Individo ir visuomenės konfliktas Antano Škėmos romane Balta drobulė


Romanas balta drobule kompozi. Individo ir visuomenės konfliktas antano škėmos romane „balta drobulė. Individo ir visuomenės konfliktas a. šlėmos romane balta drobulė. Balta drobule konfliktas.

Individo ir visuomenės konfliktas Antano Škėmos romane „ Balta drobulė “ Biografijos nuotrupos. Kompozicija ir stilius. Trys pasakojimai supinami į vieną ir pateikiami kaip  sąmonės srauto technika. Kaip  literatūrinis koliažas. Nuspalvintas  ironijos. Nes fragmentuotas pasakojimo būdas tinka šizofreniškos , susiskaidžiusios asmenybės būsenoms atskleisti. Egzistencinė krizė. Trys teismai enkavėdistų , biblinis pasaulio pabaigos bei paties veikėjo sąžinės , byloja apie žmogaus žiaurumą , apie pasaulį be Dievo. Sistemos žiaurumui Garšva mėgina pasipriešinti bėgdamas iš Lietuvos. Tapatybės krizė. Antanas Garšva save priskiria lietuvių kultūrai. Niujorkinę dykumą ,. . dvasinį vienišumą , išgyvenantis veikėjas save lygina su persodintu akacijos krūmu . Poetas vartotojų pasaulyje tampa žmogumi skaičiumi . Mãžai tautai atstovaujantis poetas Garšva Niujorke , viename iš pasaulio megapolių , jaučiasi kaip didžiulio mechanizmo sraigtelis . Vartotojų pasaulyje jis reikalingas ne kaip kūrybinga asmenybė , bet kaip techninis darbuotojas. Geriausiai individo beprasmybę išreiškia keltuvininko darbo palyginimas su Sizifo mitu. Garšvos liga – pirmiausia XX. žmogaus po katastrofų metaforiška būsena .

Romanas „Balta drobulė“ (parašytas 1954 m., išleistas 1958 m., nes niekas nenorėjo šokiruojančio kūrinio leisti). „Balta drobulė“ – tai vienas žymiausių XX a. lietuvių romanų. Garsiausias A. Škėmos kūrinys išsiskiria originaliu stiliumi, kompozicija bei veikėjo jausenomis.

Kompozicija ir stilius. Pirma, kūrinio veiksmas – beveik para: Antanas Garšva eina į darbą (dirba didžiausiame Niujorko viešbutyje), yra vienas iš keltuvininkų, grįžęs namo patiria priepuolį ir išprotėja. Siužetą pasakoja tai Garšva (pirmuoju asmeniu), tai pasakotojas (trečiuoju asmeniu). Antra, be dabarties siužeto, yra pristatomas Garšvos dienoraštis, kurį vėliau jis perduoda Elenai (dienoraštyje pasakojama pirmuoju asmeniu). Trečia, pasakotojas taip pat pristato Garšvos praeities įvykius. Visi šie trys pasakojimai supinami į vieną ir pateikiami kaip sąmonės srauto technika, kaip literatūrinis koliažas, nuspalvintas ironijos, nes fragmentuotas pasakojimo būdas tinka šizofreniškos, susiskaidžiusios asmenybės būsenoms atskleisti.

Egzistencinė krizė. Pagrindinis romano veikėjas išgyvena egzistencinę modernaus žmogaus krizę. Ji susijusi su vertybių pérkainojimu ir pirmiausia pasireiškia kaip tikėjimo krizė, kai žmogus, nors ir išsiilgęs Dievo, nebetiki jo gailestingumu.

  • Microsoft Word 16 KB
  • 2015 m.
  • 2 puslapiai (770 žodžiai)
  • Mokykla
  • Roberta
  • Individo ir visuomenės konfliktas Antano Škėmos romane Balta drobulė
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Individo ir visuomenės konfliktas Antano Škėmos romane Balta drobulė. (2015 m. Kovo 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/individo-ir-visuomenes-konfliktas-antano-skemos-romane-balta-drobule.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 18 d. 07:42
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo