Humusas


Įvadas. Organinė dirvožemio dalis. Humusas. Dirvožemio humuso susidarymas ir sudėtis. Humifikacija. Huminės rūgštys. Fulvorūgštys. Nehidrolizuojanti liekana (huminas). Humuso morfologinė klasifikacija. Dirvožemio humuso reikšmė. Humuso atsargų palaikymas. Dirvožemio humuso būklės vertinimas. Išvados. Literatūros sąrašas.


Dabar, plačiai taikant chromatografiją, spektroskopiją, rentgenostruktūrinę analizę, elektroninę mikroskopiją ir kitus šiuolaikinius tyrimo metodus, ištirta humuso rūgščių sudėtis, struktūra, savybės, tačiau nemažai klausimų (ypač humuso susidarymo aiškinimas) dar yra mokslinių diskusijų objektas.

Organinės dirvožemio dalies šaltiniai yra visi ant jo patenkantys ar jame pasiliekantys augalų ar ekosistemos gyvosios dalies komponentai, kurių atsargos ir struktūra skirtingų gamtinių zonų augalijos formacijoje (pievoje, pelkėje) yra nevienoda. Organinės medžiagos irimas – ilgas ir sudėtingas mechaninių, biologinių ir cheminių reiškinių procesas. Dirvožemio gyvūnai susmulkina augalines liekanas ir padaro jas tinkamesnes mikroorganizmams ardyti. Bakterijos aktyviai ardo ląstelieną ir angliavandenius; aktinomicetai – pektinines medžiagas, celiuliozę, riebalų rūgštis; grybai – ligniną ir taninus. Bakterijos, aktinomicetai, bestuburiai gyvūnai ir augalai dirvožemyje pagausina fermentų , kurie labia svarbūs kaip katalizatorius, milijonus kartų paspartinąs organinės medžiagos irimo ir sintezės chemines reakcijas. Patys mikroorganizmai ir gyvūnai mirdami dirvožemyje pagausina jame vidutiniškai 100 – 200 kg ha –1 organinės medžiagos per metus.

Humusas susidaro daugiausia iš augalinių liekanų, dalyvaujant mikroorganizmams, gyvūnams, oro deguoniui ir vandeniui. To reiškinio esmę sudaro tuo pačiu metu dirvožemyje vyskstančių sudėtingų biocheminių procesų trys grupės: organinių liekanų skaidymasis, naujų organinių junginių sintezė ir humifikacija.

Mikroorganizmai ardo augalines liekanas, sunaudodami dalį jose sukauptos energijos ir maisto medžiagų. Ardomos augalinės liekanos praranda pradinę anatominę sandarą. O jų sudėtyje esančios organinės medžiagos skyla į paprastesnius ir judresnius junginius. Dalis šių tarpinių skilimo produktų galutinai mineralizuojasi, ir augalai juos sunaudoja mitybai (be to, kas išsiplauna į gruntinius vandenis ar išgaruoja į atmosferą). Kitą dalį tarpinių skilimo produktų mikroorganizmai sunaudoja sintezei baltymų, angliavandenių ir kitų junginių, kurių reikės naujoms jų kartms egzistuoti. Pagaliau dalis augalinių liekanų ir mikroorganizmų tarpinių skilimo produktų dalyvauja humifikacijoje, kurios metu susidaro sudėtingi organiniai junginiai – humuso rūgštys. Mikroorganizmai gali skaidyti ir humuso rūgštis, tačiau daug lėčiau negu kitus organinius junginius.

Humifikacija – sudėtingas biocheminis humuso rūgščių susidarymas iš tarpinių augalinių liekanų skaidymosi produktų. Anot M. Kononovos, nesudėtingos organinės medžiagos, turinčios nedidelę molekulinę masę, humifikuodamos kondensuojasi ir polimerizuojasi į didelės molekulinės masės junginius, daugiausia sudarančius huminę rūgštį, Fulvorūgštį, skirtingai nei huminę rūgštį, ji laiko humifikacijos pradinės stadijos produktu. Pasak F. Diušofuro, humifikacijos yra dvi fazės. Pirmoji – santykiškai trumpa biologinė fazė baigiasi „šviežio“ humuso, turinčio silpnas jungtis su mineraline dirvožemio dalimi, susidarymu. Antroji – ilgesnė humuso „brendimo“ fazė pasižymi tvirtomis jo jungtimis su mineraline dirvožemio dalimi. Susidarančių humuso rūgščių polimerizaciją skatina dirvožemyje esantys karbonatai, antriniai mineralai ir sauso klimato sąlygos. Humifikacijos greitis ir pobūdis priklauso nuo augalinių liekanų kiekio, kaupimosi būdo ir cheminės sudėties, dirvožemio drėgnio, temperatūros, aeracijos, terpės pH, mikroorganizmų sudėties ir jų veiklos intensyvumo, graniulometrinės, mineralinės ir cheminės sudėties.

  • Microsoft Word 33 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2591 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gabrielė
  • Humusas
    10 - 2 balsai (-ų)
Humusas. (2017 m. Kovo 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/humusas.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 22 d. 13:27
×