reikšmė Antikinės literatūros referatas. (2015 m. Gegužės 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/horacijaus-kurybos-reiksme-antikines-literaturos-referatas.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 12:01
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo