Infliacijos ir nedarbo tarpusavio priklausomybės analizė


Įvadas. Infliacija ir jos rūšys. Infliacija. Infliacijos rūšys. Galimi infliacijos mažinimo būdai. Nedarbas ir jo rūšys. Nedarbo sąvoka. Nedarbo rūšys. Darbo rinkos tendencijų apžvalga. Darbo pasiūlos palyginimas. Infliacijos ir nedarbo ryšys. Filipso kreivė. Ilgojo laikotarpio Filipso kreivė. Kaštų sąlygojamos infliacijos ir nedarbo ryšys. Darbo užmokesčio – kainų spiralė. Natūralus nedarbo lygis. Infliacijos ir nedarbo problemos sprendimas. Nedarbo lygio mažinimas. Nedarbo lygio mažinimo būdai. Pajamų politika. Keliamos problemos pajamų politikoje. Antiinfliacinė politika. Kiti infliacijos mažinimo būdai. Darbo užmokesčio indeksavimas. „Dalyvavimas pelnuose”. Racionaliųjų lūkesčių teorija ir nedarbo – infliacijos problema. Išvados. Literatūra.

Pažvelkime į diagramą ,,Nedarbo lygis 2005- 2011 metų pradžioje“. Matome koks buvo mažas nedarbo lygis 2006-2008 metais. Ir kaip išaugo 2011metais, ir tai dar nepabaiga....

Tačiau smarkiai išaugus darbo jėgos poreikiui, pakyla ir darbo užmokestis, tuo pačiu didindamas ir įmonių gamybos kaštus. Dėl pakilusių kainų mažėja visuminė paklausa, o jos sumažėjimas apriboja visuminę pasiūlą ir didina nedarbą. Tada ekonomika juda Filipso kreive žemyn – į ilgalaikės pusiausvyros padėtį U*.

Veiksmingumas. Kai kainos kontroliuojamos ilgą laiką, gali susidaryti prekių stygius. Paklausą turinčios prekės patektų į juodąją rinką, kurioje kainos nereguliuojamos. Pardavėjai žino, kad pažeidžia įstatymus ir todėl parduoda prekę brangiau, norėdami kompensuoti riziką. Todėl kainų kontroliavimas gali pagilinti infliaciją.

Ekonominė laisvė. Šiuo atveju vyriausybinės agentūros kontroliuoja kainas ir daro išimtis. Tuomet vyriausybė gali spausti tuos, kurie jiems nepriimtini politiškai. Tačiau jei vyriausybė nevykdys pajamų politikos, tai jai liks tik viena - riboti visuomeninę paklausą ir sukelti aukštą nedarbo lygį, nes tik taip galima sumažinti infliaciją. Tuomet reikia rinktis ar suteikti laisvę verslininkams ir profsąjungų vadovams, ar stengtis, kad nebūtų bedarbių.

Antiinfliacinė politika yra fiskalinės ir monetarinės politikos priemonių visuma, naudojama infliacijai mažinti. Infliaciją sukelia bendrosios paklausos padidėjimas ir bendrosios pasiūlos mažėjimas. Todėl infliacija gali būti įveikiama, ribojant bendrąją paklausą ir didinant bendrąją pasiūlą.Bendrosios paklausos mažinimas:

Todėl pagrindinė (šios temos požiūriu) racionaliųjų lūkesčių teorijos lygtis yra tokia:

U r(t+1) = U n + h * (p t+1 – p et +1)

Lietuvos ekonominė ir socialinė raida 2005/03. Statistikos Departamentas. Vilnius, 2005.

  • Ekonomika Analizė
  • Microsoft Word 131 KB
  • 2016 m.
  • 23 puslapiai (5248 žodžiai)
  • Universitetas
  • Daiva
  • Infliacijos ir nedarbo tarpusavio priklausomybės analizė
    10 - 4 balsai (-ų)
Infliacijos ir nedarbo tarpusavio priklausomybės analizė. (2014 m. Rugsėjo 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/infliacijos-ir-nedarbo-tarpusavio-priklausomybes-analize.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 21:49
×