Interesų grupės


Interesu grupes referatas. Aplinkosaugos interesų grupės. Pagrindinis interesu tikslas. Interesu grupes lietuvoje sarasas. Aplinkos apsaugos interesų grupių veikla lietuvoje. Interesu grupes ir lobizmas konspektas. Interesų klasifikacija ir jos reikšmė. Gyvunu teises interesu grupe. Lietuvos interesu grupes sarasas. Spaudimo grupe nuo interesu grupes skiriasi.

Interesų grupės. Interesų grupių klasifikacija. Interesų grupės ir valdžios institucijos. Politinės partijos ir interesų grupės. Interesų grupės ir vyriausybė. Interesų grupių funkcijos. Interesų grupių poveikio būdai. Išvados. Literatūros sąrašas. Pagrindinis interesų grupių tikslas yra tai, kad valstybinė valdžia, priimdama sprendimus, kaip galima daugiau atsižvelgtų į poreikius ir spręstų jiems rūpimas problemas.

Demokratinėse valstybėse politinės partijos nėra vienintelis piliečių politinių siekių įgyvendinimo įrankis. Kartais lemiamą įtaką vyriausybės politikai gali padaryti ir kitos viduomenę sudarančios socialinės grupės bei organizacijos, jei vyriausybė laikosi demokratijos principų.

Esminis jų skirtumas nuo politinių partijų tas, kad jos nesiekia formuoti vyriausybės. Politinės partijos interesų grupėms yra vienas iš pagrindinių priėjimo prie sprendimų priėmimo kanalų. Partijos savo ruožtu dažnai linkusios bendradarbiauti su interesų grupėmis, tikėdamosi pagalbos mobilizuojant rinkėjų balsus per rinkimus arba siekdamos finansinės paramos.

Būtina pabrėžti, jog vieningai yra sutariama, kad interesų grupių susidarymo pagrindas yra bendras interesas. Žmonės jungiasi į grupes, siekdami patenkinti kylančius poreikius. Remiantis poreikiais yra formuojami tikslai ir reikalavimai, kurie tampa individualių ir kolektyvinių veiksmų priežastimi.

Politikos mokslą domina ne bet kuri interesų grupė, bet tos grupės, kurios siekia paveikti atskiras viešosios politikos kryptis ar sprendimų priėmimą. Kai kurie autoriai, remdamiesi šiuo kriterijumi, interesų grupes skirsto į politines ir nepolitines.

Siekiant apibūdinti interesų grupes, vartojamos šios sąvokos: lobizmas, lobistai, spaudimo grupės. Tačiau interesų grupės kategorija naudojama dažniausiai. Jos reikšmė neretai išplečiama iki grupės, kuri turi potencialią galimybę paveikti vsocialiniai judėjimai iš dalies gali sutapti su interesų grupėmis, tačiau pastarosios yra stabilesnės, mažesnės, linkusios laikytis formlių reikalavimų. Pavyzdžiui, moterų judėjimas savaime nėra interesų grupė. Tačiau jei jo viduje yra steigiamos grupės veikti vyriausybės politiką, tai jau bus interesų grupės. Be to, interesų grupės gali peraugti į politines partijas. Pavyzdžiui, didžiojoje britanijojinteresų grupių egzistuoja įvairių, jos skiriasi viena nuo kitos. Šiuos skirtumus padeda nustatyti jų klasifikacija. Galimi du tokio skirssektorinio intereso grupės atstovauja ir gina savo narių interesus, dažniausiai materialinius, ir yra pasiskirsčiusios pagal profesinę priklausomybę ar veiklą. Tai gali būti darbdavių, profesinių sąjungų, vartotojų, verslininkų, etninių ar konfesinių interesų grupės. Jos dar yra vadinamos privataus intereso grupėmis.

Tuo tarpu visuomeninio intereso grupėms atstovauja gamtos, aplinkos apsaugos, gyvūnų apsaugos, moterų teisių, vaikų teisių ir pan. Grupės.

  • Microsoft Word 27 KB
  • 2012 m.
  • 14 puslapių (3150 žodžiai)
  • Interesų grupės
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Interesų grupės. (2011 m. Gegužės 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/interesu-grupes.html Peržiūrėta 2021 m. Balandžio 21 d. 07:31
×
40 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo