Inksto sąndara ir funkcijos


Biologijos konspektas.

Inksto sandara ir funkcijos. Mikroskopinė inksto sandara. Medžiagų apykaitos produktai , kuriuos šalina šlapimo šalinimo sistema. Šlapimo šalinimo sistema. Šlapimo sudėties pokyčiai , pagal kuriuos diagnozuojami sutrikimai. Šlapimo susidarymas. Sąvokos , formulės ir asmenybės Baumano kapsulė.


Šlapimo šalinimo sistemą sudaro du pupelės formos inkstai (1), du šlapimtakiai (2), šlapimo pūslė (3) ir šlaplė (4).

Šlapimo sudėties pokyčiai, pagal kuriuos diagnozuojami sutrikimai

Sveiko žmogaus šlapime neturi būti baltymų. Jų molekulės yra pakankamai didelės, tad inkstuose filtruojantis kraujui į šlapimą jų nepatenka. Šlapimas, kuriame yra baltymų, rodo pakitimus inkstuose dėl uždegimo ar kitus pažeidimus, todėl būtina kreiptis į nefrologą, kad ištirtų išsamiau. Baltymų šlapime gali atsirasti ir pakilus temperatūrai ar padidėjus fiziniam krūviui, tačiau tokia būklė laikina.

Kraujo šlapime atsiranda dėl uždegimų, navikų ir inkstų arba šlapimtakių mechaninių pažeidimų, pavyzdžiui, akmenų. Jei šlapime eritrocitų nėra daug, juos pastebėti galima tik pro mikroskopą, šlapimo spalvos jie nepakeičia. Jei šlapime yra baltųjų kraujo ląstelių perteklius, gali būti šlapimtakių (taip pat šlaplės) uždegimas. Šlapimo takų infekciją galima įtarti radus šlapime leukocitų ir nitritų. Paprastai nitritų šlapime nebūna, jų atsiranda tada, kai bakterijos skaldo nitratus ir atpalaiduoja nitritus.

Sveiko žmogaus šlapime gliukozės neturi būti. Kai gliukozės koncentracija kraujyje pasiekia maždaug 180 mg/dl, ji šalinama su šlapimu. Tai būdingas cukrinio diabeto požymis. Gliukozės šlapime gali atsirasti ir sutrikus jos reabsorbcijai inkstuose. Šis sutrikimas labai retas.

  • Biologija Konspektai
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • Akvilė
  • 8 puslapiai (1083 žodžiai)
  • Biologijos konspektai
  • Microsoft Word 352 KB
  • Inksto sąndara ir funkcijos
    10 - 5 balsai (-ų)
Inksto sąndara ir funkcijos. (2016 m. Balandžio 20 d.). http://www.mokslobaze.lt/inksto-sandara-ir-funkcijos.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 02:30