Individo ir bendruomenės santykis XX a. lietuvių prozoje - Potemė 12 kl.


Individo ir lietuvio santykis xx a prozoje. Individo ir bendruomes santykiai. Kaip lietuvių literatūroje vaizduojamas bendruomenės ir individo santykis. Indivodo ir bendruomenės santykis xx a. lietuvių prozije. Zmogaus ir visuomenes santykis 20 amziaus prozoje.

Tema: 6. Individo ir bendruomenės santykis XX a. lietuvių prozoje (Jurgis Savickis ir kt.).

Kalbėjimas 12 klasei. 6 temos pavyzdys. Priedas - išplėstinis planas, šaltiniai.

Kalba apie individo ir bendruomenės santykį prozoje. Pavyzdys rašantiems kalbėjimą šia tema.

Suformuotos potemės pavadinimą rasite parsisiuntus potemę, rekomenduojame jį pasikeisti pagal save.


Iki pat XXa. lietuvių proza buvo gan bendruomeniška, kitaip tariant, tekstais buvo siekiama kokių nors politinių/socialinių/tautinių tikslų. Gan ilgai neturėjome psichologizuotų, individualizuotų literatūrinių portretų. Pirmieji – psichologinio realizmo – pavyzdžiais, ko gero, laikytini yra Jono Biliūno apsakymai (novelės); juose pirmąkart išryškėja individo problemos, tačiau jos buvo gan apibendrintos, susijusios su tam tikra žmonių grupe (našlaičiais vaikais, seneliais, bedarbiais ir panašiai); jau nekalbant apie Žemaitės laikus: jos kurti portretai buvo labai tipiški jos gyvenamajam metui (veltėdžiai sutuoktiniai vyrai, vargstančios moterys arba atvirkščiai) – tokia literatūra nedvejotinai laikytina bendruomeniška. Daugmaž nuo Jurgio Savickio ekspresionistinių novelių (pradėtų rašyti apie XXa. 3deš.) lietuvių literatūrą galima pavadinti individualistine. Ir nepaisant tam tikrų epizodiškai pasitaikančių ideologinių judėjimų, skatinančių burtis į bendruomenes, toji individualizmo tendencija yra išlaikoma iki dabar. Temos pavadinime yra iškeltas klausimas: kas aukščiau – individas ar bendruomenė? Aš drįsčiau teigti, kad individas. Aišku, jie yra glaudžiai susiję, bet būtent individai sudaro bendruomenę. Kiekviena bendruomenė, kiekviena žmonių grupė prasideda nuo vieno žmogaus – individo. Taigi šiandien savo kalboje ieškosiu argumentų, kuriais šią nuomonę būtų galima pagrįsti ir atskleisti koks yra tas bendruomenės ir individo santykis minėto laikotarpio prozoje. Remsiuosi lietuvių literatūros pavyzdžiais, literatūrine kritika, istoriniu-kultūriniu kontekstu ir savo, kaip skaitytojo, patirtimi.

  • Microsoft Word 21 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1234 žodžiai)
  • Mokykla
  • Individo ir bendruomenės santykis XX a. lietuvių prozoje - Potemė 12 kl.
    10 - 1 balsai (-ų)
Individo ir bendruomenės santykis XX a. lietuvių prozoje - Potemė 12 kl.. (2017 m. Sausio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/individo-ir-bendruomenes-santykis-xx-a-lietuviu-prozoje-poteme-2016-m-12-kl.html Peržiūrėta 2019 m. Rugpjūčio 18 d. 04:39
×
Užduokite klausimą bet kuria mokslo tema