Interviu: artimojo netektis, gedėjimo stadijos


Įvadas. Metodika. Tyrimo dalyviai. Tyrimo metodas. Tyrimo eiga. Duomenų analizė. Tyrimo rezultatai. Rezultatų aptarimas. Išvados. Literatūros sąrašas. Priedai.


3. Reorganizacija - sielvarto įveikimo etapas, įvyksta netekties pripažinimas ir susitaikymas.

Taigi šio laboratorinio darbo tikslas: naudojantis interviu, užfiksuoti ir atskleisti respondento jausmus, emocijų išraiškas netekus artimojo, nustatyti gedėjimo stadijos dėsningumus.

Tyrime dalyvavo 30 metų vyras, prieš metus netekęs artimojo - mamos. Ieškant tiriamojo buvo atsižvelgta prieš kokį laiko tarpą tiriamasis išgyveno netektį.

Tyrimas buvo atliekamas per vieną kartą su respondentu. Interviu pradžioje tyrimo dalyviui buvo trumpai pristatomas tyrimo tikslas, papasakojama apie konfidencialumą, paskatinamas dalytis asmenine patirtimi ir išgyventomis emocijomis. Interviu truko vidutiniškai dvi valandas. Respondentas pageidavo, kad pokalbis būtų fiksuojamas raštu, o ne diktofonu, tad tyrėjas pokalbį fiksavo savo užrašuose. Dėl interviu vietos, laiko ir temos buvo išanksto sutarta su respondentu. Interviu vyko respondento namuose, jaukioje, ramioje respondentui aplinkoje.

Interviu informacija buvo analizuojama remiantis psichoanalizės, psichologų specialistų knygomis, nuomonėmis, tyrimais. Buvo analizuojami respondento atsakymai, fiksuojamos emocijos ir patirti išgyvenimai, lyginama gauta informacija su specialistų patirtimi.

Toliau galima įžvelgti pirmojo sielvarto krizės etapą dezorganizaciją. Tiriamasis šiuo metu išgyveno neigimą ir mirties fakto priėmimą: "Sunku buvo priimti faktą, kad jos nebėra, vis kartodavau sau ne ... ne...ne... Kartais taip sunku būdavo viduje..Didžiulė tuštuma tiesiog vėrė širdį, norėjosi kaukti ir rėkti visa gerkle ". Respondentui baigėsi šoko stadija ir jis išgyveno gilų sielvartą.

Tiriamasis stengėsi užgniaužti jį užplūstančius jausmus ir bandė nuo jų slėptis: "..užsidarydavau kambaryje, užsidėdavau ausines ir žaizdavau kompiuterinius žaidimus, taip pabėgdavau nuo užplūstančių jausmų." Pasak specialistų sielvartą ir užplūstančius jausmus būtina išgyventi, kad pereitume į kitą gedėjimo stadiją, kad tie paslėpti jausmai neišlįstų kokiais nors psichikos sutrikimais ar ligomis.

Toliau respondentas išgyveno sekantį gedėjimo etapą - reorganizaciją. Šis etapas, sielvarto įveikos etapas - tai netekties pripažinimas, susitaikymas su ja: "Po kelių mėnesių supratau, kad kažkaip toliau turiu gyventi". Toliau pastebimas rekonstrukcijos etapas. Respondentas pradeda kurti naują gyvenimo etapą, atsiranda gyvenimo prasmė ir tikslas: "Supratau, kad aš nieko nebeturiu, kad mano artimiausi žmonės ir šeima yra žmona ir sūnus, kad turiu stengtis gyventi dėl jų, kad visą save turiu atiduoti jiems." Čia baigiasi tiriamojo sielvarto įveikos etapas. Galima teigti, kad respondento gedėjimas vidutiniškai trūko metus.

Interviu metu atsiskleidė respondento ryšys su mirusiuoju. Mirus artimam dažnai jis idealizuojamas ir žymiai rečiau minimas tik iš blogosios pusės: "Prisimenu ją šviesią, ramią, gražią ir besišypsančią. Be galo gerbiu ją už jos stiprybę..".

Kaip matome atsiskleidžia respondento baimė į pomirtinę būtį, išėjimui į niekur.

Tiriamasis, kuris neteko prieš metus savo artimojo - mamos, išgyveno visus gedėjimo etapus, pirmąją ir antrąją sielvarto krizes. Pirmąjame etape jis išgyvena šoką ir dezorganizaciją, antrąjame etape - reorganizaciją ir rekonstrukciją. Išgyvena šiuos etapus per įvairius jausmus ir emocijas: šoką, neigimą, pyktį, priėmimą, susitaikymą. Tiriamojo gedėjimo trukmė apytiksliai trunka metus. Susitaikydamas su artimojo netektimi jis atranda naują gyvenimo prasmę ir tikslą. Atsiskleidžia respondento baimė mirčiai, jis labiausiai bijo išėjimo į niekur.

  • Microsoft Word 30 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2781 žodžiai)
  • Universitetas
  • Onutė
  • Interviu: artimojo netektis, gedėjimo stadijos
    10 - 3 balsai (-ų)
Interviu: artimojo netektis, gedėjimo stadijos. (2017 m. Birželio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/interviu-artimojo-netektis-gedejimo-stadijos.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 16 d. 11:40
×