Intelektas psichologijos referatas


Įvadas. Intelektas. Intelekto sąvoka. Kaip matuojamas intelektas. Intelektas ir protas. Emocinis intelektas. Straipsniu apžvalga. „Ką lemia emocinis intelektas?“. “Kas yra intelektas?”. Literatūros sąrašas.


Apskritai kiekvienas apibrėžimas turi įtakos mąstymo orientavimuisi, kuris ją formuluoja. Terminas kyla iš pradinio skirtumo, sukurto graikų filosofų, tarp pažintinių dvasinių sugebėjimų, arba intelektinių dvasinių sugebėjimų, ir jausminių emocinių sugebėjimų. Dar nasenai laikais intelektas būdavo apibūdinamas kaip tokia ypatybė, kuri skiria žmogaus tinkamumą, sugebėjimą mokytis ir mąstyti, skirtingai nuo gyvūnų instinktyvių veikmų ir refleksų.

Intelektas taip pat egzistuoja žemesniųjų rūšių sugebėjime suprasti objektus ir į juos reaguoti ne tik primityviai juos įsimenant. Jis yra išsivystęs kartu su aukštųjų smegenų centrų ir smegenų žievės apimtimi ir sugebėjimais: štai kodėl, žinduoliai, apskritai imant, sugeba prisitaikyti ir spręsti daug sunkesnius uždavinius negu vanzdžiai ir žuvys; tarp jų yra ir labiau protingų žinduolių – šimpanzių ir kitų beždžionių, neskaitant žmogaus.

Šiuolaikinė psichologija yra suinteresuota gilesne elgesio analize ir protinių procesų apdorojimu, turint galvoje, kad intelektas yra įvairių žmogaus veiklos formų ypatybė. Pirmieji eksperimentai (kognityviniai bandymai) būdavo atliekami su įvairaus amžiaus kūdykiais arba su suaugusiaisiais, ir tai, kas būdavo randama, būdavo tai, kad kai kurie asmenys išeidavo monotomiškesni už kitus. Iš šio rezultatų

Psichologų teorijoje yra apibrėžtos įvairios intelekto formos. Tarp jų būdingiausios yra trys:

Tai yra tos formos, kurias labiausiai stengiamasi plėtoti, pirmiausia 7 mišriais testais, o paskui specifiniais testais kiekvienam intelekto tipui.

Testai numato: žodinius klausimus, žodžių anagramas, visuotinės kulltūros pažinimą, žodžių užbaigimą, trūkstamų raidžių įterpimą; kuklesniems sugebėjimams ir intuicijai įvertinti atliekami skaitmeniniai bandymai; vizualiniai bandymai – geras akies pamiklinimas ir kas tam geriausiai pasitarnauja.

Kad būtų galima kuo teisingiau įvertinti sugebėjimus, reikia laikytis kai kurių pagrindinių taisyklių.

Pirmoji taisyklė: Kiekvienam testui turi būti skiriama keturiasdešimt minučių. Stebėti laiką galima pavesti asmeniui, kuri nedalyvauja testavime. Jei nėra chronmetro, geriausias dalykas – paprastas rankinis laikrodis, kuris perspės, kai laikas baigsis. Būtina pasižymėti testavimo laiko pradžią, sekti jį visą laiką, kad būtu aišku, kiek laiko praėjo ir kiek jo dar liko.

Pektoki taisyklė. Kad ir koks būtų testas, prieš imantis jo, atidžiai perskaityti nurodymus ir juos pasikartoti. Tai padės išsiaiškinti, kokia yra testavimo tvarka ir kokio atsargumo reikia imtis.

Pasaulyje, kur greitėja gyvenimo tempas, tobulėja technika, dažnai pasireiškia stresas, emocijoms telieka mžai vietos. Remiantis negailestingais faktais, atrodo, kad, siekiant tobulinti vidų ir išorę, mokėti ryžtingai spręsti problemas ir priimti tinkamus sprendimus, jausmai daugiau trukdo, nei padeda. Tačiau jausmai yra būdingi žmogaus prigimčiai, ir tai yra gerai.

Tokių emocinių aspektų, kaip komunikaciniai gebėjimai ir socialinis elgesys, neįmanoma apskaičiuoti dėl dviejų priežasčių.

Klasikiniais moksliniais intelekto testais, nustatomas racionalusis intelekto lygis. Čia tiriamas matematinis mąstymas, kalbiniai ir erdviniai vaizduotės gebėjimai. Tada intelekto koeficientas (IQ) nurodo, koks yra žmogaus lygis. Šiuose testuose nėra užduočių, kuriomis būtų galima nustatyti emocinius gebėjimus, nes jie negali būti tiriami tokiu pačiu būdu ir išreiškiami skaičiais.

Norint suprasti ir skirti savo nuotaikas bei jausmus, atitinkamai veikti, būtina gerai save suvokti. Suvokimas – tai raktas į savęs pažinimą, jis sudaro emociškai protingo elgesio pagrindą. Suvokus save, galima suprasti kitų žmonių jausmus ir nutaikas bei jautriai į jas reaguoti. Sekiant geriausių rezultatų, reikia širdies ir suvokimo. Šiandien galima pasakyti, kad tik teisingas tiek savo, tiek ir kitų žmonių jausmų suvokimas lemia tai, kaip bei kiek sėkmingai pritaikomi ir protiniai sugebėjimai. Daugiausia pasiekia tie žmonės, kurie lavina savo emocinius sugebėjimus ir tikslui pasiekti juos derina su protiniais gebėjimais. Ypač tai būdinga tiems asmenims, kurie profesinėje veikloje būtina bedrauti su kitais žmonėmis, pavyzdžiui, pardavėjams, politikams, psichologams, gydytojams ir religiniams vadovams.

  • Microsoft Word 55 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (3221 žodžiai)
  • Universitetas
  • Alona
  • Intelektas psichologijos referatas
    10 - 2 balsai (-ų)
Intelektas psichologijos referatas. (2017 m. Sausio 19 d.). https://www.mokslobaze.lt/intelektas-psichologijos-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Gegužės 24 d. 22:13
×