Inovacijos sistemos ir veiklos analizė Lietuvoje


Inovacijos sistema. Inovacijos. Inovacijas lemiantys veiksniai. Startuoliai. Startuolio kriterijai. Lietuvos startuoliai. Geriausi startuoliai Lietuvoje. Verslo angelai. Lietuvos inovacijų politika. Lietuvos inovacijos sistemos tyrimai. ES Inovacijų švieslentė. Mtep Lietuvoje. Lietuvos įmonių inovacinė veikla. Inovacijų plėtra ES šalyse. Rekomendacijos. Išvados. Literatūros šaltiniai.


Darbo tikslas- apžvelgti kaip Lietuvoje veikia inovacijų struktūrą, apžvelgti Lietuvos statistinius duomenis.

Išsiaiškinti kokių priemonių, tikslų turi remtis įmonės norėdamos tapti inovatioviomis

Mokslinėje literatūroje inovacijos sąvoką traktuojama skirtingai. Vieni labiau akcentuoja kaip proceso reikšmę, kiti kaip technologinį aspektą dar kiti inovaciją traktuoja kaip reiškinį. Todėl ir yra ne vienodas apibrėžimų sudėtingumo lygis ir turinys. Jakubavičius, A.; Strazdas, R.; Gečas K. 2003 inovaciją apibūdina kaip naujovę. Tačiau autoriai teigia, kad būtų tikslinga šią sąvoką atskirti, padalijant ją į dvi dalis. Tuomet inovaciją reikėtų suprasti kaip procesą, o naujovę – kaip to proceso rezultatą.(Šaltinis:Jakubavičius, A.; Strazdas, R.; Gečas K. 2003. Inovacijos/Procesai, valdymo modeliai, galimybės.) Ališauskas, K ir kt. (2005) savo mokomojamoje knygoje ,,Inovacijos ir projektai‘‘ teigia, ,,kad inovacijos sąvoka gimė Vidurio Prancūzijoje, kur buvo naudojamas žodis ,,inovacyo‘‘, reiškiantis atsinaujinimą arba naujo pavidalo suteikimą esančiam daiktui. Tai galima traktuoti kaip esminę savybę, iš kurios sprendžiama, ar tam tikrą reiškinį ar daiktą galima vadinti inovacija‘‘. Europos Komisijos išleistoje knygoje „Inovacijų valdymas“ inovacijos sąvoka prilyginama pokyčiui (European Commission, 1999). Inovacinės įmonės išsiskiria kelias bruožais, visu pirmiausia tai turi būti tokia įmonė, kuri yra pasirengusi keistis, nuolatos vystosi, rinkai siūlo naujus produktus, paslaugas, kas kažkiek laiko atnaujina savo gamybinius procesus, kad turėtų galimybę sumažinti išlaidas bei didinti produkto kokybę ir produktyvumą.

Didelė dalis įmonių inovacinės veiklos sėkmės priklauso nuo visos valstybės kultūrinės aplinkos, kiek jos darbuotojai, vartotojai reaguoja į novatoriškas idėjas, jų įvairovę, kokie yra tarpusavio jų santykiai, kaip jie sugeba bendradarbiauti. Sėkminga šiuolaikinė inovacijų veikla yra susijusi su įmonių, valdžios institucijų, paramos, švietimo ir mokymo organizacijų dalykinėmis, socialinėmis ir vadybos kompetencijomis, kurių dėka individualios žinios yra sujungiamos ir paverčiamos konkurencingais produktais.

Ališauskas, K. ir kt savo mokomojamoje knygoje ,,Inovacijos ir projektai‘‘ įvardyja inovacijas lemiančius veiksnius, kurie yra atskleidžiami per tris fazes. Išskiriamas idėjų kūrimo etapas, plėtojimo fazė ir sėkmingo pritaikymo etapas. Idėjų kurimo etame autoriai pabrežia du svarbiausius veiksnius- įmonės vadovų požiūrį bei darbo sąlygas. Autorių nuomone, inovacijos sėkmei didžiausią įtaką daro darbuotojai, į kuriuos turi būti atsižvelgta norint diegti, bet kokią inovaciją. Aišku, tai turėtu būti atitinkamos profesijos bei kvalifikacijos specialistai, kurie yra pilni idėjų bei yra kūrybingi. Plėtojimo fazėje labai svarbu tinkamas išteklių aprūpinimas, darbuotojų bendradarbiavimas, geri ryšiai su galutiniu vartotoju. Svarbiausios yra toks detalės, kurios pirminę idėją bus patraukli galutiniam vartotojui. Sėkmingo pritaikymo fazė reiškia, kad vartotojas teigiamai įvertino inovaciją ir su ja sutiko. Vienas iš svarbiausių šio etapo veiksnių yra tinkamai patenkinti vartotojo poreikius ir aukštos kokybės diegimas.

Visi išvardinti veikniai, daro įtaką galutiniam inovacijos rezultatui. Išvarditi veikniai turi įtakos inovacijos diegimo procesui, ar sukurtas produktas ar paslauga bus patvirtinta vartototojų ir ar bus tinkama vartoti.

  • Microsoft Word 174 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (3956 žodžiai)
  • Universitetas
  • Aistė
  • Inovacijos sistemos ir veiklos analizė Lietuvoje
    10 - 2 balsai (-ų)
Inovacijos sistemos ir veiklos analizė Lietuvoje. (2018 m. Spalio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/inovacijos-sistemos-ir-veiklos-analize-lietuvoje.html Peržiūrėta 2020 m. Spalio 24 d. 18:16
×
30 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo