Intertekstualumas Antono Čechovo apysakoje Juodasis vienuolis


Čechovas juodasis vienuolis. Cehovo palata. Antonas čechovas palata istrauka. A. cechovo novele analize. Antonas cechovas juodasis vienuolis. Čechovas juodasis vienuolis skaityti internete. Vienuolis cechovas. Palata nr.6 analize. Čechovas apysakos. Vienuolio arkliavagio duktė skaityti online.

Intertekstualumas Antono Čechovo apysakoje ,,Juodasis vienuolis‘‘. Literatūros sąrašas.

Intertekstinės analizės objektu yra pasirinkta viena iš paslaptingiausių A. P. Čechovo (А. П. Чехов) apysakų ,,Juodasis vienuolis‘‘, parašyta 1893 metų vasarą Melichove. Pirmą kartą apysaka buvo išspausdinta žurnale ,,Artistas‘‘ 1894 metais. Jos motyvais buvo pastatytos dvi ekranizacijos: 1987 metų ekranizacija, jos režisieriumi buvo Ivanas Dychovičnas (Иван Дыховичный) ir 1999 metų ekranizacija, jos režisierius Kama Ginkas (Кама Гинкас). 1995 metais pasirodė spektaklio pastatymas teatre pavadinimu ,,Daktaro Čechovo sapnas‘‘, jo režisieriumi buvo Sergejus Desnickis (Сергей Десницкий).

Centrinė vieta apysakoje priklauso magistrui A. V. Kovrinui. Rašytojas jį vaizduoja kaip aistringą, ieškantį žmogų, būtent todėl turbūt jam simpatizuoja. Apysakoje konkrečiai nenurodoma, kuo užsiima herojus, apie jo veiklos pobūdį mes sužinome tik iš jo vieno trumpo sakinio: ,,Skaitau psichologiją, o šiaip jau domiuosi filosofija‘‘ . Juodasis vienuolis gimė jo sąmonės ir pasąmonės gelmėse, jis jo įtemptų apmąstymų atspindys, pačių intymiausių jo minčių, vilčių ir siekių įsikūnijimas. A. P. Čechovas atkreipia dėmesį į tai, nuo kokios ligos kenčia jo herojus. Didybės manija, tai liga, kuri aptemdė daugelio XIX amžiaus įžymių rusų (ir ne tik) žmonių protus (vokiečių mokslininko J. R. Mayerio, rusų rašytojo V. M. Garšino, austrų kompozitoriaus H. Volfo). Personažas ne atsitiktinai serga didybės manija, jo liga pasireiškia kaip ypatinga dvasinio poreikio nepasitenkinimo forma, suvokti kuo giliau gyvenimo prasmę ir mąstančio žmogaus paskirtį gyvenime. Vienuolio vaizdas galėjo likti tik miražu, haliucinacija, bet, kad būtų atskleista vidinė herojaus esmė, A. P. Čechovui reikėjo, kad šitas vaizda prabiltų tiesiogiai. Apysakoje pateiktuose A. V. Kovrino ir vienuolio dialoguose iš esmės skamba vidinis herojaus dialogas su savimi pačiu. Taigi, savo genialumo įsisąmoninimas, šaipymasis iš Dievo, liguista aistra, kuri laužo žmogaus gyvenimą, kaip man atrodo, yra pagrindinės apysakos temos. Psichinės ligos tema pasirodo ir kituose A. P. Čechovo kūriniuose reminiscencijos pavidalu, pvz. ,,Palata Nr. 6‘‘, kur yra pasakojama apie ligoninę, kurioje yra palata numeris šeši, joje laikomi psichiniai ligoniai, jų palatoje penki, tarp jų penktas ligonis liesas blondinas, kuris serga didybės manija (kaip ir A. V. Kovrinas apysakoje), pagrindinis vaidmuo kūrinyje yra skiriamas ligoninės gydytojui Raginui Andrejui Efimyčiui. Ligonio dvasinė būsena traukė ypatingą A. E. Ragino (kaip ir A.

  • Microsoft Word 51 KB
  • 2012 m.
  • 9 puslapiai (3731 žodžiai)
  • Universitetas
  • Violeta
  • Intertekstualumas Antono Čechovo apysakoje Juodasis vienuolis
    10 - 3 balsai (-ų)
Intertekstualumas Antono Čechovo apysakoje Juodasis vienuolis. (2012 m. Birželio 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/intertekstualumas-antono-cechovo-apysakoje-juodasis-vienuolis.html Peržiūrėta 2018 m. Balandžio 21 d. 18:15
×