Ikisokratikai mokslinio mąstymo užuomazgos Antikos filosofijoje


Ikisokratikai mokslinio mąstymo užuomazgos Antikos filosofijoje. Įvadas. Talis ir filosofijos pradžia. Pažiūros. Anaksimandro pažiūros. Herakleito pažiūros. Parmenido pažiūros. Empedoklio pažiūros. Išvados. Literatūros sąrašas.

1. „PRADAS“ IR „GAMTA“. Talis mąstė apie pasaulio pradžią, bet tik Anaksimandras pradėjo vartoti terminą „pradžia“. Anaksimandras buvo įsitikinęs, jog tai, kas buvo pradžioje, niekada nesiliauja buvę, tik įgyja kitas formas. Talis ieškojo medžiagos, kuri buvo pradžioje, bet liovėsi buvusi, nes virto kitų rūšių medžiagomis; Anaksimandras taip pat ieškojo pirminės medžiagos, bet buvo įsitikinęs, kad jei ji buvo, tai yra ir bus. Pirmines daiktų savybes jis laikė pastoviomis, esminėmis, pagrindinėmis: „archė“ jam jau buvo ne tik daikto pradžia, bet ir „pradas“, ne tik pirminė, bet ir esminė jo prigimtis. Kartu pakito ir svarbiausia filosofijos problema – jau buvo mąstoma apie daugiau nei pradžią.

2. NEAPIBRĖŽTIS. Pakitus klausimui, pakito ir atsakymas. Aristotelis rašo, kad Anaksimandras „pradu laikė ne vandenį ir ne kurią kitą iš vadinamųjų stichijų, o kažkokią kitą neapibrėžtą prigimtį, iš kurios atsiranda dangūs su juose esančiais pasauliais“. Iš to galima spręsti, kad Anaksimandras kitaip suprato patį klausimą: ieškodamas prado, jis žvelgė anapus to, kas prieinama stebėjimui.

Kas gi buvo tas kitas Anaksimandro pradas? Tai buvo „neapibrėžtis“. Šis atsakymas pirminę medžiagą apibūdina tik kiekybiškai: ji yra beribė. Anaksimandras aiškino: pradas turi būti beribis, nes antraip išsieikvotų. Neribota gamtos raida jam diktavo mintį, kad gamtos pradas turi būti neribotas. Tad apie prado savybes jis sprendė ne remdamasis stebėjimu, kaip Talis, o samprotaudamas deduktyviai jis pridėjo išvadą, koks turi būti pradas, kad iš jo galėtų atsirasti gamta.

  • Filosofija Referatas
  • Microsoft Word 17 KB
  • 2015 m.
  • 10 puslapių (2363 žodžiai)
  • Kolegija
  • Brigita
  • Ikisokratikai mokslinio mąstymo užuomazgos Antikos filosofijoje
    10 - 8 balsai (-ų)
Ikisokratikai mokslinio mąstymo užuomazgos Antikos filosofijoje. (2015 m. Vasario 20 d.). https://www.mokslobaze.lt/ikisokratikai-mokslinio-mastymo-uzuomazgos-antikos-filosofijoje.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 17:03
×