Incoterms analizė


Įvadas. Incoterms apibrėžimas. Incoterms taisyklių skirstymas. Incoterms reikšmė prekyboje. Išvados. Literatūra.


Tarptautinė prekyba yra apibrėžiama kaip pardavimo ir pirkimo procesas, vykdomas įvairiose šalyse tarp pardavėjų, pirkėjų ir tarpininkų. Šiuolaikinė tarptautinė prekyba yra neatskiriama kasdieninio gyvenimo dalis. Viena su kita prekiaudamos šalys gali įsigyti kitos šalies pagamintų prekių žemesnėmis kainomis negu gamindamos tokias pat prekes šalies viduje. Vadinasi, kiekviena šalis iš prekybos stengiasi gauti naudos. Be to tarptautinės prekybos pagrindas yra mainai ir specializacija. Tad, tarptautinė prekyba yra priemonė, padedanti šalims vystyti specializaciją, didinti savo išteklių našumą ir taip plėsti bendrą gamybos apimtį. Tačiau kaip ir kiekvienoje veikloje, versle taip pat ir tarptautinėje prekyboje, atsiranda (nutinka) pačių įvairiausių atsitikimų ar tai tam tikrų nesusipratimų, dėl tam tikrų nenumatytų priežasčių t.y. kitaip įvardijama kaip force majuere (force majuere- nuo šalių nepriklausančios aplinkybės, kurių negalima nei numatyti, nei išvengti). Vienas iš tokių atvejų galėtų būti pvz., kaip sugadinus ar negavus tam tikros prekės (prekių), ar tai sugadinus ją gabenant gavėjui, šalys viena kitos atžvilgiu gali tapti nepatikimos. Taip pat gali iškilti ginčas ir kt., todėl labai dažnai tenka kreiptis į teismą, nes tiek prekės užsakovas (gavėjas), tiek ir prekės siuntėjas (pardavėjas), sudarę sandorį tikisi sėkmingo krovinio gavimo, sėkmingo sandorio baigties ir ilgalaikio bendradarbiavimo. Tad, norint išvengti šių pačių įvairiausių situacijų (nesutarimų), 1936 m. Tarptautiniai prekybos rūmai, norėdami unifikuoti ir aiškiai aprašyti prekybos terminus, išleido tarptautinės prekybos sąlygų rinkinį INCOTERMS, kuris dar dažnai yra vadinamas „pristatymo sąlygomis“ (Uostas.info, 2011). Šios sąlygos būtent ir reguliuoja santykius tarp pardavėjo (siuntėjo) ir pirkėjo (gavėjo). Tad, būtent dėl šių 1936 m. įkurtų ir žinoma tobulinamų esamų sąlygų dėka, šių dienų tarptautinė prekyba yra saugesnė, patikimesnė ir užtikrina mažesnę riziką gabenant prekės, prekių užsakovui.

Darbo tikslas – išsiaiškinti INCOTERMS taisyklių rinkinio sąlygas ir INCOTERMS reikšmę užsienio prekyboje.

Be to visi įvardinti 1 paveiksle terminai leidžia pardavėjams ir žinoma pirkėjams iš skirtingų kultūrų, bei skirtingų teisinių sistemų nuspręsti, kuriuo momentu atsakomybė už gabenimą, mokėjimą, muitinės procedūras ar draudimą iš vienos sutarties šalies perima kita. Be to, laikytis INCOTERMS sąlygų yra privaloma ne visose pirkimo – pardavimo sutartyse. Tačiau iškilus tam tikroms problemoms, yra paprasčiau išsiaiškinti, kas kada už ką yra atsakingas, kai tarptautinėje pirkimo - pardavimo sutarties punktuose yra įtrauktos INCOTERMS taisyklės t.y. pasirinktas gabenimo kodas FAS, CIP ir kt. Nuo šio pasirinkto pardavėjo - pirkėjo sutartyje kodo būtent ir priklauso kas už ką ir kada yra atsakingas. Tad INCOTERMS 2010 taisyklių rinkinys yra taikomas ir naudojamas reguliuoti tarpusavio santykius tarp pirkėjo ir pardavėjo, norint išvengti nesusipratimų, rizikų ir tam tikrų konfliktų, susijusių su tarptautine prekyba. Be to INCOTERMS 2010 padeda išvengti skirtingo pristatymo sąlygų interpretavimo, todėl būtent tai leidžia sutaupyti nemažai laiko, pinigų, kuriuos anksčiau prarasdavo pirkėjai ir pardavėjai. INCOTERMS 2010 sąlygos yra pasirenkamos, pačių pirkėjų – pardavėjų (pirkimo – pardavimo sutartyje). Todėl norint jas naudoti, reikia nurodyti sutartyje ir visi nesklandumai su prekės gabenimu, praradimu bus lengviau išsprendžiami.

  • Microsoft Word 121 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (3143 žodžiai)
  • Kolegija
  • Simona
  • Incoterms analizė
    10 - 3 balsai (-ų)
Incoterms analizė. (2017 m. Gruodžio 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/incoterms-analize.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 25 d. 14:43
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo