Imones samprata, jungimosi tipai


Įvadas. Įmonės sąvoka. Įmonių jungimasis. Privalumai. Trūkumai. Įmonių nuosavybės tipų kitimas. Įmonių susivienijimo formos. Išvados. Literatūros sąrašas. Nagrinėdami šalies, tautos ūkį, pastebime, jog jį sudaro daugybė įvairiausių įmonių, besiskiriančių dydžiu, naudojamomis techninėmis priemonėmis bei tų priemonių moderniškumu, nuosavybės forma ir t. T. Visas tas margumynas yra atsiradęs per ilgą žmonijos raidą. Tolimoje praeityje, žiloje senovėje žmogus ėmė medžiagą iš gamtos, ją perdirbo ir apdirbo, jei ne visai plikomis rankomis, tai vis dėl to labai primityviomis priemonėmis. Ir šiandien lietuvoje dar yra primityvių pavienių ūkių greta milžiniškų, modernių įmonių, kuriose gamybos procesai ir gamybos priemonės nepaprastai sudėtingi. Moderniškos pramonės įmonės gamina milžinišką naujų daiktinių verčių kiekį. Tarp tų dviejų įmonės tipų, tarp tų dviejų kraštutinumų arba priešingų polių turime visą gamą įvairaus dydžio, įvairių nuosavybės formų. Įmonės gali būti klasifikuojamos atsižvelgiant į keliasdešimt skirtingų kriterijų kiekybinių ir kokybinių rodiklių. Šis klasifikavimas gali būti panaudotas įvairiais valdymo tikslais – rengiant tiek išorinio naudojimo duomenis statistikos apskaitai, sprendžiant regioninės (savivaldybių, apskričių) raidos klausimus, tiek ir naudoti įmonėje, svarstant įvairias įmonės valdymo problemas. Ir visa tai – istorinės pažangos padarinys. Todėl verta nors truputį apžvelgti įmonių sąjungas, susivienijimus, jungimosi tipus ir t. T. , kurie bent iš dalies parodys, paaiškins ir šiandieninius veiksmus bei reiškinius lietuvos ūkyje. Bet pirmiausia reikia suprasti, kas yra įmonė. Įmonės sąvoka (samprata) įmonė dažniausiai apibūdinama kaip produkcijos gamintoja ar patarnavimų vykdytoja, kuriai būdingas techninis, organizacinis ir ūkinis vieningumas. Įmonės gamybos rezultatai (pelnas, rentabilumas) pasiekiami optimaliai organizuojant darbo objektų (žaliavų, medžiagų), darbo priemonių (įrengimų, pastatų) ir darbo subjektų (darbininkų, tarnautojų, specialistų) sąveiką. Nagrinėjant įmonę kaip socialinę, ekonominę sistemą, reikia įvertinti, kad ją turi sudaryti daugiau negu vienas elementas, susijęs su kitais elementais tam tikrais ryšiais. Tada vyks gamybos procesai, ši sistema turės tokių savybių, kurių neturi atskiri elementai. Dėl įmonę sudarančių elementų bei ryšių tarp jų įvairovės įmonę galima vertinti kaip mechaninę, socialinę, informacinę ar net energetinę sistemą.

Turinys įvadas. Įmonės sąvoka 4. Įmonių jungimasis. Privalumai. Trūkumai. Įmonių nuosavyturinys įvadas. Įmonės sąvoka (samprata) 4. Įmonių jungimasis. Privalumai. Trūkumai. Įmonių nuosavybės tipų kitimas. Įmonių susivienijimo formos 10 išvados 14 literatūros sąrašas 15 įvadas nagrinėdami šalies, tautos ūkį, pastebime, jog jį sudaro daugybė įvairiausių įmonių, besiskiriančių dydžiu, naudojamomis techninėmis priemonėmis bei tų priemonių moderniškumu, nuosavybės forma. Ir šiandien Lietuvoje dar yra primityvių pavienių.

ūkių greta milžiniškų, modernių įmonių, kuriose gamybos procesai ir gamybos priemonės nepaprastai sudėtingi. Todėl verta nors truputį apžvelgti įmonių sąjungas, susivienijimus, jungimosi tipus.

Paprastai išskiriami socialinis, techninis ir ekonominis posistemiai (žr. pav. ). Įmonė gali būti traktuojama kaip gamybinių veiksnių visuma, leidžianti savininkui realizuoti savo tikslus (didinti pajamas, kelti socialinį prestižą, siekti ekonominės valdžios). Jei įmonė traktuojama kaip socialinė sritis, tai akcentuojami darbuotojų, akcininkų ir savininkų interesai, mėginama juos suderinti, siekiant didžiausio sistemos efektyvumo. Jeigu akcentuojamas poreikių tenkinimo vaidmuo, vis tiek gamybos plėtimo ir gerovės galimybės priklauso nuo įmonių veiklos rezultatų (gamybos apimties, kainų). Gerovė gamybos veiksnys įmonė gamybos veiksnys resursai gaminiai gerovė pav. Vidinė įmonės struktūra įmonė palaiko su aplinka, visuomene, politine ir teisine sistema ryšius, kurie yra sudėtingi ir įvairūs. Iš paveikslo matome, kad įmonė yra atvira sistema, jos veikla priklauso nuo aplinkos ir kartu veikia aplinką. Įmonių veiklą reglamentuoja įstatymai, vyriausybės nutarimai. Tačiau tai reikėtų vertinti ne kaip įmonės autonomijos apribojimą, bet kaip rinkos apsaugojimą. Įmonės turi juridinio asmens teises, sąskaitas bankuose, sudaro sutartis su kitomis organizacijomis ir atsako už prisiimtų įsipareigojimų vykdymą, taip pat ir už įmonės veiklą bei perspektyvą. pav. Išorinių įmonės ryšių schema įmonių jungimasis įmonės jungiamos turint tam tikrų strateginių ir finansinių tikslų. Vis dažniau jungiantis įmonėms dalyvauja ir užsienio kapitalas. Šis jungimas paliečia ne tik savininkų, vadybininkų ir kitų darbuotojų interesus, bet ir visos visuomenės interesus, todėl vyriausybės institucijos jį kontroliuoja. Sujungtos įmonės praranda sprendimų priėmimo autonomiją. Įmonių jungimas gali turėti ir teigiamų ir neigiamų padarinių. Teigiami padariniai gali būti tokie.

  • Microsoft Word 27 KB
  • 2011 m.
  • 12 puslapių (4128 žodžiai)
  • Universitetas
  • Guste
  • Imones samprata, jungimosi tipai
    10 - 1 balsai (-ų)
Imones samprata, jungimosi tipai. (2011 m. Balandžio 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/imones-samprata-jungimosi-tipai.html Peržiūrėta 2021 m. Vasario 27 d. 23:00
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo