Inteligentijos tema Varpe


Vincas kudirka savo publicistiniuose straipsniuose nepamiršta paminėti ir inteligentijos, nes tai buvo viena opiausių to meto (xixa. Pab. ) problemų. Jis kritikavo ano meto inteligentiją, sakydamas: “ išskyrus labia mažą skaičių mūsų inteligentų, tikrai besirūpinančių savo tėvynės reikalais, kurie nesigaili nei darbo, nei paskutinio skatiko jos labui, visi kiti inteligentai, lyg ledais apkrovę savo krūtines, kad kartais, atminus lietuvą, nesuplaktų širdys.

Pab. ) problemų.

Jis kritikavo ano meto inteligentiją, sakydamas: išskyrus labia mažą skaičių mūsų inteligentų, tikrai besirūpinančių savo tėvynės reikalais, kurie nesigaili nei darbo, nei paskutinio skatiko jos labui, visi kiti inteligentai, lyg ledais apkrovę savo krūtines, kad kartais, atminus Lietuvą, nesuplaktų širdys, o jeigu retkarčiais ir ją kas nors atsimena primeta skatiką jos labui, tai tik su tokia sąlyga, kad jam už tai lyg turguje būtų atlyginta. tėvynės varpuose nuolat grįžtama prie inteligentų pareigos savajai kultūrai. šaltadūšiai , šiaudadūšiai , zuikdūšiai vengia tautinių ir kultūrinių rūpesčių, nes tai trukdo saldžiai išsimiegoti, skaniai pavalgyti ir smagiai žlėbčioti. v. Kudirkai užsiminus apie inteligentų apsileidimą vienas jo bendradarbis pasidžiaugęs, jog kartais gera, kad kartais kas paragina, primena . V. Kudirka į pastarojo pastabą sureagavęs: ar žinai, įtaisyk tokį laikrodį, kuris mušdamas valandas sakytų: kiaule , kiaule , kiaule ! kai peterburgo archeologinė komisija pradėjo tirti trakų pilį, sujudo ir Lietuvių inteligentija. V. Kudirka atsiliepė ironiška replika: visuomet turi kumštelti mus svetimtautis, idant pasirūpintume apie save. nedovanotinas jam atrodė daugelio neveiklumas ar juoba savanaudiškas asmeninių reikalų kėlimas aukščiau tautos ir visuomenės. Publicistas kviečia inteligentus įveikti asmenines ambicijas, (asabiškus nesutikimus, nevarinėti kerštu). V. Kudirka tėvynės varpuose iškėlė šūkį dirbti Lietuvai. Matė, kad inteligentija ideologiniu atžvilgiu buvo nevieninga. V.

  • Lietuvių kalba Referatas
  • Microsoft Word 5 KB
  • 2011 m.
  • 2 puslapiai (294 žodžiai)
  • Inteligentijos tema Varpe
    10 - 3 balsai (-ų)
Inteligentijos tema Varpe. (2011 m. Rugpjūčio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/inteligentijos-tema-varpe.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 19:47
×