Industrinių rajonų gentrifikacija


Įvadas. Empirinė sąvokų operacionalizacija. Naujamiesčio gentrifikacijos modelis. NDSM gentrifikacijos modelis. Išvados. Literatūros sąrašas.


Problematika: Gentrifikacija nėra naujas fenomenas. Reiškinys pirmiausia pastebėtas Londone ir Niujorke 7-ajame dešimtmetyje (Metaal, 2007:8). Netrukus gentrifikacijos požymiai pastebėti ir kituose Europos miestuose, kuriuose buvusių pramonės teritorijų panaudojimas tapo proceso pagrindu (Pranaitytė, 2013:83). Pirminis gentrifikacijos apibrėžimas įprasmina procesą, kai vidurinė klasė keliasi į miesto centrus ir palaipsniui išstumią darbo klasę, nesugebančią išsilaikyti (Cameron & Coaffee, 2005:39). Ilgainiui terminas samprata buvo išplėsta ir procesas įgavo daugiau reikšmių. Dabar sąvoka vartojama ne tik analizuojant miestų centrus ir jų gyventojus, bet ir priemiesčius bei visus vietos naudotojus (ang. land-users) (Jurriens, 2014:6). Gentrifikacijos tyrėjai taip pat išskiria keletą reiškinio etapų bei ryškų menininkų vaidmenį proceso pradžioje (Ley, 2003:2533). Bendrai sutariama, jog, menininkams ir kūrybingiems verslininkams apsigyvenus apleistuose rajonuose, sukuriama pridėtinė vertė ir taip pritraukiama daugiau kūrybinės klasės atstovų bei investuotojų. Galiausiai nuomos kainos išauga, buvę gyventojai išstumiami turtingųjų, o kūrybinės konversijos panaudojamos komerciniais tikslais (Cameron & Coaffee, 2005:44).

Tikslas: išanalizuoti industrinių rajonų gentrifikacijos proceso modelius

Uždaviniai:

 išnagrinėti Naujamiesčio tapatybės kūrimo procesą;

 išanalizuoti buvusios Amsterdamo laivų statyklos NDSM gentrifikacijos modelį;

 išanalizuoti gentrifikacijos etapus ir požymius NDSM bei Naujamiesčio atvejais.

Darbo objektas: Industrinių didmiesčių rajonų tapatybės kūrimas

  • Sociologija Namų darbas
  • Adobe PDF 267 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių
  • Aurėja
  • Industrinių rajonų gentrifikacija
    10 - 9 balsai (-ų)
Industrinių rajonų gentrifikacija. (2016 m. Kovo 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/industriniu-rajonu-gentrifikacija.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 01:50
×