Įmonės turto klasifikavimas


Imones turtas skirstomas. Ilgalaikio turto klasifikavimas. Kaip skirstomas imones turtas. Pagal naudojimo laika turtas skirstomas. Imones apskaita turto skirstymas. Įmonės turto klasifikacija. Įmonių turtas ir jo klasifikavimas. Pagal naudojimo laika turtas skirstomas i. Ymones turtas pagal yvairius pozymius. Imone skirstoma pagal pobudi.

Įmonės turto klasifikavimas. Įvadas. Trumpalaikis turtas. Ilgalaikis turtas. Apibendrinimas. Pradedant nagrinėti įmonės turto klasifikavimą, reikia susipažinti su turto sąvoka. Turto sąvoką žmonės supranta skirtingai. Vienam – tai namas, automobilis ar aukso dirbiniai, kitam – žymaus dailininko paveikslas ar reta gėlė. Ūkininkui didžiausias turtas – tai galvijai, padargai ir augantys lauke javai. Bet visada kalbėdami apie turtą, turime omenyje, jog jis duoda tam tikrą naudą tam, kas juo disponuoja. Nebūtinai materialinę, turtas gali kelti ir estetinį pasigerėjimą ir taip tenkinti dvasinius žmogaus poreikius. Mus labiausiai domina - kuo turtas laikomas apskaitoje. Turtu apskaitoje laikomi ekonominiai ištekliai, kurie turi savininką, ir, kuriais disponuodama, įmonė tikisi gauti tam tikrą naudą ateityje. Turtas yra labai įvairus: žemė, pastatai, mašinos, staklės ir įrenginiai, pinigai, žaliavos ir kt. Kiekviena tokia grupė skirtingai naudojama įmonės ūkinėje veikloje. Pavyzdžiui, žaliavos sunaudojamos iš karto, o pastatai ir įrenginiai paprastai naudojami netgi ne vienerius metus. Įmonių vadovams svarbu žinoti, kokiu turtu jie disponuoja ir kaip gali jį panaudoti įmonės veikloje. Todėl apskaitos darbuotojai visą turtą, kuriuo disponuoja įmonė, turi suskirstyti į tam tikras grupes, jį suklasifikuoti. Įmonės turtas gali būti klasifikuojamas pagal įvairius požymius: pagal finansinį pobūdį, pagal funkcinę paskirtį ( naudojimo pobūdį), pagal naudojimo laiką ( apyvartos pobūdį) ir kt. Pagal finansinį pobūdį jis skirstomas į piniginį turtą ( pinigai, vertybiniai popieriai )ir nepiniginį, materialųjį turtą ( daiktai, medžiagos ) ir nematerialųjį ( įmonės įsigytos tam tikros teisės ). Pagal paskirtį turtas skirstomas į tokias rūšis kaip pinigai, pastatai, mašinos ir įrengimai, medžiagos ir kt. Pagal vaidmenį įmonės veikloje (aktyvus arba pasyvus ). Pagal naudojimo laiką ( apyvartos pobūdį ) turtas skirstomas į trumpalaikį ir ilgalaikį. Tai finansinėms ataskaitoms pats reikšmingiausias turto klasifikavimas.

Pradedant nagrinėti įmonės turto klasifikavimą, reikia susipažinti su turto sąvoka.

įmonės turtas gali būti klasifikuojamas pagal įvairius požymius: pagal finansinį pobūdį, pagal funkcinę paskirtį ( naudojimo pobūdį), pagal naudojimo laiką ( apyvartos pobūdį) ir kt. Pagal naudojimo laiką ( apyvartos pobūdį ) turtas skirstomas į trumpalai trumpalaikis turtas – tai toks turtas, kurį įmonė sunaudoja pajamoms uždirbti per santykinai trumpą laikotarpį ( vienerius finansinius metus ).

Per vieną ataskaitinį laikotarpį sunaudojamas turtas laikomas trumpalaikiu, neatsižvelgiant į šio turto kainą. Pavyzdžiui, įrenginiai, skirti perparduoti jais prekiaujančioje firmoje, bus trumpalaikis turtas. Turto priskyrimą trumpalaikiam ar ilgalaikiam lemia įmonės veiklos aplinkybės. Trumpalaikį turtą palyginti greitai galima paversti pinigais jį pardavus, dėl šios priežasties jis laikomas likvides lėšos kasoje ir bankų sąskaitose. Tai pats likvidžiausias finansinis turtas. Kasoje laikomos palyginti nedidelės pinigų sumos nacionaline valiuta ir užsienio šalių valiuta reikalingos atsiskaityti su įmonės darbuotojais ir kitiems mokėjimams grynais pinigais. Kasoje gali būti laikomi ir grynųjų pinigų ekvivalentai: pašto ženklai, transporto talonai, loterijos bilietai ir kt. Didžiausią pinigų dalį atsiskaityti su tiekėjais ir kitais subjektais įmonės laiko bankų sąskaitose.

Terminuoti indeliai ir apyvartiniai vertybiniai popieriai. Laikinai laisvas lėšas įmonės gali investuoti terminuotus indelius ir apyvartinius vertybinius popierius. Į trumpalaikį turtą įskaitomi terminuoti indeliai bankuose ne ilgesniam kaip vienerių metų laikui. Apyvartinius vertybinius popierius sudaro trumpiau nei vieneriems metams įsigytos valstybės ir įmonių obligacijos, supirktos nuosavos bei kitų įmonių akcijos, skirtos parduoti, ir kt. Terminuoti indeliai ir apyvartiniai vertybiniai popieriai sudaro trumpalaikes investicijas. Jos teikia įmonei palūkanų ar kitokios formos papildomų pajamų. Šis turtas per palyginti trumpą laiką virsta pinigais.

Skolos įmonei. Įmonėje didžiausią debetinių skolų dalį sudaro pirkėjų skolos už jiems parduotas prekes, atliktus darbus bei suteikta paslaugas. Šios skolos susidaro dėl to, kad pirkėjas arba užsakovas atsiskaito už gautas prekes, atliktus darbus ar paslaugas ne iš karto, o po tam tikro laiko. Taip dažniausiai atsitinka dėl to, kad įmonės tarpusavyje atsiskaito per banką, o ne grynais pinigais.

Be pirkėjų, įmonės skolininkais būna ir tam tikri asmenys.

  • Microsoft Word 11 KB
  • 2011 m.
  • 5 puslapiai (1567 žodžiai)
  • Marija
  • Įmonės turto klasifikavimas
    10 - 3 balsai (-ų)
Įmonės turto klasifikavimas. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/imones-turto-klasifikavimas.html Peržiūrėta 2021 m. Kovo 05 d. 12:43
×
39 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo