Įmonės AB „ORLEN” atsiskaitymų su tiekėjais apskaita


Įvadas. Atsiskaitymų su tiekėjais apskaitos analizės teoriniai aspektai. Atsiskaitymų su tiekėjais apskaitoje esmė. Atsiskaitymų rūšys bei formos. Atsiskaitymų vertinimo metodai apskaitoje. AB „Orlen“ atsiskaitymų su tiekėjais apskaitos analizė. AB „ORLEN“ apibūdinimas. AB „ORLEN“ atsiskaitymų su tiekėjais apskaitoje analizė. Išvados. Literatūra ir šaltiniai.


Tyrimo tikslas: išanalizuoti įmonės AB „ORLEN” atsiskaitymų su tiekėjais apskaita.

Visos įmonės, vykdydamos tam tikrą vienokią ar kitokią veiklą, susiduria su problemomis organizuojant atsiskaitymus. Atsiskaitymai yra vykdomi tiek perkant prekes (paslaugas), tiek jas parduodant. Siekiant palaikyti su tiekėjais gerus ryšius, svarbu stengtis organizuoti efektyvią atsiskaitymų sistemą. Šioje darbo dalyje teoriškai pagrindžiama atsiskaitymų esmė, jų išskiriamos rūšys bei formos ir apibrėžiama, kaip įmonėje turi būtų efektyviai organizuojami atsiskaitymai su tiekėjais.

Tiekėjas – bet kuris ūkio subjektas t.y. fizinis asmuo, privatus juridinis asmuo, viešasis juridinis asmuo, galintis pasiūlyti ar siūlantis prekes, paslaugas ar darbus. Dažniausiai šį sąvoka taikoma gamintojams, importuotojams, platintojams, montuotojams ar paslaugų organizacijoms ir kt. Tiekėjų atliekamos užduotys:

Pagal Sumanjeet S. (2009) teiginį – atsiskaitymai yra neatskiriama bet kokios komercinės veiklos dalis

Taigi, galima drąsiai teigti, jog atsiskaitymai suprantami kaip atlyginimas už tam tikras prekes ar suteiktas paslaugas, dažniausiai atliekamas pinigais. Tinkamas atsiskaitymų su tiekėjais organizavimas ir įsipareigojimų apskaita yra labai svarbūs bet kuriam ūkio subjektui. Taip jau yra dėl to, kad bendrovių mokumo būklė ir santykiai tarp ūkio subjektų bei panašiai, priklauso nuo įsipareigojimų valdymo. Siekiant išsamiau išanalizuoti atsiskaitymų su tiekėjais organizavimo būdus tarp ūkio subjektų ir jų įsipareigojimų valdymą, tikslinga aptarti atsiskaitymų rūšis ir formas.

Daugelis ekonomistų atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimą laiko svarbia šešėlinės ekonomikos mažinimo priemone, pasak juos, įstatymas įpareigojantis fizinius ir juridinius asmenis atsiskaityti negrynais pinigais, jei mokama suma viršys nusatytą ribą užtikrintų skaidresnę juridinių asmenų veiklą ir sumažintų šalies šešėlinės ekonomikos mastus.

Lietuvos Respublikos Civiliniame kodekse nurodyta jog, šalys turi teisę pasirinkti ir nustatyti tarpusavio atsiskaitymo priemonę. Kodeksas numato 5 atsiskaitymų negrynaisiais pinigais priemones, kurios pateiktos 1 paveiksle.

Formulumas, nes vekselis surašomas ant specialaus blanko, kuris apima įstatymo nustatytus rekvizitus;

Taigi, galima teigti, kad atsiskaitymų su tiekėjais operacijų registravimas apskaitoje apima nemažai sąskaitų. Kadangi galimos skirtingo atsiskaitymų formos, skiriasi operacijų registravimas įmonės apskaitoje.

Taigi, atsiskaitymai tai, grynųjų pinigų mokėjimo ir lėšų pervedimo veiksmas, kuriuo įvykdomas moketojo piniginis įsipareigojimas gavėjui. Atsiskaitymų įgyvendinimas yra griežtai reglamentuojamas ir kontroliuojamas, kadangi yra susijęs su vertybių perleidimu. Lietuvoje pagrindiniai teisės aktai, kurie reglamentuoja atsiskaitymus tarp ūkio subjektų, yra LR mokėjimų įstatymas ir LR civilinis kodeksas.

LR Civiliniame kodekse išskiriamos dvi atsiskaitymų rūšys: tai atsiskaitymas grynais pinigais ir atsiskaitymas negrynais pinigais. Atsiskaitymai negrynaisiais pinigais vykdomi perkeliant pinigines lėšas iš vienos įmonės atsiskaitomosios sąskaitos į kitos įmonės atsiskaitomąją sąskaitą. Lietuvos Respublikos Civilinis kodeksas numato 5 atsiskaitymų negrynaisiais pinigais priemones: inkaso, mokėjimo pavedimas, čekis, akredityvas, vekselis.

Kiekvienas prekių pirkimas, jų apmokėjimas ar prekių gražinimas keičia piniginį turtą, dauguma buhalterinių operacijų yra susijusių su atsiskaitymų su tiekėjais apskaita. Analizuojant atsiskaitymus su tiekėjais yra aktualios dvi sąskaitos Nr. 271 ir Nr. 272 Atsiskaitant pirkimo metu grynais pinigais naudojama sąskaita Nr. 272 Kasa, o atsiskaitant negrynais – sąskaita Nr. 271 Sąskaita banke.

  • Microsoft Word 57 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (2969 žodžiai)
  • Kolegija
  • Agnė
  • Įmonės AB „ORLEN” atsiskaitymų su tiekėjais apskaita
    10 - 1 balsai (-ų)
Įmonės AB „ORLEN” atsiskaitymų su tiekėjais apskaita. (2018 m. Gruodžio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/imones-ab-orlen-atsiskaitymu-su-tiekejais-apskaita.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 06 d. 06:07
×
125 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo