Individuali darbo teisė


Darbo teisė. Individualūs darbo santykiai Darbo sutarčių atribojimas nuo kitų santykių. Požymiai , kad yra darbo santykiai Kokia apimtimi paslaugos teikėjo atliekamas darbas yra įmonės įprastos veiklos dalis. Kokia apimtimi paslaugų gavėjas atlieka FA kuris teikia tas paslaugas kontrolę. Kontrolės funkcija. Tęstinę funkcija. Kas suteikia darbo priemonę. Kam teikia paslaugas. Kas rūpinasi FA kvalifikacija , ugdymu , profesiniu mokymu. Straipsnis. Nelegalus darbas. TAR pastaba  . Užimtumo rėmimo įstatymas įsigaliojo nuo 2015 01. Bagdanskio nuomonė. Straipsnis. Darbo įstatymai ir kiti norminiai teisės aktai. DK normos , kurios leidžia šalims susitarti dispozityvios normos. Kada galima nukrypti nuo imperatyvų. Darbo sutartis , būtina. Lokalūs teisės aktai. Naujam dk. Su darbuotoju galima sudaryti. Darbuotojo pareigos. Darbo sutarčių rūšys. Standartiniai darbo santykiai požymiai kai kalbame apie darbo santykius , galima sakyti , kad čia yra „ SAUGU “. Kalbant apie nestandartą jau nebe saugu , čia yra „ LANKSTU “ atsiranda darbo sutarčių rūšys Nestandartas terminuotumui Terminuota darbo sutartis. Porūšiai sezoniniai darbai trumpalaikia –. Nestandartas fiksuotai darbo vietai pas darbdavį Nuotolinis darbas. Nestandartas dvišaliam santykiui Laikinasis įdarbinimas. Nestandartas aiškiai darbo funkcijai. Dėl atlyginimo Kintama darbo užmokesčio sistema Premija. Dėl darbo laiko Darbas pagal poreikį. Darbo laiko tvarkymas savo nuožiūra. ½ dienos dirbu ofise , ½ dienos kur noriu. Laikinasis įdarbinimas Laikinasis įdarbinimas. Nauda darbuotojui. Laikinojo darbuotojo trūkumai. Garantijos , jeigu būtų įdarbintas į tas pačias pareigas.

Tai svarbu, nes tarkim jei aš esu verslininkas man trukdo gyventi DK, nes darbo teisė – apsauginė teisės šaka, saugo silpnesnę šalį. Darbdaviui darbo sutarties nutraukimas labai komplikuotas, civilinę sutartį galima nutraukti kada tik nori. Tada dėl atostogų, sauga darba, poilsio laiko rėžimas (jei dirba ilgiau tai jau įsijungia viršvalandžiai). Todėl verslininkui naudingiau civilinė sutartis, nes ją sudarius išsijungia visos apsaugos.

Jei santykių turinys yra darbo, tai taikoma darbo teisė, šalių valia negalima pakeisti imperatyvaus teisės galiojimo (tarkim susitartų dėl civilinių santykių)

Kokia apimtimi paslaugos teikėjo atliekamas darbas yra įmonės įprastos veiklos dalis. Jei darbuotojo atliekamas darbas sutampa su įmonės veikla tada darbo santykiai.

Kokia apimtimi paslaugų gavėjas atlieka FA kuris teikia tas paslaugas kontrolę. Darbdavys skiriasi nuo civilinių santykių, nes nurodo ką daryti, kaip daryti ir jam reikia atsiskaityti (kontrolės funkcija). Kuo savarankiškumo laipsnis didesnis tuo arčiau yra civiliniai santykiai. Darbo santykiuose tęstinę funkcija taip pat yra. Jei mokama už funkciją – tai jau požymis kad darbo santykiai.

Kas suteikia darbo priemonę. Jei priemonės įmonės, tai jau darbo santykių požymiai. Jei priemonės paties asmens tai jau civiliniai santykiai.

Kam teikia paslaugas. Kai asmuo yra darbuotojas, jis dirba pas vieną darbdavį, ir darbdavys nori, kad asmuo dirbtų tik pas jį. Kai žmogaus paklausi kiek tu klientų? Jei atsako kad 1 tai jau darbo santykiai, nes jis pavaldus vienam asmeniui su kuriuo jis sudaro darbo sutartį.

Kas rūpinasi FA kvalifikacija, ugdymu, profesiniu mokymu. Darbo santykiuose tai daro darbdavys.

Apmokėjimas. Darbo santykiuose reguliariai gauni algą. Rizikos paskirstymas, kas bus jei nepavyks pasiekti rezultato? Darbo santykiuose moka už darbo valands, ne už rezultatą. O civiliniuose kitaip, jei netenkina darbo rezultatas tai ir nemoka.

3K-3-387/2006 – LAT pasakė, kad ten nėra darbo santykių, striptizo šokėjos veikloje, nes šokis yra asmens kūrybinė veikla, ir tada jau viską sukam per autorinę sutartį.

3K-3-264/2002 – dėl darbo sutarčių atribojimo nuo kitų sutarčių. Darbo santykiuose - darbuotojas turi eiti tam tikrą darbą, atlikti tam tikras funkcijas, o ne konkrečias užduotis atlikti. Civilinių sutarčių esmė – atlieka tam tikrą užduotį, darbo sutarties atveju – atlieka tęstinę funkciją, nesiejamą su darbo rezultatu. Atlikdamas darbo funkciją darbuotojas turi atlikdamas darbo funkciją paklusti darbdavio nurodymams, o civiliniuose santykiuose pavaldumo nėra. (Iškyrė 2 požymius čia LAT, pavaldumą ir tęstinumą).

Taip par reikia matyti, kad šalia darbo santykių yra sportininkai, kūrėjai, komersantai, atlikėjai. Visada reikia nusistatyti, koks yra asmuo ar kūrėjas, ar atlikėjas, ar komersantas, ar sportininkas ir tada kvalifikuoti santykius.

Naujam DK nori numatyti, kad bus mokama alga tik už rezultatą. Su dabartiniu DK tai neįmanoma, turim dabar mokėt bent jau minimumą už darbo valandas.

LVAT n575-82/2010 vasario 11 d. – trečiųjų valstybių piliečiai norintis dirbti Lietuvoje turi gauti leidimą dirbti. Turi būti pereinamos tam tikros procedūros. Ta profesija kuria norima dirbti turi būti sąraše profesijų kurios darbuotojų trūksta Lietuvoje (virtuvės šefų, tolimųjų reisų vairuotjų). Nelegalus darbas DK 98 str. Kai gaunas leidimas dirbti visada yra nurodomas darbdavys. Ar gali darbdavys nusiųsti užsienietį su leidimu dirbti nusiųsti į kitą vietą, ir kas tada vadovauja. Tokiu atveju LVAT sako, kad tai yra nelegalus darbas, nes pažeista užsieniečių įdarbinimo tvarka. Tarkim leidime nurodo kad dirbsi VU, o tave randa dirbant MRU, tai MRU nelegalus darbas. Jei apsigintų tarkim kad VU vardu teikia paslaugas MRU tai tada jau nebeturėtų bausti. Vadovauja tas subjektas, su kuriuo sudaryta sutartis.

  • Teisė Konspektas
  • Microsoft Word 69 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 29 puslapiai (10086 žodžiai)
  • Inga
  • Individuali darbo teisė
    10 - 9 balsai (-ų)
Individuali darbo teisė. (2016 m. Sausio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/individuali-darbo-teise.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 16:05
×