Įmonės valdymo funkcijos nagrinėjimas


Įvadas. Vadybos teorijos raida. Mokslinis valdymas. Klaikinės organizacijos teorija. Biheivioristinė mokykla. Vadybos mokslas. Vytautas Andrius Graičiūno vaidmuo vadyboje. Valdymo funkcijos tyrimas. Planavimo funkcija. Organizavimo funkcija. Funkcijų delegavimas. Žmonių išteklių poreikis. Vadovavimo funkcija. Kontrolės funkcija. Valdymo funkciju aprasymas įmonėje „Kulniukas“. Įmonės strūktura. Įmonės vadovaimas ir kontrolė. Išvados. Literatūra.

Šio darbo tikslas — susipažinti su teoriniais įmonės valdymo principais ir jais remiantis išnagrinėti valdymo funkciją organizacijos padalinyje..

Taigi tyrimo objektu pasirinkta Vilniuje veikianti prekybos veiklą vykdanti įmonė „Kulniukas“ (pavadinimas pakeistas konfidencialumo tikslu). Paminėtina, kad atlikti įmonės veiklos valdymo analizę buvo labai sudėtinga dėl duomenų trūkumo.

Darbo uždaviniai:

išnagrinėti pagrindinius teorinius įmonės veiklos valdymo principus: organizavimą, planavimą, darbuotojų skatinimą ir veiklos kontrolę;

išnagrinėti įmonės „Kulniukas“ prekybinės veiklos valdymo ypatumus jos organizavimo, planavimo, darbuotojų skatinimo ir veiklos kontrolės aspektais bei parengti išvadas.

Žymiai ankščiau nei termina „ valdyma“ imta visuotiniai vartoti, jau buvo rašoma apie tai, kaip organizacijos padaryti efektivias ir efektingais. Du žymus ir pamokančius darbus mums paliko Niccolo Machiavelli , Henry Fordas ir Sun Tzu.

Nors terminas “makiaveliškas” dažnai vartojamas apibūdinti sukčius ir manipuliantus, tačiau jis tvirtai tikėjo respublikos vertybėmis. Machiavellio suformolotus pagrindinius principus galima taikyti šių dienų organizacijų valdymui:

Silpnas vadovas gali sekt stipriu, bet ne kitu silpnu, ir išlaikyti autoritetą.

Nors Makiavelis ir Sun Tzu nebandė sukurti vadybos teorijos, jų įžvalgos suteikia mums gerą istorijos pamoką. Vadyba nėra kažkas atsiradusio Jungtinėse Vastijose dvedešimto amžiaus pradžioje.

Teorijos – tai žinių visuma, kurių pagalba žmonių pasaulio suvokimo patirtis įgyja prasmės, bet ir nuosekli teiginių visuma, paaiškinanti ryšius tarp tiriamų faktų. Teorijos suteikia stabilumo mūsų patirties suvokimui, veiksmingai bendrauti, mokytis suprasti pasaulį, kuriame gyvename.

Ankstyvoji vadybos teorija pateikia daugybę pasiūlymų, kaip geriau pažinti Europos ir Amerikos pramoninio gyvenimo naujokus. Čia apžvelgsime kelėta geriau žinomų ankstyvosios vadybos teorijos krypčių:

Atliekant pagrindines vadovo funkcijas būtina vadovautis Faulio 14 valdymo principų:

Maxas Weberis - suformulavo biurokratinio valdymo teoriją. Jo manymu ideali organizacija yra biurokratinė.Jo pateiktas biurokratinio valdymo modelis žymiai pagerino “Fordo” kompanijos formavimąsi, tačiau “General Electric “ ir “Xerox” tapo “biurokratijos laužytojos”.

Česteris I. Barnardas - kuris manė, kad žmonės buriasi į formalias organizacijas norėdami pasiekti to, ko negali pasiekti pavieniui. Tačiau kai siekia organizacijos tikslų, jie turi patenkinti savo individualius poreikius.Jo pagrindinis teiginys: organizacija gali efektyviai veikti ir išgyventi, jei jos tikslai sutampa su joje dirbančių individų tikslais.

Biheivioristinė mokykla- grupė vadybos mokslininkų, turinčių sociologijos, psichologijos ir kitų šioms disciplinims giminingų sričių išsilavinimą ir savo žinias panaudojančių tam, kad geriau suprastų ir efektingiau valdytų žmones organizacijose. Biheivioristinė mokykla susiformavo iš dalies dėl to, kad klasikinis požiūris neužtikrino pakankamo gamybos efektyvumo. Žmonių santykiai tai kaip vadovai elgiasi su kitais darbuotojais ar naujai priimtaisiais.

Vytautas Andrius Graičiūno vaidmuo vadyboje

Terminas „vadyba“ taikytinas socialinėms ir socialinėms-techninėms sistemoms valdyti. Graičiunas pasiulė angliško žodžio management lietuvišką atitikmenį – vadyba. Tai kad lietuviams būtų lengviau supranta. Sukūrė formulę visiems galimiems ryšiams apskaičiuoti. Šia formule įrodė, kad prisidėjus kiekvienam tolimesniam pavaldiniui, ryšių skaičius padidėja geometrine progresija.Vienas vadovas efektyviai gali koordinuoti:

Kad įmonė gerai veiktu reikia kad viskas būtu sujungta ir veiktu išvien. Tai padėda koordinuoti visos įmonės veikla. Pagrindinės valdymo funkcijos;

Jos visos susietos tarpusavyje, nesjeigu vienos nebus tai „mechanizmas“ neveiks. Todėl juos yra pagrindinės ir labai svarbios kiekvienai įmonei.

Kiekvienas svajoja apie garbę, sėkmę. Kad svajonės išsipildytų, reikia nustatyti konkrečius, išmatuojamus tikslus su realiomis pasiekiamomis ribomis. Tai taikoma ir organizacijoms. Tikslų nustatymas svarbus dėl:

Žemesniojo lygio vadybininkai yra tie asmenys, kurie prižiuri specifinius darbus organizacijoje. Jie dirba kartu su padalinių vadovais planavimo procesem suteikdami informaciją apie jų poreikius ir reikalavimus efektyviai vystyti veiklą įgyvendinant planus. Operatyviojo valdymo darbams žemiausiojo lygmens vadovai skiria apie 80 proc. Viso darbo laiko. Operatyvi veikla yra specializuota pagal įmonės tarnybas.

3) Detalumo lygis – strateginiai planai suformuluojami terminais, kurie atrodo paprasti ir bendri. Operatyviniai planai, kaip strateginių planų išvestinės, pateikiami detaliau.

didma organizacijos veikios rezultatyvumą;

išmoko organizacijos narius palankiai vertinti pokyčius;

sprendžiant strateginio valdymo problemas, ima bendradarbiauti įvairių valdymo lygių ir veiklos sferų vadovai;

leidžia rasti problemas prieš joms pasireiškiant;

skatina efektyviai keisti veiklos kryptį;

Kadangi organizavimo koncepcija yra visų organizacijos darbuotojų telkimas, kad būtų pasiekta bendrų tikslų, svarbu nustatyti uždavinius, funkcijas, atsakomybę ir kiekvieno jų pavaldumą.

  • Microsoft Word 1083 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (4402 žodžiai)
  • Universitetas
  • Edgaras
  • Įmonės valdymo funkcijos nagrinėjimas
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Įmonės valdymo funkcijos nagrinėjimas. (2015 m. Gegužės 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/imones-valdymo-funkcijos-nagrinejimas.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 17 d. 16:17
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo