Įmonės sandėliavimo sistema ir plėtros galimybės


Įvadas. Sandėlių ūkis. Sandėliavimo sąvoka. Sandėlių strategija. Pagrindinės sandėlių funkcijos. Sandėlių rūšys ir jų išdėstymas. Sandėlių administravimas ir valdymas. Sandėliavimo sistema. Sandėliavimo sistemos struktūra. Sandėliavimo sistemos kūrimas. Veiksniai, darantys įtaką sandėliuose vykdomoms operacijoms. Sandėlių panaudojimo efektyvumas. Sandėliavimo plėtros galimybės ir procesų tobulinimas. Išvados. Literatūra.

Šiame darbe išskyriau tokius aspektus, kuriais remiantis atlikau darbą:

Darbo objektas – sandėliavimo sistema.

Darbo tikslas – atlikti sandėliavimo sistemos UAB ,,X" teorinę analizę.

Darbo uždaviniai:

Apibrėžti sandėliavimo sąvoka;

Išskirti svarbiausias sandėlių logistikos sritis;

Apibrėžti sandėliavimo sistemos sąvoką ir struktūrą;

Aptarti sandėlių panaudojimo efektyvumą.

Pateikti sandėliavimo plėtros galimybes ir procesų tobulinimą.

Darbo struktūra, bei medžiagos dėstymą nulėmė darbo tikslas ir uždaviniai. Darbą sudaro dvi dalys. Pirmoje darbo dalyje apibrėžiama sandėliavimo sąvoka, išskiriant svarbiausias sandėlių logistikos sritis. Antroje darbo dalyje apibrėžiama sandėliavimo sistemos sąvoka ir struktūra, aptariami veiksniai darantys įtaką sandėlių vykdomoms operacijoms, taip pat analizuojami sandėlių panaudojimo efektyvumas. Darbo pabaigoje pateikiamos apibendrinančios išvados ir pasiūlymai.

Taigi, norint geriau suprasti sandėliavimą ir jį išanalizuoti, reikia susipažinti ir suprasti teorinius pagrindus, todėl savo darbe pabandysiu aptarti sandėliavimo sąvoką bei supažindinti su sandėlių logistikos svarbiausiomis sritimis.

Pasak Ž. Židonio (2002) pagrindinės priežastys kodėl sandėliuojamos atsargos, t.y. ekonomiškai naudojamas transportas, gamybos sąnaudos, įsigijant atsargas dideliais kiekiais suteikiama nuolaida, užtikrina mažiausias įmanomas bendrąsias logistikos sąnaudas, kurios reikalingos atitinkamam kliento aptarnavimo lygiui sukurti bei tuo pačiu sukuriamas prekių asortimentas.

Svarbiausios sandėlių logistikos sritys yra tokios:

Apibendrinant galima teigti, kad sandėlių ūkis logistikoje užimą svarbią vietą, padeda sukurti vietos ir laiko naudingumą bei suteikia galimybę gaminti vienu metu, o parduoti – vėliau. Siekiant suprasti sandėlių logistiką trumpai aptarsime svarbiausias sritis, t.y. sandėlių strategiją, pagrindines funkcijas, galimas sandėlių rūšis, sandėlių išdėstymo vietas, sandėlių administravimą bei tvarkymą ir pačią sandėlių sistemą.

Kaip matome iš pateikto paveikslo viena iš strategijos krypčių yra centralizavimo laipsnis, kuris nurodo atsargų koncentravimą vienoje vietoje, kuri priklauso vienai struktūrai. Žemiausias centralizavimo laipsnis yra decentralizuotame sandėlyje, aukščiausias - centriniame sandėlyje. Be to, dar yra ir mišrių centralizavimo formų. Nuo centralizavimo laipsnio priklauso sandėlio privalumai ir trūkumai. Jei yra aukščiausias centralizavimo laipsnis tai yra mažesnis žemės sklypų ir pastatų poreikis, dėl didelio sandėliuojamo kiekio naudojimo ekonomiškesnis sandėliavimas, mažesni patalpų kaštai, paprastesnis automatizuotas priėmimas į sandėlį ir išdavimas iš sandėlio ir kt., tačiau yra ir trūkumų - ilgesni gabenimo maršrutai, dideli kaštai netinkamai panaudojant gamybinį pajėgumą, sunkumai dėl dažnai besikeičiančių sąlygų.

Taip pat nustatatnt strategiją svarbu yra, ar sandėlis yra nuosavas ar svetimas. Kai sandėlis yra svetimas įtaką daro tokie kriterijai:

Apibendrinant galima teigti, kad pasirinktos strategijos kryptys ir jų tinkamas parinkimas daugiausiai įtakos turi personalo poreikiui bei sandėlio kaštams bei veiklos optimizavimui.

Įmonėse taip pat labai dažnai pastebima informacijos stoka apie tikslų būsimųjų laikotarpių poreikį, pristatymų kiekį, poreikių laiką, pristatymų laiką, sandėlių nuostolius. Tinkamas šių kriterijų vykdymas užtikrina garantines sandėlių funkcijas, o šios informacijos nepatikimumas turi įtakos sandėliavimui.

Sandėlių išdėstymo vietos planavimas turi būti svarstomas atsižvelgus į tokias sritis kaip:

Didelės investicijos, maža išplėtojimo galimybė, didelis gabenimo priemonių poreikis. Reliatyviai didelė trukdymų galimybė.

Didelės investicijos, dideli priežiūros kaštai, blogos išplėtimo galimybės, didelė prastovų rizika, mažas lankstumas.

Sandėlių skaičius. Sandėlių skaičių lemiantys veiksniai:

Kompanija, rinkdamasi vietą nuosavam sandėliui, turi įvertinti tokius veiksnius (mikro perspektyva), kaip: pervežėjų kiekį ir kokybę, darbo jėgos kiekį ir kokybę, darbo jėgos sąnaudas, žemės kainą, galimybę plėstis, mokesčius, socialinę aplinką, statybos kainas, komunalinių paslaugų kainas, vietinės valdžios požiūrį.

Literatūroje bet kurio tipo sandėlyje išskiriami trys materialių srautų tipai:

Buvo apžvelgti sandėlių tipai bei sandėliavimo būdai, sandėliavimo sistema bei jos kūrimas. Taip pat pabrėžta, kad labai svarbu maksimaliai išnaudoti sandėlių plotą, mažinti jų eksploatavimo sąnaudas.

Vis dar dažnai pasitaiko, kad atsargos, medžiagos ir pan. Įmonėje talpinamos ir sandėliuojamos be jokios aiškios sistemos, o tai sudaro palankią terpę atsirasti klaidoms bei procesų trukdžiams. Todėl pirmiausiai reikėtų atitinkamai pertvarkyti sandėlio ploto išnaudojimą: sandėlio plotas turi būti suskirstytas zonomis, kuriose būtų laikomos žaliavos pagal tam tikrą sistemą pvz. siuvimo įmonėje: vienoje zonoje probleminiai audiniai, kitoje nepatikrinti audiniai, dar kitoje – patikrinti arba likę nuo gamybos ir pan. Sandėlio paskirstymas zonomis be jokios abejonės palengvintų darbą tiek pačių sandėlio darbuotojų, tiek kitų skyrių darbuotojų. Visiems būtų aišku kur guli audiniai ir kur jie turi būti padėti po to, kai grąžinami atgal į sandėlį. Pavyzdžiui, jeigu marketingo skyriaus vadybininkėms reikės priderinti sagų spalvą pagal viršaus audinį, jos žinos kur nueiti ir rasti reikiamą audinį. Nebereikės prašyti sandėlio vedėjos, kad ji parodytų kurioje vietoje laikomas ieškomas audinys. Zonos gali būti įvairios ir jų skaičius gali būti neapibrėžtas.

  • Microsoft Word 90 KB
  • 2015 m.
  • 31 puslapis (6649 žodžiai)
  • Universitetas
  • Justina
  • Įmonės sandėliavimo sistema ir plėtros galimybės
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Įmonės sandėliavimo sistema ir plėtros galimybės. (2015 m. Kovo 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/imones-sandeliavimo-sistema-ir-pletros-galimybes.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 06 d. 01:30
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo