Infliacija ir jos pasėkmės


Įvadas. Infliacijos samprata ir jos rūšys. Infliacijos samprata. Infliacijos rūšys. Infliacijos priežastys ir pasekmės. Infliacijos priežastys. Bendrosios paklausos sukelta infliacija. Bendrosios pasiūlos (kaštų) infliacija. Infliacijos pasekmės. Numatyta infliacija. Netikėta infliacija. Infliacija Lietuvoje. Infliacijos neigiami ir teigiami padariniai. Infliacijos neigiami padariniai. Nedidelės infliacijos teigiami padariniai. Infliacija ir nedarbas. filipso kreivė. Trumpojo laikotarpio Filipso kreivė. Ilgojo laikotarpio Filipso kreivė. Infliacijos mažinimo būdai. Pajamų indeksavimas. Infliacijos kontrolė. Antiinfliacinė politika. Išvados. Naudota literatūra.

2007 m. sausį metinė infliacija buvo 4 proc., taigi daugiau nei dukart mažesnė nei 2008m. Galima palyginti su kitomis Baltijos šalimis: Latvijoje užfiksuota 15,8 proc. 2008 m. sausio mėnesio metinė infliacija, o Estijoje – 11 proc.

Infliacijos šuolis yra nemalonus, bet nėra netikėtas. Jis labiausiai susijęs su administruojamųjų kainų didinimu. Padidėjo kuro ir alkoholio akcizai, be to, gamtinių dujų tiekėjas Rusijos "Gazpromas" padidino Lietuvai dujų kainas, ir šalies gyventojams jos pabrango apie 65 proc., toliau brango maisto produktai ir nealkoholiniai gėrimai.

Pradedant nuo 1998 m., daugiausia dėl nominalaus lito kurso kilimo vidutinė metinė infliacija Lietuvoje sumažėjo nuo 5,1 proc. 1998-aisiais iki 0,3 proc. 2002 m. ir buvo stabili iki 2004-ųjų vidurio. Pagrindinės kainų šuolio priežastys – pradėjusi stipriai kilti naftos kaina ir su įstojimu į Europos Sąjungą susiję veiksniai.

Kaip infliacija veikia paprastų žmonių pajamas? Visų pirma infliacija sumenkina realaus darbo užmokesčio kilimą ir perkamąją galią, skatindama gyvenimo lygio kritimą. Tikintis vis didesnės infliacijos ateityje, mažėja taupymo patrauklumas. Esant gana sparčiam infliacijos tempui, žmonės siekia kuo greičiau pinigus išleisti, nes gaunamą palūkanų normų grąžą suvalgo infliacija. Infliacija Lietuvoje 2003 – 2004 metais.

Infliacija žalinga  šalies konkurencingumui, nuvertina santaupas, o daugiausiai nuo jos nukenčia mažas pajamas turinčių  žmonių pragyvenimo lygis. Juo didesnės pajamos, tuo mažesnė dalis atitenka elementariems buitiniams poreikiams. Taip pavyzdžiui apmokestinantiems 10000 Lt, mokesčio mažinimas  trimis procentiniais punktais leidžia sutaupyti  300 Lt. Akivaizdu, kad tikėtina  mokesčių reforma didins socialinę atskirtį.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 87 KB
  • 2014 m.
  • 21 puslapis (4931 žodžiai)
  • Ieva
  • Infliacija ir jos pasėkmės
    10 - 10 balsai (-ų)
Infliacija ir jos pasėkmės. (2014 m. Gruodžio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/infliacija-ir-jos-pasekmes.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 23:57
×