Infliacija referatas (2)


Įvadas. Infliacija samprata, rūšys, pasekmės. Infliacijos rūšys. Infliacijos pasekmės. Teigiamos ir neigiamos pasekmės. Numatyta ir netikėta infliacija. Infliacijos sprendimo būdai. Išvados. Literatūros sąrašas.

Ekonomistų skaičiavimu, neigiamos infliacijos pasekmės atsiranda pasiekus 25-45 procentų lygį. Tuomet prasideda ženklus ekonomikos nuosmukis. Kritinis infliacijos lygis yra 4,7 procento, jį viršijus – ekonomikos augimo (BVP) tempai pradeda mažėti. Tačiau saikinga infliacija gali turėti ir teigiamą poveikį šalies ekonomikai. Nedidelės infliacijos teigiamos pasekmės:

3) saikingai augant infliacijai lengviau atiduoti skolas. Tai ypač naudinga, jei skolos perskaičiavimas nenumatytas sutartyje. Tokiu atveju skolos vertė sumažėja;

4) didėja sumokamų į biudžetą mokesčių suma ir biudžetas gauna daugiau pajamų;

5) krentant nacionaliniai valiutai, šalies ūkis darosi konkurencingesnis, palyginus su kitų valstybių ūkiais.

1) dėl infliacijos sumažėja pinigų vertė. Taigi pralaimi visi tie, kurių pajamos išreiškiamos pastovia pinigų suma, t. y. tie, kurių atlyginimai yra fiksuoti ir nedidinami, pvz., verslininkai, įsipareigoję ateityje pateikti prekes bei paslaugas už pastovią kainą arba pensininkai, gaunantys pastovią pensiją;

4) nuvertėja gyventojų indėliai. Esant didesnei infliacijai žmonės linkę nelaikyti pinigų, o juos greičiau išleisti, arba pakeisti į kitą valiutą, taip dar labiau didindami infliaciją. Atsisakoma pinigų kaupimo ir būna sunkiau gauti ilgalaikių paskolų, drauge sumažėja brangių daiktų pirkimas išsimokėtinai;

6) žmonės abejoja dėl ateities, todėl gali stabdyti ar nutraukti savo ūkinę veiklą;

7) esant hiperinfliacijai žmonės gali atsisakyti savo nacionalinės valiutos, ignoruoti savo valstybės pinigus ir naudotis kitų valstybių pinigais. Tuomet, viena valstybė negalės vykdyti savo pinigų politikos funkcijos ir dengti kitos valstybės atspausdintus pinigus.

Todėl daugelio ekonomistų nuomone būtina mažinti neigiamus infliacijos pasekmes. Infliacijos klausimų sprendimas priklauso ir nuo atskiros valstybės vykdomos ekonominės reguliavimo politikos ir nuo monetarinės politikos pasirinktų prioritetų. Esant hiperinfliacijai dažniausiai imamasi pinigų reformos, kurios metu nuvertėję seni pinigai tam tikru santykiu keičiami naujais piniginiai ženklais. Keitimo tikslas yra sumažinti pinigų kiekį apyvartoje, tuo pačiu ir infliacijos lygį.

Nagrinėjant infliacijos pasekmes, yra svarbu išskirti numatytą ir netikėtą infliaciją.

Pirmiausia, tai kylant kainoms, pinigai negali deramai atlikti vertės mato funkcijos.

Ketvirta, dėl netikėtos infliacijos krinta didelės gyventojų dalies realusis darbo užmokestis.

Prisitaikymas prie infliacijos taip pat yra vienas iš infliacijos mažinimo būdų. Jeigu infliacija yra prognozuojama, prie jos galima šiek tiek prisitaikyti, apsisaugoti nuo jos neigiamo poveikio. Mažinant infliaciją, kaip ir mažinant recesiją, labai svarbu tai atlikti atsargiai. Vengiant recesijos fiskalinėmis priemonėmis galima sukelti infliaciją ir atvirkščiai, mažinant infliaciją, galima sukelti recesiją. Šių procesų egzistavimas valstybėje yra viena iš fiskalinės politikos įgyvendinimo problemų. Pavyzdžiui, vyriausybė kovoti su infliacija gali didindama mokesčius arba mažindama valstybės išlaidas, taip infliacija laikinai bus pristabdyta (kainos sumažės), tačiau kainų kritimas gali sukelti recesiją.

Didžiausią įtaką infliacija daro skolintojams ir skolininkams, nes jiems svarbią reikšmę turi palūkanos. Jeigu infliacijos metu nuvertėja pinigai, tai skolintojai vengia skolinti, o norinčiųjų pasiskolinti padaugėja. Norėdami išvengti infliacijos sukeltų nuostolių skolintojai turi padidinti palūkanas už suteiktas paskolas.

  • Microsoft Word 22 KB
  • 2016 m.
  • 12 puslapių (2832 žodžiai)
  • Universitetas
  • Dalija
  • Infliacija referatas (2)
    10 - 5 balsai (-ų)
Infliacija referatas (2). (2015 m. Kovo 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/infliacija-referatas-2.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 25 d. 17:15
×