Ikiteisminis gaisro tyrimas


Saugos kursinis darbas.

Įvadas. Gaisro aprašymas. Liudytojų apklausa. Nuotraukos. Bylos nr. 1111 dokumentai. Protokolas-pareiškimas. Reikalavimas. Pradėti ikiteisminį tyrimą. Pranešimas nr. 112. Nutarimas. Pripažinti nukentėjusiuoju. Apžiūros protokolas. Priedas Nr. Liudytojo apklausos protokolas nr. Pranešimas apie įtarimą. Įtariamojo apklausos protokolas. Įtariamojo laikino sulaikymo protokolas. Pažyma. Išvados. Literatūros sąrašas.


Kiekvienais metais Lietuvos Respublikoje kyla daugybė įvairaus pobūdžio ir masto gaisrų, kuriuos tiria Valstybinė priešgaisrinė priežiūros inspekcija (VPPI). Visi kilę gaisrai privalo būti ištirti kompetetingų asmenų, kurių dėka yra išaiškinami net sudėtingiausi atvejai ir nustatomi pavojingi asmenys, išgelbėjamas turtas ir svarbiausia – žmonių gyvybės.

Lietuvos Respublikos VPPI inspektoriai atlieka gaisrų kilusių pastatuose, transporto priemonėse, miškuose ir kitose vietose tyrimus. Atlikus tyrimus nustatoma dėl kokios priežasties kilo gaisras, tai buvo tyčinis padegimas ar nelaimingas atsitikimas. Visais atvejais svarbu išssiaiškinsti gaisro atsiradimo priežastį, ją išanalizuoti ir pasitelkti visas įmanomas priemones tolimesniai prevencijai. Dažnai gaisras kilęs dėl priežasties nesusijusios su nusikalstama veika padeda atskleisti daug didesnias bėdas – tokias kaip sudėtingi techniniai gedimai galintys turėti milžiniškas ir skaudžias pasėkmes visuomenei.

Gaisras paprastam eiliniam piliečiui asocijuojasi su turimo turto apgadinimu, visišku jo sunaikinimu ir/arba praradimu. Tikriausiai nėra nei vieno žmogaus, kuris nebūtų pagalvojęs, kaip reikia elgtis, kad išvengtų tokio įvykio, bet ne visi imasi tolimesnių prevencinių priemonių taikymo.

Gaisras yra nekontroliuojamas reiškinys. Tai yra procesas, kurio metu vyksta tiek fizikinės, tiek cheminės reakcijos, kurių pasėkmės gali būti labai skaudžios tiek aplinkai, tiek žmogui ar jo turtui. Gaisro metu vyksta staigi medžiagų oksidacijos reakcija, kuriai reikalinga degi medžiaga, deguonis ir ugnies šaltinis. Šios trys sudedamosios dalys kartais gali tapti lemtingos betkuriam iš mūsų.

Po gauto pranešimo apie kilusį gaisrą prasideda gaisro tyrimas, kuris atliekamas remiantis Baudžiamojo proceso kodekse (BPK) nustatyta tvarka. Tyrimą atliekantys pareigūnai vadovaujasi Lietuvos Respublikoje patvirtintais Valstybinės priešgaisrinės priežiūros (VPP) nuostatais, Lietuvos Respublikos Baudžiamojo proceso kodeksu, Lietuvos Respublikos Baudžiamuoju kodeksu ir Lietuvos Respublikos administracinės teisės pažeidimo kodeksu.

Gaisro tyrimo tikslas yra nustatyti jo kilimo priežastį, padarytus nuostolius, apklausti gaisrą mačiusius liudininkus, surinkti visus daiktinius įrodymus ir, žinoma, išaiškinti kaltininkus. Tyrimas apima daugybę veiksmų, kuriuos gaisrą tiriantis pareigūnas, privalo atlikti: įvykio vietos apžiūra, surinktos baudžiamosios bylos medžiagos nagrinėjimas, daiktinių įrodymų tyrimas, liudininkų apklausa ir parodymų surašymas, nukentėjusiojo apklausa. Tyrimo tikslumui įtakos turi laikas per kurį apžiūrima įvykio vieta, tyrimui skirtas laikas, tyrimą atliekančio pareigūno žinios, gebėjimai.

Savo kursiniame darbe nagrinėsiu vieną pasirinktą gaisro atvejį ir mėginsiu aprašyti visus veiksmus, kuriuos tirdamas gaisrą turi atlikti VPPI inspektorius.

Kai 2 val. 40 min. ugniagesiai nuvyko į įvykio vietą, mūrinis vienaaukštis pastatas su pastoge jau liepsnojo. Pirmieji ugniagesiai, nors buvo išsiųstos 3 autocisternos, darbą pradėjo 2 val. 40 min.

3 val. 25 min. ugnis buvo likviduota. Ugnegesiai gelbėtojai į įvykio vietą nuvyko per 5 min, gaisrą užgęsino per 45 min. Per gaisrą sudegė šiferiu dengtas pastato stogas, nudegė apie 70 proc. perdangos, išdegė ir buvo vandeniu užlietos patalpos, sudegė viduje buvę baldai ir namų apyvokos daiktai. Ugnegesiams atvykus, ūkinis pastats degė atvira liepsna. Gaisro metu pastate žmonių nebuvo. Šalia gyvenantys asmenys saugiai laukė atvykstančių gelbėtojų. Medikų pagalbos prireikė tik namo savininko sūnui, kuris buvo ištiktas šoko.

Apie įvykusį gaisrą buvo pranešta VPPI inspektoriams Vardeniui Pavardeniui ir Lapui Lapeliui, kurie 3 val. 35 min. išvyko nurodytu adresu. Atvykus į įvykio vietą buvo aptiktas smarkiai apgadintas ūkinis pastatas. Atlikta įvykio vietos apžiūra, kurios metu buvo nustatytas gaisro židinys esantis namo palėpėje. Palėpės langas buvo išlaužtas, rastos degaus skysčio talpos liekanos. Taip pat buvo apklaustas gesinimo darbus vykdžiusios gelbėtojų pamainos vadas A. Šarauskas (jo parodymai užfiksuoti liudytojo apklausos protokole Nr.2). Liudytojo teigimu atvykus į gaisro gęsinimo vietą pašalinių asmenų nebuvo pastebėta, o apie kilusį gaisrą pranešė nukentėjusiojo J. Jonaičio kaimynas B. Blindaitis. Surašytas apžiūros protokolas.

 • Sauga Kursiniai darbai
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Eimantė
 • 27 puslapiai (4869 žodžiai)
 • Universitetas
 • Saugos kursiniai darbai
 • Microsoft Word 883 KB
 • Ikiteisminis gaisro tyrimas
  10 - 7 balsai (-ų)
Ikiteisminis gaisro tyrimas. (2016 m. Kovo 16 d.). http://www.mokslobaze.lt/ikiteisminis-gaisro-tyrimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 21:28