Individualios veiklos ypatumai ir problematika


Įvadas. Individuali veikla. Individualios veiklos sąvoka. Individualios veiklos vykdymo būdai. Individualią veiklą reglamentuojantys lr teisės aktai. Individualios veiklos mokesčiai. Pagal verslo liudijimą. Pagal pažymą. Individualios veiklos problematika. Išvados. Literatūra.

Šiandieninėmis ekonomikos sąlygomis skatinimas verstis individualia veikla yra vienas iš vyriausybės prioritetų. Esant dideliam nedarbui individuali veikla yra viena iš galimybių didinti gyventojų užimtumą bei mažinti nedarbą. Šiai nuomonei pritaria tokios autorės kaip Dovilė Kurtinaitytė - Venediktovienė (2012) ir Eglė Zupkaitienė (2012).

Taigi savo darbe trumpai apžvelgsiu pagrindinius individualios veiklos principus bei jos problematika. Pateiksiu individualios veiklos apibrėžimą, pagrindinius kriterijus bei vykdymo funkciją.

Tyrimo problema: Kokie veiksniai lėmė individualios veiklos plėtrą Lietuvoje?

Darbo objektas: Individualios veiklos ypatumai bei jos problematika Lietuvos Respublikoje.

Darbo tikslas: Išnagrinėti individualios veiklos ypatumus ir problematika.

Darbo uždaviniai:

Apibrėžti individualios veiklos sampratą, pagrindinius požymius bei vykdymo formas.

Išnagrinėti Lietuvos Respublikos teisės aktus reglamentuojančius individualios veiklos vykdymą.

Išsiaiškinti individualios veiklos pajamų apmokestinimo problemas.

Tyrimo metodai: Pagrindinis darbo šaltinis yra Lietuvos Respublikos Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas, bei kiti LR teisės aktai. Taip pat remiamasi Valstybės mokesčių inspekcijos prie Lietuvos Respublikos Finansų ministerijos apibendrintais mokesčių įstatymų paaiškinimais. Atliekant darbą pastebėta, kad Lietuvos Respublikoje individualios veiklos reglamentavimas nėra sukoncentruotas viename teisės akte. Taip pat pastebėta, jog individualios veiklos apmokestinimas yra nuolat kintantis procesas, todėl randama informacija tampa nebeaktualia.

Norint sužinoti kokie yra individualios veiklos ypatumai bei jos problematika, visų pirma, reikia gerai žinoti ir suprasti individualios veiklos sąvoką ir esmę. Lietuvos Respublikoje konkrečiai vieno individualią veiklą reglamentuojančio įstatymo nėra.

Taigi detaliau analizuojant individualios veiklos sąvoką galima išskirti tai, jog Lietuvos Respublikos gyventojui, vykdančiam individualią veiklą, yra taikomi trys pagrindiniai kriterijai:

tęstinumas - arba nuolatinis pobūdis, tai reiškia, kad gyventojo sudaromiems sandoriams būdingas atsikartojamumas. Atsitiktiniai sandoriai, tokie kaip: asmeninio būsto, asmeninės transporto priemonės pardavimas ar kito turto pardavimas, kuriame nėra “verslininkiškumo” elementų, negali būti vertinami kaip individuali veikla;

savarankiškumas – veikimas savo vardu ir rizika, tai reiškia kad gyventojas, užsiimantis individualią veiklą, pats asmeniškai sprendžia su savo veikla susijusius klausimus, pats dengia visa išlaidas, susijusias su veiklos vykdymu. Taip pat jo santykiuose su kita sandorio šalimi neturi būti darbo santykiams būdingų požymių – susitarimo dėl darbo apmokėjimo, darbo vietos ir funkcijų, darbo laiko, atostogų ir pan.;

Atskiro individualios veiklos reglamentuojančio įstatymo nėra, todėl galima išskirti tokius pagrindinius įstatymus:

Apibendrinant, individuali veikla yra gana patraukli dėl mažesnės mokesčių naštos. Tačiau nereikia užmiršti, kad individuali veikla nekels mokestinių rizikų tik tada, jeigu tiek jos turinys, tiek forma pasižymės individualios veiklos bruožais, o ne darbo santykių kriterijais.

Taigi individualios veiklos verslo organizavimo forma atsirado mokestinėje sistemoje tam, kad skatintų smulkų ir vidutinį verslą, o reglamentavimas konstituciniu lygmeniu užtikrina savotišką pasirinkimo apsaugą ir pabrėžia šios bei kitų verslo organizavimo formų svarbą Lietuvos Respublikos valstybei.

Lietuvos Respublikos gyventojas, vykdantis individualią veiklą, turi teisė dalyvauti civilinėje apyvartoje neįsteigus juridinio asmens. Individualios veiklos vykdytojas yra lygiavertis subjektas su kitomis verslo organizavimo formomis. Vis dėlto neretai kyla abejonių, ar individuali veikla Lietuvoje yra pakankamai reglamentuojama. Atskiro šią veiklą reglamentuojančio įstatymo nėra ir tai ko gero yra vienas iš individualios veiklos minusų. Individualios veiklos sąvoka pateikiama GMPĮ, o prielaidos verstis šia veikla visai kituose teisės aktuose. Todėl iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad kitų juridinių asmenų veiklos reglamentavimas atskiruose įstatymuose turi pranašumų lyginant su individualia veikla.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 38 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 16 puslapių (3063 žodžiai)
  • Božena
  • Individualios veiklos ypatumai ir problematika
    10 - 3 balsai (-ų)
Individualios veiklos ypatumai ir problematika. (2015 m. Lapkričio 02 d.). https://www.mokslobaze.lt/individualios-veiklos-ypatumai-ir-problematika.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 14:16
×