Informacijos sklaida apie kultūros paveldo objektus


Įvadas. Paveldo skirstymas. Unesco Lietuvoje. Kultūros apsauga. Kurtuvėnų svirno paskirtis ir visuomeninė reikšmė. Išvados. Literatūros.

Šiaulių Universiteto socialinių mokslų fakulteto studentų požiūris į skleidžiamos informacijos apie kultūros paveldo objektus efektyvumą.

Tyrimo problema: žmonės mažai žino apie kultūros paveldo objektus, jų apsaugą, skirstymą, o taip yra galbūt dėl to, kad žmonės mažai domisi šia tema, jiems tai nėra aktualu, skleidžiama informacija apie kultūros paveldą nėra efektyviai pateikta ar tiesiog jos yra per mažai.

Tyrimo Objektas: Šiaulių universiteto, socialinių mokslų fakulteto studentų požiūris į skleidžiamos informacijos apie kultūros paveldo objektus efektyvumą.

Tyrimo dalykas: jaunimo požiūris į kultūros paveldo objektus.

Tyrimo tikslas: ištirti studentų nuomonę apie informacijos sklaidą kultūros paveldo tema.

Tyrimo dizainas. Tyrime naudoti mokslinės literatūros, dokumentų analizė, anketinė apklausa, apklausos rezultatų analizė, grafinė analizė. Apklausti Šiaulių Universiteto Socialinių mokslų fakulteto VA9/1 grupės studentai (15 apklaustųjų). Anketą sudaro demografinis, pagrindinis ir biaugiamasis skyriai.

Materialinis kultūros paveldas. Tai iš praeities likę materialūs objektai ir su jais susijusios vietos. Jie dar yra tarsi klasifikuojami į tam tikras grupes:

1972m. priimtą Pasaulio gamtos ir kultūros paveldo globos konvenciją iki 2004m. pabaigos buvo pasirašiusi 181 pasaulio valstybė. Tik prisijungusi prie konvencijos valstybė įgyja teisę siūlyti savo teritorijoje esančias vietas įtraukti į Pasaulio paveldo sąrašą. Taip pat bet kokie kultūros paveldo objektai negali būti nominuojami į Pasaulio paveldą. Yra nustatyti tam tikri kriterijai, kuriuos turi atitikti objektas.

Kultūros paveldo objektas gali būti nominuojamas Pasaulio paveldu jeigu jis:

Yra vienintelis ir išskirtinai svarbus kultūrinis tradicijos ar civilizacijos liudijimas;

Skirstomi nekilnojamojo kultūros paveldai pagal sandarą:

Kalbant apie kultūros paveldo objektus tikriausiai neįmanoma nepaminėti UNESCO organizacijos. Taigi kas būtent yra UNESCO ir kokia šios organizacijos paskirtis?

Kurtuvėnų svirnas ne be reikalo turi kultūros paveldo objekto statusą. Šis statinys išsiskiria pirmiausia savo dydžiu – vienas didžiausių svirnų Lietuvoje. Be to šis svirnas vienintelis autentiškas iki šių dienų išlikęs medinio Lietuvos provincijos dvarų baroko architektūros pavyzdys.

Taigi Kurtuvėnų svirnas, kaip ir kiti kultūros paveldo objektai, yra svarbus visuomenei, tačiau pastebėta, kad ne visi žino tiek, kiek reikėtų žinoti apie kultūros paveldą. Čia kyla klausimas ar žmonėms tai nėra aktualu, ar tiesiog neefektyviai skleidžiama informacija apie tai. Tai išsiaiškinti gali padėti atlikta apklausa apie kultūros paveldą.

Apklausos anketoje buvo pateikiami klausimai, kurie parodo ar apklaustieji žino elementarias žinias apie kultūros paveldo objektus. Vienas klausimų buvo kas yra UNESCO. Kad tai yra Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija žino 58% apklaustųjų t.y. daugiau nei pusė atsakė teisingai, tačiau apie 42% net nenumano kas tai yra. Kitas klausimas buvo apie kultūros paveldo objektus – kokie jie gali būti. Kad kultūros paveldo objektai gali būti materialūs žino dauguma – 77%, kad nematerialus – 46%, kad nekilnojamasis – 65% tokie rezultatai parodo, jog vis dėl to dauguma žino kokie gali būti kultūros paveldo objektai, tačiau nemaža dalis – 38% atsakė neteisingai, o 8% išvis neturėjo nuomonės.

  • Sociologija Kursinis darbas
  • Microsoft Word 270 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 22 puslapiai (2939 žodžiai)
  • Universitetas
  • Birutė
  • Informacijos sklaida apie kultūros paveldo objektus
    10 - 8 balsai (-ų)
Informacijos sklaida apie kultūros paveldo objektus. (2015 m. Gegužės 13 d.). https://www.mokslobaze.lt/informacijos-sklaida-apie-kulturos-paveldo-objektus.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 11:11
×