Ikiteisminio tyrimo veiksmų sąvoka ir sistema


Ikiteisminio tyrimo samprata. Ikiteisminis tyrimas konspektas. Ikiteisminio tyrimo veiksmu samprata. Tyrimo veiksmu samprata. Ikiteisminio tyrimo sistemos. Ikiteisminio tyrimo sąvoka. Ikiteisminiu veiksmu samprats. Ikiteisminio tyrimo veiksmų planas.

Ikiteisminis tyrimas ir jo pradžia. Ikiteisminio tyrimo uždaviniai. Ikiteisminio tyrimo veiksmų sąvoka. Ikiteisminio tyrimo veiksmų sistema. Apklausa. Akistata. Parodymų atpažinti. Parodymų patikrinimas vietoje. Eksperimentas. Objektų tyrimas. Ekspertizės skyrimas. Išvados. Literatūra.

Remiantis LR BPK 178 str. yra reglamentuoti prokuroro ir ikiteisminio tyrimo pareigūnų veiksmai:

4) prašymų ir skundų pateikimas ir nagrinėjimas: turi teisę visi proceso dalyviai. Ikiteisminio tyrimo subjektai privalo nagrinėti kiekvieną prašymą ar skundą, kurie gali būti labai įvairūs.

2. Pagal tai, kas atlieka apklausą, yra išskiriama: 1) ikiteisminio tyrimo pareigūno ar prokuroro atliekama apklausa, 2) ikiteisminio tyrimo teisėjo atliekama apklausa.

3. Pagal apklausiamo asmens amžių išskiriamos tokios apklausos rūšys: 1) suaugusiųjų asmenų apklausa, 2) nepilnamečių apklausa.

4. Pagal vienu metu apklausiantį asmenų skaičių apklausos skirstomos į: 1) vieno asmens apklausos, 2) akistatas, kurios metu apklausiami du asmenys.

Parodymas atpažinti yra tyrimo veiksmas, kurio metu ikiteisminio tyrimo pareigūnas ar prokuroras pateikia atpažįstančiam asmeniui atpažintus objektus, o šis juos lygina su anksčiau stebėtais ir nustato, ar jie yra tie patys. Specialistas gali padėti parinkti kartu su atpažintais parodomus kitus objektus, parengti parodymui atpažinti asmenų nuotraukas. Jis gali būti reikalingas paruošiant atpažinimui lavoną. LR BPK 192, 193, 194 str. reikalauja, kad parodomi atpažinti objektai būtų fotografuojami ar kitaip vizualiai fiksuojami. Tokiais atvejais specialistas gali padaryti parodomų atpažinti objektų ir šio veiksmo proceso vaizdo įrašą.

Parodymas atpažinti yra gan sudėtingas ikiteisminio tyrimo veiksmas, todėl pakankamai smulkiai ir aiškiai reglamentuota jo atlikimo tvarka. Ji negali būti pažeidžiama, nes priešingu atveju būtų prarasti reikšmingi duomenys, kurių įtvirtinimas kitais proceso veiksmais praktiškai neįmanomas.

Kai yra išnagrinėtas prokuroro pareiškimas ikiteisminio tyrimo teisėjas priima vieną iš dviejų galimų nutarčių: 1. skirti ekspertizę arba 2. atsisakyti skirti ekspertizę. Atsisakyti skirti ekspertizę galima tik išimtinais atvejais, pavyzdžiui, nusprendus, kad atlikti prašomos ekspertizės dėl tyrimui reikiamos medžiagos nebuvimo ar kitų objektyvių priežasčių yra neįmanoma.

1. Goda G. Kazlauskas M. ir kt. Lietuvos Respublikos baudžiamojo proceso kodekso komentaras, I dalis. Teisinės informacijos centras: Vilnius 2003.

  • Microsoft Word 18 KB
  • 2016 m.
  • 12 puslapių (2867 žodžiai)
  • Universitetas
  • Solveiga
  • Ikiteisminio tyrimo veiksmų sąvoka ir sistema
    9 - 1 balsai (-ų)
Ikiteisminio tyrimo veiksmų sąvoka ir sistema. (2012 m. Lapkričio 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/ikiteisminio-tyrimo-veiksmu-savoka-ir-sistema.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 21 d. 12:47
×