Inovacinis lazerių panaudojimas


Įvadas. Analizė. Istorija. Veikimo principas. Lazerio sandara. Tipai. Produkto aktualumas. Plačiau apie lazerių pritaikymą medicinos srityje. Lazerių sauga. Bendra rinkos apžvalga. Rinkos tendencijos. Lazerių pramonė Lietuvoje. Išvados ir rezultatai. Šaltiniai.


Nuo pat šiuolaikinio žmogaus (homo sapiens) atsiradimo prieš 200 tūkst. metų, pasaulis regėjo nepaprastą inovacijų progresą. Pradedant primityvias išradimais, kaip ratas ar popierius, baigiant šios dienos technologiniais stebuklais. Inovacijos keičia tai, kaip gyvename, kaip dirbame ir kaip ilsimės. Kelios dešimtys šiais laikais sukurtų ir išplėtotų technologijų tokių kaip elektroninė lempa, raketos ir palydovai, kompiuteriai ir išmanieji telefonai, kurios kadaise tebuvo fantastinė fikcija, dabar yra kasdienio gyvenimo palydovai. Greta šių didžiausių XX amžiaus išradimų priskiriami ir lazeriai, įgyjantys vis svarbesnį vaidmenį žmonių buityje, moksle, technologijose. Per praėjusį pusę amžiaus jie įsiskverbė į įvairiausias žmonių veiklos sritis, o kai kurių naudingumas nebūtų galimas be lazerių panaudojimo.

Rašto darbo tikslas – išsiaiškinti, kodėl lazeriai laikomi vienu svarbiausiu šiuolaikinio pasaulio išradimu.

Plačiau apie lazerių pritaikymą medicinos srityje.

Lazeriai yra taikomi daugelyje žmogaus gyvenimo sričių, plačiausia iš jų yra medicina. Šiuo metu lazeriai taikomi chirurgijoje, oftalmologijoje, dermatologijoje, stomatologijoje, ortopedijoje, urologijoje, kardiologijoje, o taip pat onkologijoje. Pirmieji naudoti lazerius medicinoje pradėjo oftalmologai ir jau 1965 metais buvo sėkmingai atliktos pirmosios operacijos prideginant argono lazerio spinduliuote akies dugno atšokusią tinklainę. 1962 m. Goldman pirmą kartą panaudojo lazerį dermatologijoje. 1965 m. pirmą kartą pasaulyje panaudotas CO2 lazeris chirurgijoje. 1972 m. lazerio šviesa perduodama skaidulomis Laringologijoje, endoskopijoje. 1986 m. panaudotas tulžies akmenų skaldymui. Pagal lazerio spinduliuotės poveikį biologiniams objektas skiriamos tokios lazerių taikymo kryptys: lazerinė chirurgija, lazerinė terapija ir lazerinė fotodinaminė terapija. Susidomėjimas šia inovacija sietinas su unikaliomis lazerio spinduliuotės savybėmis: dideliu energiniu šviesiu, maža skėstimi ir didele vidutine galia.

Ekonominis nuosmukis 2008–2010 m. turėjo įtakos ir pasaulinei lazerių rinkai. 2009 m., palyginti su 2008 m., lazerių pardavimo apimtys pasaulyje sumažėjo 23 proc. Tačiau, anot užsienio ekspertų, šis natūralus svyravimas neturėtų paveikti lazerių rinkos ilguoju periodu. Per 2010 m. lazerių pardavimo apimtys viršijo 2008 m. lygį ir toliau stabiliai augo. Pasaulinės lazerių pardavimo apimtys 2008–2012 m. šoktelėjo 23 proc. ir 2012 m. perkopė 8,34 mlrd. JAV dolerių ribą. Moksliniams tyrimams ir karybai skirta rinka 2012 m. sudarė apie 640 mln. JAV dolerių. Paprastai manoma, kad moksliniams tyrimams tenka maždaug pusė šios sumos. Todėl šis segmentas, kuriame aktyviai veikia Lietuvos lazerių bendrovės, 2012 m. turėjo siekti apie 320 mln. JAV dolerių. Medicininių lazerių rinkai 2012 m. teko apie 500 mln. JAV dolerių. Ji apima lazerius, naudojamus chirurgijai, odontologijai, oftalmologijai, terapijai ir kosmetikai. Instrumentų ir jutiklių rinka apima diodinius ir kietojo kūno lazerius fluorescenciniams, aplinkosaugos, biomedicininiams tyrimams. Jų rinka 2012 m. siekė apie 350 mln. JAV dolerių.

  • Microsoft Word 336 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2841 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gabija
  • Inovacinis lazerių panaudojimas
    10 - 7 balsai (-ų)
Inovacinis lazerių panaudojimas. (2016 m. Balandžio 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/inovacinis-lazeriu-panaudojimas.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 26 d. 12:47
×