Inkstų akmenligė


Ligos apibūdinimas. Epidemioligija. Ligos priežastys. Rizikos veiksniai. Pagrindiniai ligos simptomai. Ligos simptomai, būdingi vyresnio amžiaus žmonėms. Diagnostikos metodai. Slaugos problemos. Gydymo taktika. Galimos komplikacijos. Profilaktinės priemonės.

Pagrindiniai inkstų akmenligės simptomai: skausmas juosmens srityje, kraujas šlapime, sutrikęs šlapinimasis, smulkių akmenų(smėlio) pasirodymas šlapime, labai retai – tuščia šlapimo pūslė dėl dvipusio šlapimtakio blokavimo. Kilus komplikacijai – inkstų uždegimui, pastebimas  temperatūros kilimas, bet dažniausias inkstų akmenligės simptomas yra stiprus skausmas juosmens srityje, dažniausiai šone, labiau nugaros pusėje. Skausmas gali plisti į  klubo, gaktos  ar kirkšnies sritį. Priklausomai nuo akmens dydžio, vietos, formos ir mobilumo, skausmas gali būti staigus ar maudžiantis , nuolatinis ar periodiškai atsirandantis. Stambus nejudantis akmuo inkste paprastai nesukelia skausmo, arba skausmas yra nedidelis.

Ryškiausias inkstų ar šlapimtakių akmenų indikatorius yra inkstų diegliai – ūmūs skausmo priepuolai. Skausmas gali būti sukeltas nedidelių akmenų darinių arba šlapimo druskos kristalų. Skausmas gali būti staigus, be jokių įspėjimo žemklų, prieš tai buvusios geros sveikatą fone.

Tokį nepakeliamą skausmą žmonės dažnai prisimena visą gyvenimą. Pacientas patiria labai stiprų plėšiantį skausmą, negali rasti vietos, elgiasi neramiai, kaip sakoma “norisi lipti sienom”. Gulint ar sėdėjinto skausmas ne mažėja, tačiau pasientas bijo atlikti staigius judesius, kad skausmas nesustiprėtų. Akmenligės sukeliamas skausmas įvardijimas kaip pats stipriausias skausmas, palyginamas nebent su gimdymo skausmais.  Skausmo trukmė yra nuo kelių minučių iki kelių dienų arba daugiau, gali lydėti pykinimas, vėmimas, pilvo tempimas, o komplikavusis į infekciją – karščiavimas, šaltkrėtis. Tačiau, inkstų dieglius gali būti kitų ligų simptomas.

Absoliutus akmenligės ženklas  yra smulkūs akmenukai šlapime.  Akmenukai šlapime gali būti mikroskopinių dydžių kai yra matomi tik po mikroskopu ir makroskopinių, matomi plika akimi ir dažniausiai sukeliantys pažeidimus pamušalas inkstų, šlapimtakių medžiagoms, ir taip pat skatina inkstų uždegiminius procesus.

Kaip akmenligės komplikacijos pasitaiko inkstų uždegimas, šlapimo pūslės uždegimas. Inkstų ir šlapimo takų akmenligė nustatoma remiantis paciento nusiskundimais, gydytojo manualiniu patikrinimu, laboratoriniais kraujo tyrimais, ultragarsu,  ir radiologiniais tyrimais. Pacientų būklė, jei nėra komplikacijų, dažniausiai gali būti patenkinama.

Svarbu prisiminti, kad akmenligė – lėtinė liga, ir visada yra atkryčio rizika, t.y. gali iš naujo formuoti akmuo, todėl kiekvienas pacientas turi periodiškai pasirodyti gydytojui

  • Medicina Referatas
  • Microsoft Word 22 KB
  • 2016 m.
  • 15 puslapių (2054 žodžiai)
  • Kolegija
  • Gintarė
  • Inkstų akmenligė
    10 - 2 balsai (-ų)
Inkstų akmenligė. (2014 m. Rugsėjo 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/inkstu-akmenlige.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 08:24
×