Įmonių rūšys
Nuo 2004 m. Sausio d. Įsigaliojo Lietuvos respublikos individualių įmonių įstatymas (žin. , 2003, nr. 112-4991). Individuali įmonė įstatyme apibrėžta kaip neribotos civilinės atsakomybės privatusis juridinis asmuo. Individualios įmonės steigėju gali būti tik vienas veiksnus fizinis asmuo. Tokiais atvejais, kai individualios įmonės savininkas tampa neveiksnus ar ribotai veiksnus, teismas savo nutartimi paskiria individualios įmonės turto administratorių.
Civilinis kodeksas nustato, kad juridiniai asmenys veikia pagal savo steigimo dokumentus.
įstatymas nustato, kad individuali įmonė turi vienasmenį valdymo organą — individualios įmonės vadovą.
įstatymas nustato, kad individualios įmonės yra neribotos civilinės atsakomybės privatieji juridiniai asmenys.
įstatyme nustatyti individualios įmonės paveldėjimo ypatumai, reglamentuotas įmonės pertvarkymas, reorganizavimas, likvidavimas, taip pat pateikta nema nuo sausio d. Įsigaliojo Lietuvos respublikos ūkinių bendrijų įstatymas (žin. , 2003, ni. 112-4990). Įstatymas reglamentuoja tikrųjų ūkinių bendrijų ir komanditinių ūkinių bendrijų steigimą, valdymą, veiklą. Pertvarkymą, pabaigą, šių įmonių dalyvių teises ir pareigas.
įstatymas nustato, kad ūkinės bendrijos yra neribotos civilinės atsakomybės privatieji juridiniai asmenys. Įstatyme apibrėžiami bendrijos dalyviai — tikrieji nariai ir komanditoriai. Dalyvauti tvarkant bendrijos reikalus ir priimant sprendimus turi teisę tik tikrieji nariai. Bendrijos tikrieji nariai pagal bendrijos prievoles atsako solidariai visu savo turtu, o komanditoriai — tik tuo savo turtu, kurį įnešė į komanditinę ūkinę bendriją. Bendrijos tikraisiais nariais negali būti kitų bendrijų tik-rieji nariai, individualių įmonių savininkai, valstybė, savivaldybės, valstybės ir savivaldybės įmonės, biudžetinės įstaigos, taip pat ūkinės bendrijos ir individualios įmonės. Tikraisiais nariais taip pat negali būti europos ekonominių interesų grupės (ši nuostata įsigalios Lietuvai tapus europos sąjungos nare).
Bendrijos steigimo ir veiklos dokumentas yra jungtinės veiklos sutartis. Jungtinės veiklos sutartį sudaro tik tikrieji bendrijos nariai, todėl šiame įstatyme reikalaujama, kad tikrojoje ūkinėje bendrijoje būtų ne mažiau kaip du ir ne daugiau kaip dvidešimt tikrųjų narių. Komanditinėje ūkinėje bendrijoje turi būti ne mažiau kaip trys dalyviai (du tikrieji nariai ir vienas komanditorius) ir ne daugiau kaip dvidešimt dalyvių. Su kiekvienu komanditoriumi pasirašoma komanditoriaus sutartis.