Horacijus. Satyrų savitumas. Aukso vidurio idėja lyrikoje


Horacijus. Satyrų savitumas. Aukso vidurio idėja lyrikoje. Pagrindinės odžių temos, struktūra ir metrai. Literatūros ir meno klausimai Poezijos mene.

Kvintas Horacijus Flakas- žmogus iš didžiosios raidės. Jo satyros, odės skaitomos iki šiol ir niekas nedrįsta ginčytis dėl šio poeto unikalumo bei talento. Kuo ypatingas Horacijus ir jo kūryba? Kodėl ji buvo ypač vertinama Renesanso periodu? Pasistengsiu atsakyti į šiuos klausimus nagrinėdama jo tekstus ir stengdamasi suprasti poeto pasaulėžiūrą, kurią išreiškė kūryboje.

Prieš pradedant nagrinėti Horacijaus kūrybą, reikia suprasti ir įsivaizduoti, kokiame sudėtingame amžiaus tarpsnyje gyveno šis poetas. Tuomet lengviau suprasime ir patį poetą, juk reikšmingos epochos įkvėpė dainius ir formavo jų kūrybą. Augusto epocha Romoje (nuo respublikos žlugimo iki imperijos susiformavimo) nulėmė didžiulę antikos įtaką naujiems laikams. Todėl šio periodo literatūra pasižymi reikšmingumu bei pasauline šlove. Horacijus šiuo laikmečiu juokėsi pats iš savęs. Jis buvo labai ironiškas. Gal dėl to, jog lyg ir priklausė Augusto ideologinei grupei, lyg ir pritardavo naujųjų laikų dvasiai, tačiau, jo asmenybės vaidmuo ir jo darbai bei žodžiai skyrėsi. Juk jaunystėje jis buvo aktyvus respublikonų šalininkas, tik vėliau pradėjo remti Augusto režimą. Horacijų puikiai apibūdina Henriko Zabulio išsireiškimas: „Apskritai, skaitydami Horacijų, mes galime atkurti pakankamai pilną poeto asmenybės paveikslą, kuris parodo, kad, būdamas epochos vėliavnešys, jis kartu buvo ir gyva jos ironija“. Iš tikrųjų, šio poeto kūryba persmelkta ironija, kuri ir suteikia išskirtinumo ir ilgaamžiškumo jai.

Horacijus yra išleidęs satyrų knygų. Nors ir nebuvo šio žanro pradininkas, bet jo satyros skyrėsi nuo kitų poetų. Tuo metu tai buvo madingas žanras, tačiau jos atspindėdavo tos dienos, metų įvykius, kurie po kiek laiko tapdavo nereikšmingi. Bet Horacijus rašė apie amžinus dalykus. Satyros buvo parašytos hegzametru (tai antikinė eilėdara, kurią sudaro šešių daktilinių pėdų eilutė). Tai buvo Horacijaus literatūrinės veiklos pradžia. Jos nebuvo tokios aštrios, kandžios, kaip kitų poetų.

  • Lietuvių kalba Recenzija
  • Microsoft Word 22 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 5 puslapiai (1893 žodžiai)
  • Elvina
  • Horacijus. Satyrų savitumas. Aukso vidurio idėja lyrikoje
    10 - 4 balsai (-ų)
Horacijus. Satyrų savitumas. Aukso vidurio idėja lyrikoje. (2015 m. Spalio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/horacijus-satyru-savitumas-aukso-vidurio-ideja-lyrikoje.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 01:03
×