Infliacijos teorijų apžvalga


Įvadas. Teorijos, susijusios su infliacija. Monetarinė infliacijos teorija. Paklausos perviršio teorija. Sąnaudų infliacijos teorija. Paskirstymo kovos infliacijos teorija. Infliacijos nauda šalies ekonomikai ir jos gyventojams. Neigiami infliacijos padariniai šalies ekonomikai ir jos gyventojam. Infliacijos problemų sprendimo būdai. Išvados. Literatūros sąrašas.

Norint tinkamai išanalizuoti infliacijos teorijas, reikia suvokti, kas yra infliacija ir kodėl ji tokia aktuali valstybei ir visuomenei. Pasak Kauno Technologijos Universiteto išleisto vadovėlio ekonominių specialybių studentams ,,Makroekonomika”, infliacija (ang. Inflation) tai ,,pinigų nuvertėjimas, kuris reiškiasi prekių ir paslaugų kainų kilimu.” Šis procesas yra bendras visų prekių ir paslaugų kainų lygio kylimas, kuris tęsiasi ilgą laikotarpį. Vytauto Skomino išleistame vadovėlyje ,,Makroekonomika” išskirtos trys pagrindinės infliacijos rūšys pagal tempą: Šliaužiančioji, šuoliuojanti ir hiperinfliacija. Šliaužiančioji infliacija išsivysčiusiose šalyse siekia 2-3% ir nedaro esminio poveikio ekonominiams procesams. Šuoliuojanti infliacija pasižymi didele ir permaininga kainų didėjimo sparta, o pinigai greitai nuvertėja. Tokia infliacija didina ilgo vartojimo prekių, stabilesnės užsienio valiutos ir brangiųjų metalų paklausą, o sudarant sutartis būtina atsižvelgti į besikeičiančias kainas. Pati baisiausia infliacijos rūšis – hiperinfliacija, kurios metu itin sparčiai didėja kainos, o infliacijos procentiniai rodikliai išreiškiami triženkliu, keturženkliu ar net didesniu skaičiumi.

Infliacija ėmė ryškėti atsiradus pinigų ženklams, todėl sakoma, kad šis procesas žinoms nuo senų laikų. Nepaisant to, ankščiau infliacija buvo nežymi ir buvo susijusi su karais, revoliucijomis, sukilimais ir panašiai, o kainos padvigubėdavo tik maždaug kas šimtmetį. Nuo XX a. infliacija įgijo visuotinį pobūdį, tapo įprastu reiškiniu ir viena iš opiausių socialinių – ekonominių problemų. Žymiausi politikai XX a. pabaigoje infliaciją paskelbė ,,priešu numeris vienas”.

Infliacija daugiau ar mažiau paveikia kiekvieną finansinės sistemos narį. Šiais laikais, kai pasaulyje vis dažniau pasireiškia lokalios ar globalinės pasaulinės krizės, revoliucijos, karai ir stichinės nelaimės, infliacijos tema tapo ypač opi. Dėl šios priežasties nusprendžiau pasirinkti infliacijos tematiką savo referate.

Mano darbo tikslas yra atskleisti, apžvelgti teorijas, susijusias su infliacija, paaiškinti kuo kiekviena jų yra svarbi ir žalinga mūsų valstybei bei jos gyventojams, aptarti infliacijos žalos mažinimo būdus.

Darbo uždaviniai:

Išsiaiškinti infliacijos esmę;

Apžvelgti monetarinę infliacijos teoriją, paklausos perviršio teoriją, sąnaudų infliacijos teoriją ir paskirstymo kovos infliacijos teoriją;

Iškelti infliacijos neigiamus ir teigiamus padarinius šalies ekonomikai ir jos gyventojams;

Vienas iš žymiausių šio šimtmečio ekonomistų, Nobelio premijos laureatas Miltonas Friedmanas kategorišai tvirtina, kad infliacija visur ir visada yra pinigų pasiūlos reiškinys. Norint suprasti , kaip pinigų pasiūla daro poveikį kainų lygiui, reikia skirti nominalų ir realų pinigų kiekį. Nominalus pinigų kiekis tai firmų ir namų ūkių turimi pinigai, o realus pinigų kiekis yra nominalių pinigų kiekio ir kainų lygio santykis. Realus pinigų kiekis parodo prekių ir paslaugų kiekį, kurį galima įsigyti už turimus nominalius pinigus. Vadinasi, pinigų paklausa yra realių pinigų paklausa, kurią galimą išreikšti lygybe:

  • Finansai Analizė
  • Microsoft Word 86 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2564 žodžiai)
  • Universitetas
  • Orintas
  • Infliacijos teorijų apžvalga
    10 - 4 balsai (-ų)
Infliacijos teorijų apžvalga. (2015 m. Gruodžio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/infliacijos-teoriju-apzvalga.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 10:18
×