Humanistinė psichologija referatas


Humanistinė psichologija –. Humanistinės krypties asmenybės teorijos. Humanistinė asmenybės teorija. Fenomenologinė asmenybės teorija. Egzistencinės krypties psichologų požiūriai į asmenybę. Frankl egzistencinė psichologija.


Humanistinė psichologija – psichologijos kryptis, atsiradusi XX a. viduryje kaip nepasitenkinimo tuometine padėtimi psichologijoje, išraiška. Vienas jos pradininkų A. Maslou (A. Maslow) (1908-1970) šią kryptį (po psichoanalizės ir biheviorizmo) pavadino „trečiąją jėga“. Jis kritikavo tuometinę psichologiją, kuri anot jo, buvo susikoncentravusi arba į psichinių sutrikimų tyrinėjimus (psichoanalizė), arba į mechanišką elgesio aiškinimą (biheviorizmas). Humanistiniu požiūriu, psichologija esą turi virsti mokslu, tyrinėjančiu aukščiausius žmogaus poreikius – poreikį žinoti ir suprasti, estetinius bei savirealizacijos poreikius. Psichologija turėtų pirmiausiai išsiaiškinti, kas yra sveika asmenybė ir tik po to domėtis sutrikimais, skelbė Maslou. Kitas šios krypties atstovas K. Rodžersas (C. Rogers) (1902-1987) teigė, kad vienas esminių poreikių, skatinančių asmens saviaktualizaciją yra aplinkinių pripažinimo ir teigiamo savęs vertinimo poreikis. Be to, kiekvienam žmogui yra būdingas įgimtas siekis pilnai realizuoti savo gebėjimus ir potencialą. Taigi pagrindinis psichologijos tikslas turėtų būti pagalba asmeniui, kurio tikslas - savirealizacija. Žmogaus valios laisvė ir gebėjimas nepriklausomai pasirinkti yra svarbiausi jo bruožai. Kiekvienas asmuo yra unikalus, kaip unikalus ir nepakartojamas yra jo vidinis pasaulis. Suprantama, toks humanistinis požiūris į žmogų neskatino mokslinių tyrimų ir objektyvių duomenų kaupimo ir dėl to humanistai buvo kritikuojami. Nepaisant to, humanistinės krypties įtaka šiuolaikinei psichologijai yra didžiulė. Buvo iškelta žmogaus asmenybės unikalumo idėja. Buvo išplėstas psichologijos tyrinėjimų objektas, atkreipiant dėmesį į tokius žmoniškosios psichikos aspektus, kaip kūrybiškumas, atvirumas patirčiai, pasirinkimo ir apsisprendimo laisvė ir pan. Šios krypties atstovai kėlė klausimus, kurie lietė kiekvieną asmenį ir buvo susiję su žmoniškosios būties esme. Šios mokslo krypties atstovai sugrąžino į psichologiją asmens žmoniškąjį orumą. Tai jie pareiškė, kad žmogus yra kur kas daugiau, nei sąmonė, elgesys ar nesąmoningi instinktai. Gal todėl būtent šios krypties atstovų idėjos yra labai patrauklios ir yra populiarios iki šių dienų.

JAV psichologas Maslou (1908– 1970) buvo vienas iš ryškiausių humanistinės psichologijos atstovų. Maslou teorijos pagrindiniai principai yra šie:

Saviaktualizacijos tendencija. Kiekvieno žmogaus pagrindinis, svarbiausias siekis yra pilnai atskleisti savo savybes, sugebėjimus, kūrybiškumą, t.y. atskleisti savo žmogiškąją prigimtį.

Geriausiųjų pažinimas.Psichologai, norėdami apibūdinti pilnavertį žmogų, turi tirti pačius dvasiškai sveikiausius, kūrybiškiausius, brandžiausius, daugiausiai pasiekusius individus, t.y. geriausius žmonijos atstovus.

  • Psichologija Referatas
  • Microsoft Word 31 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (2259 žodžiai)
  • Indrė
  • Humanistinė psichologija referatas
    10 - 2 balsai (-ų)
Humanistinė psichologija referatas. (2016 m. Kovo 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/humanistine-psichologija-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 16:50
×